Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Nvidia šokuje. Proč je nejvýkonnější společností v indexu S&P 500? Vyplatí se stále sázka na tyto akcie?

Publikováno
Burza s odstupem: Nvidia šokuje. Proč je nejvýkonnější společností v indexu S&P 500? Vyplatí se stále sázka na tyto akcie?
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Americké akcie vykazovaly v uplynulém týdnu smíšené výsledky a ve výkonnosti referenčních indexů se objevily rozdíly. V čele stály růstové akcie, které překonaly své hodnotové protějšky. Výrazný impuls jim přinesl výrobce čipů Nvidia, který vykázal značný nárůst zisku a tržeb.

Evropské akcie skončily v plusu, přičemž celoevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,64 %. Pražská burza mezitím zažila relativně klidný obchodní týden. Jako obvykle jsme se ale zaměřili i na kryptoměnový a komoditní trh, kde zářilo stříbro. Pokud vás tedy zajímá více, jste na správném místě, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie skončily týden smíšeně

Výnosy amerických benchmarků se v průběhu týdne lišily, protože investoři zřejmě reagovali na smíšené signály ohledně ekonomiky a vývoje měnové politiky. Růstové akcie výrazně překonaly hodnotové akcie, k čemuž přispělo další výrazné zvýšení zisku a tržeb výrobce čipů Nvidia. Na začátku týdne klesly finanční akcie poté, co agentura S&P Global snížila úvěrový rating pěti regionálních bank, částečně s odvoláním na napětí na trhu komerčních úvěrů na nemovitosti.

Několik maloobchodních prodejců oznámilo hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí, které nabídly obecně opatrný obrázek o zdraví amerických spotřebitelů. Akcie provozovatele obchodních domů Macy’s prudce poklesly poté, co společnost vykázala klesající zisk a varovala před rostoucí opatrností spotřebitelů spolu s rostoucím počtem neplatičů kreditních karet. Konkurent Macy’s, společnost Nordstrom, sice překonal odhady zisku a tržeb, ale ve svém opatrném výhledu rovněž uvedl rostoucí počet opožděných plateb na svých kreditních kartách. Společnost Nordstrom, diskontní řetězec Dollar Tree a specializovaný maloobchodní prodejce Dick’s Sporting Goods také uvedly, že jejich příjmy utrpěly i kvůli mimořádně vysoké míře krádeží v jejich obchodech.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Ekonomika USA je v pořádku, nebo snad ne?

Stav americké ekonomiky je jako výtvarné umění – odborníci tvrdí, že je dobrý, ale z pohledu spotřebitele vlastně nemáte tušení, na co se díváte. Několik velkých bank, včetně JPMorgan, v poslední době zvýšilo svůj výhled vývoje americké ekonomiky – dokonce snížily své prognózy recese do roku 2023.

Proč také ne? Údaje o maloobchodních tržbách přicházející v posledních měsících jsou pozitivní – v červenci zrychlil růst na 0,7 %, což je čtvrtý měsíc růstu v řadě. Tato čísla by navíc mohla být ještě podpořena Prime Day společnosti Amazon a nákupy vybavení pro děti do škol.

Výnosy podniků však ukazují matoucí obrázek. Ve druhém čtvrtletí čtyři z pěti největších amerických maloobchodníků překonali očekávání Wall Street – výjimkou byl Target, jehož tržby klesly nejvíce za posledních téměř sedm let.

Několik dalších maloobchodních prodejců, kteří tento týden vykázali zisk, však varovalo před zhoršujícími se podmínkami:

  • Akcie výše zmíněné společnosti Macy’s klesly o téměř 17 % poté, co tento týden oznámila slabé výsledky hospodaření.
  • Akcie Foot Locker se pak během úterní poobchodní fáze propadly dokonce o 28 % poté, co společnost opět snížila svůj letošní výhled kvůli “špatné náladě spotřebitelů”. Foot Locker je nyní nucen nabízet výrazné slevy, aby přilákal zákazníky.
  • Diskontní prodejci vykázali lepší než očekávané zisky, což je známkou toho, že zákazníci dávají přednost výhodným nákupům. Vysoké životní náklady totiž i nadále snižují kupní sílu spotřebitelů navzdory relativně silnému trhu práce.

Jaký je výhled do budoucna? V tuto chvíli se mohou spotřebitelské výdaje vyvíjet oběma směry. A skutečná zkouška přijde v září a říjnu – až skončí nákupy do škol a znovu se začnou splácet studentské půjčky.

Nvidia zdvojnásobila své tržby a její akcie opět vyletěly vzhůru

Akcie společnosti Nvidia ve středu v poobchodní fázi vzrostly o 6 % poté, co výrobce čipů překonal odhady analytiků za své druhé čtvrtletí a vydal optimistický výhled pro současné období. Společnost vykázala zisk 2,70 dolaru na akcii, oproti očekávaným 2,09 dolaru. Tržby pak Nvidia oproti stejnému období loňského roku zdvojnásobila a vykázala hodnotu 13,51 miliardy dolarů oproti očekávaným 11,22 miliardy dolarů.

Společnost také uvedla, že očekává za třetí čtvrtletí tržby ve výši přibližně 16 miliard dolarů, což je opět výrazně více, než se původně očekávalo (12,61 miliardy dolarů). Podle prognózy Nvidie vzrostou tržby v tomto čtvrtletí o 170 % oproti předchozímu roku.

Vysoké tržby a prognóza společnosti podtrhují, jak zásadní roli v boomu generativní umělé inteligence hrají grafické procesory této společnosti. Čipy A100 a H100 pro umělou inteligenci jsou potřebné k vytváření a provozování aplikací umělé inteligence, jako je ChatGPT společnosti OpenAI.

Zdroj: cnbc.com
Meziroční změna kvartálních tržeb společnosti Nvidia
Meziroční změna kvartálních tržeb společnosti Nvidia

Ještě před středeční zprávou se cena akcií Nvidia za letošní rok více než ztrojnásobila, čímž se stala nejvýkonnější společností v indexu S&P 500.

Výkonnost společnosti je tažena její činností v oblasti datových center, která zahrnuje čipy pro umělou inteligencí. Poskytovatelé cloudových služeb a velké spotřebitelské internetové společnosti jako Alphabet, Amazon a Meta jsou totiž nuceny si pořizovat procesory nové generace.

Nvidia vykázala tržby za tuto skupinu ve výši 10,32 miliardy dolarů, což je meziročně o 171 % více. Společnost také dodala, že se jí zvýšila hrubá marže o 25,3 procentního bodu na 71,2 %, a to právě díky růstu prodejů v segmentu datových center.

Tržby herní divize, která bývala hlavním předmětem podnikání společnosti, se oproti předchozímu roku zvýšily o 22 % na 2,49 miliardy dolarů. Nvidia vyrábí také čipy pro špičkové grafické aplikace. Tento byznys se meziročně snížil o 24 % na 379 milionů dolarů. Tržby z automobilového průmyslu ve výši 253 milionů dolarů pak znamenají 15% meziroční růst.

Nvidia během oznamování hospodářských výsledků také uvedla, že její představenstvo schválilo zpětný odkup akcií v hodnotě 25 miliard dolarů poté, co společnost během 2. čtvrtletí již nakoupila akcie v hodnotě 3,28 miliardy dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie skončily v zelených číslech

Panevropský index STOXX Europe 600 o 0,64 % výše, protože evropské ceny zemního plynu klesly a vzrostla očekávání, že úrokové sazby mohou brzy dosáhnout svého vrcholu. Hlavní akciové indexy v největších ekonomikách si rovněž polepšily. Italský FTSE MIB si připsal více než 1,5 %, francouzský index CAC 40 posílil téměř o procento a německý DAX přidal 0,37 %. Britský index FTSE 100 pak vzrostl o procento.

Výnosy dluhopisů v eurozóně klesly. Ekonomické údaje poukázaly na oslabování evropské ekonomiky, což finanční trhy přimělo k omezení očekávání ohledně budoucího zvyšování úrokových sazeb.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Oživení evropských nemovitostních akcií: falešné naděje, nebo bod obratu?

V létě letošního roku zažívají evropské nemovitostní akcie nečekanou rallye, což naznačuje, že někteří investoři začínají být optimističtější. Evropský realitní sektor zažil dva roky výrazného poklesu, přičemž ocenění a pozice investorů klesly na úroveň připomínající globální finanční krizi z roku 2008.

Index evropských nemovitostních akcií, jehož hodnota od roku 2021 klesla na polovinu, začal v červenci vykazovat pozitivní dynamiku díky lepším očekáváním ohledně zisků. Tento index v červenci překonal výkonnost širšího trhu až o 10 procentních bodů.

Gerry Fowler ze společnosti UBS zmínil, že výnosy dluhopisů v Evropě se zřejmě stabilizují, přičemž se očekává, že Evropská centrální banka by mohla v září zvýšit úrokové sazby již jen jednou. To snížilo tlak na realitní firmy a přineslo větší zájem investorů. Údaje společnosti Refinitiv navíc ukazují, že revize zisků v sektoru se v červenci po 15 po sobě jdoucích měsících snižování obrátily do kladných hodnot.

  • Rozdílné názory na výhled trhu: Zatímco se někteří odborníci dle článku agentury Reuters domnívají, že problémy na realitním trhu budou vyřešeny s klesající inflací a úrokovými sazbami, jiní, jako například Zsolt Kohalmi ze společnosti Pictet Alternative Advisors, jsou skeptičtější a naznačují, že trh může čelit dalšímu poklesu, než se dočká vzestupu.
  • Rizika a příležitosti: Potenciální rizika pro realitní sektor i nadále představují další vlna inflace a nejistoty v oblasti refinancování, zejména na nadměrně zásobeném trhu kancelářských budov v USA. Evropské nemovitostní akcie však mají do konce roku pravděpodobně stále potenciál k růstu.

Velmi klidný obchodní týden na Pražské burze

Na Pražské burze jsme v minulém týdnu nebyli svědky výrazný cenových pohybů, když index PX jen mírně oslabil na hodnotu 1347 bodů.

Cena žádného z námi sledovaných titulů se nezměnila o více než procento. Naopak – akcie ČEZ, Erste Group, Komerční banky i Monety zůstaly téměř beze změny. Největší změnu tak zaznamenaly pouze akcie Philip Morris, jejichž cena se propadla o osm desetin procenta. Všechny zmíněné tituly se zatím v roce 2023 obchodují v kladných číslech.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Týden na kryptoměnovém trhu bez výraznějších změn

Minulý týden se zdálo, že jsou kryptoměnoví investoři vděční za nedostatek zpráv – “žádná zpráva je dobrá zpráva”, jak se říká. Většina předních kryptoměn v se průběhu týdne stabilizovala poté, co bleskový propad předcházející čtvrtek potopil prakticky všechny přední kryptoměny o dvouciferná procenta.

Bitcoin zakončil týdenní obchodování na ceně 26 077 dolarů, tedy asi o 0,3 % levněji. Tento týden se do provozu dostalo velké množství těžebních strojů, o čemž svědčí skutečnost, že síť ve středu dosáhla nového historického maxima v obtížnosti těžby spolu s odpovídajícím nárůstem hash rate neboli výpočetního výkonu.

Ethereu, druhé největší kryptoměně podle tržní kapitalizace, se dařilo o něco hůře než Bitcoinu a uzavíralo týdenní obchodování na ceně 1 656 dolarů – o 1,57 % níže, než předchozí týden.

Většina z třiceti největších kryptoměn si svou hodnotu během týdne udržela. Jediné výrazné oslabení za posledních sedm dní zatížilo držitele Uniswapu a Avalanche. Cena těchto kryptoměn se propadla o 4,29, respektive 6,17 %.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Cena stříbra vzrostla o více než 6 %

Ceny ropy v pátek rostly druhý den v řadě. Zisky však nestačily na vyrovnání ztrát z počátku týdne. Trh se tak již druhý týden po sobě nacházel v červených číslech na pozadí známek toho, že Federální rezervní systém ještě neskončil se zvyšováním sazeb, aby dostal inflaci v USA pod kontrolu.

V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate neboli WTI uskutečnila závěrečný obchod lehce nad 80 dolary. Navzdory oživení během čtvrtka a pátka zakončil americký ropný benchmark týden poklesem o 0,45 % poté, co předcházející týden ztratil okolo 2 %.

V Londýně obchodovaná ropa Brent uskutečnila závěrečný obchod na hodnotě okolo 84 dolarů. Týdenní ztráta globálního ropného benchmarku činila 0,61 % a navázal tak na přibližně 2% propad z předchozího týdne.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Druhý týden po sobě zaznamenalo zlato pozitivní vývoj, protože účastníci trhu přijali varování Fedu, že se pravděpodobně uchýlí k dalšímu zvyšování sazeb.

Nejaktivnější prosincový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 943,30 dolaru. Spotové zlato, které sleduje fyzické obchody se zlatem v reálném čase a je některými obchodníky se zlatem sledováno pozorněji než futures, se usadilo na ceně 1 915 dolarů, což představuje více než procentní týdenní růst.

Cena stříbra po intervenci čínské centrální banky vzrostly během týdne o více než 6 %. Silnější jüan si vynutil změnu zaměření komoditních investorů na měď a spolu sní i stříbro. Na trhu se stříbrem se tak schyluje k dokonalé bouři, neboť očekávané uvolnění měnové politiky ze strany čínské vlády, které má podpořit její slábnoucí ekonomiku, stlačuje krátké pozice na trhu se stříbrem a žene ceny výrazně výše. Menší sourozenec zlata tak zakončil týdenní obchodování na hodnotě přesahující 24 dolarů za unci.

Číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 101. Na více než dvojnásobek zvýšila v meziročním srovnání své tržby společnost Nvidia, která tak i nadále výrazně těží z boomu generativní umělé inteligence. Nvidia vykázala tržby ve výši 13,51 miliardy dolarů oproti očekávaným 11,22 miliardy dolarů.

Novinky na Finexu:

Před pár dny jsme spustili po více než roce příprav a vývoje nový web. Nový Finex je jednodušší, hezčí a přehlednější, přičemž nám umožní přinést další pokročilé funkce, které vám budeme postupně představovat, takže se máte na co těšit.

Největší novinkou bude bezesporu Finex Premium, které bude opravdu našlapané… Co bude jeho součástí? To se brzo dozvíte.

Budeme moc rádi za zpětnou vazbu z vaší strany. Čehokoliv si všimnete, co vám v nové verzi webu přijde zvláštní, rozbité, nebo vám úplně nesedí. Budeme rádi za jakoukoliv zprávu – ať pochvalu nebo kritiku. Nebojte se a ozvěte se nám na email: [email protected].

Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎