Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index S&P 500 si letos připsal 23 %. Co byste o něm měli vědět, než do něj budete investovat?

Index S&P 500 výrazně posílil, když si od počátku roku připsal přibližně 23 %. Poprvé od ledna 2022 tak uzavřel nad hodnotou 4 700 bodů. Co to znamená pro investory?

Publikováno
Index S&P 500 si letos připsal 23 %. Co byste o něm měli vědět, než do něj budete investovat?
Zdroj: depositphotos.com

Index S&P 500, který byl založen v roce 1957 jako první index vážený tržní kapitalizací, zahrnuje rozmanitou škálu 503 akcií velkých společností. Nedávné zařazení společnosti Uber, která nahradila společnost Sealed Air, podtrhuje dynamickou povahu složení indexu.

S průměrným ročním výnosem přesahujícím 10 % je index ztělesněním filozofie, kterou prosazuje zakladatel společnosti Vanguard John Bogle a která klade důraz na výhody nízkonákladových fondů sledujících akciový trh jako celek.

Index S&P 500 nabízí různé investiční možnosti, včetně největších ETF na světě, které jsou nákladově efektivní alternativou k aktivně řízeným investičním strategiím. Jak poznamenal Bryan Armour, ředitel výzkumu pasivních strategií ve společnosti Morningstar, tyto pasivní fondy jsou atraktivní zejména díky svým nižším nákladům a flexibilitě při denním obchodování.

Todd Rosenbluth, vedoucí výzkumu ve společnosti VettaFi, pak tvrdí, že začít s burzovně obchodovaným fondem sledujícím index S&P 500 je pro investory rozumné rozhodnutí.

Aktuální vývoj hodnoty indexu S&P 500

Silnou výkonnost indexu S&P 500 v roce 2023 lze do značné míry přičíst “velkolepé sedmičce” – společnostem Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla.

Analytici očekávají, že tito technologičtí giganti budou nadále hnát trh kupředu i v příštím roce – i když potenciálně se sníženou dynamikou oproti roku 2023.

Ačkoliv se v příštím roce předpokládá nižší růst než letos, někteří analytici odhadují, že index dosáhne v následujících dvou letech minimálně výše 5 000 bodů.

Opatrná strategie

Finanční odborníci zdůrazňují význam disciplinované investiční strategie. Douglas Boneparth, prezident společnosti Bone Fide Wealth, a David Rea, prezident společnosti Salem Investment Counselors, obhajují dlouhodobý přístup bez podléhání volatilitě trhu.

Radí investorům, aby si vybrali fondy nebo ETF, které odpovídají jejich profilu rizika a výnosu a aby si drželi svého investičního kurzu.

Ted Jenkin, generální ředitel společnosti oXYGen Financial, pak doporučuje setrvání u nízkonákladového investování a vyhýbání se pokusům o časování trhu. Tvrdí, že je nepravděpodobné, že by individuální investoři trvale překonávali index S&P 500. 

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎