Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobní finance » Hypotéky dále zdražují, ročně vyjdou až o 100 000 korun víc. Ceny nových bytů naopak stagnují

Hypotéky dále zdražují, ročně vyjdou až o 100 000 korun víc. Ceny nových bytů naopak stagnují

Hypotéky dále zdražují, ročně vyjdou až o 100 000 korun víc. Ceny nových bytů naopak stagnují
Zdroj: depositphotos.com

Hladina úrokových sazeb u hypoték se v květnu opět zvedla. Průměrná sazba stoupla oproti dubnu o dva bazické body z 6,30 procenta na 6,32 procenta. V porovnání s průměrnou nabídkovou sazbou před dvěma lety je tato sazba o 3,92 procentního bodu vyšší.

Pokračuje tak trend zdražování, hypotéky se dokonce pohybují na nejvyšších hodnotách od devadesátých let minulého století. Ale zatímco úrokové sazby hypoték rostou, ceny nových bytů stagnují, a u těch starších klesají.

Dle Swiss Life Hypoindex se jedná o mírný nárůst

Údaje o hypotékách zpracovává Swiss Life Hypoindex na základě informací k 5. pracovnímu dni každého měsíce. Právě analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora uvádí, že se jedná o mírný nárůst úroků, který je způsobený zvýšením sazeb u jedné ze sledovaných bank.

Metodika je založena na aktuální průměrné nabídkové sazbě hypotečního úvěru do 80 % hodnoty nemovitosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o průměrný výpočet, v některých případech klienti mohou získat sazbu naopak až o 0,8 procentního bodu nižší.

hypoteky-pujcky-uvery-nemovitosti-sazba
Zdroj: depositphotos.com

Výrazně rostou splátky, a to až o 100 000 Kč ročně

Růst měsíčních splátek je razantní. Za hypotéku ve výši 3,5 milionu korun ve výši do 80 % odhadní ceny nemovitosti se splatností 25 let domácnost nyní zaplatí 23 242 korun měsíčně. Před dvěma lety by to bylo se sazbou 2,4 procenta o 7 700 korun méně. S aktuální sazbou tak splátky za celý rok vyjdou průměrně o 100 000 Kč víc.

Růst úrokových sazeb u hypoték - květen 2023.
Růst úrokových sazeb u hypoték – květen 2023.
Zdroj: Hypoindex.cz

Výše úrokových sazeb u hypoték se odvíjí od základní úrokové sazby, kterou stanovuje Česká národní banka. Právě dvoutýdenní repo sazba se od loňského června stále drží na vysokých 7 procentech a ČNB ji i nadále ponechává beze změny. Její další navýšení by způsobilo další zdražení hypoték. A to se samozřejmě také podepíše nejen na hypotečním, ale i realitním trhu.

Dle Sýkory můžeme ale nyní spíše očekávat stagnaci úrokových sazeb u hypoték, a to do té doby, než ČNB začne se snižováním základní úrokové sazby. To dle něj nemůžeme předpokládat dříve než koncem roku.

V tom nejlepším případě by pak úroková sazba u hypoték mohla koncem tohoto roku začít klesat, ale pouze v nízkých desetinách procenta. Další předpovědi se ale přiklánějí k poklesu až začátkem jara 2024.

Ceny bytů stagnují nebo dokonce klesají

Zatímco hypotéky zdražují, ceny bytů naopak stagnují nebo dokonce klesají. Nejedná se ale o plošný pokles, nýbrž o starší domy nebo energeticky náročnější nemovitosti, a to navíc ještě v konkrétních lokalitách. Ve výsledku není propad cen těchto nemovitostí nijak výrazný.

Dle portálu Hypoindex.cz sice došlo v letošním prvním čtvrtletí k růstu cen nových bytů, ale ve srovnání s minulým čtvrtletím byl tento nárůst prodejní ceny pouze o 0,2 % a nabídkové ceny o 0,1 %.

Vývoj cen bytů v Praze.
Graf vývoje cen bytů v Praze (cena za 1 metr čtverečný). Jedná se o byty bez specifikace velikosti, dispozic nebo stáří.
Zdroj: remax.cz

Meziročně se průměrná prodejní cena zvýšila o 4,3 % na 151 951 korun za metr čtverečný a průměrná nabídková cena dosáhla 154 990 korun za čtverečný metr (nárůst o 3,8 %).

Ceny starších bytů v Praze klesají, a to především u těch energeticky náročnějších. Dle serveru sreality.cz klesla cena meziročně o 6 % na průměrných 117 883 korun za metr čtverečný. Panelové domy jsou meziročně levnější o 9 %.

Růst cen bytů brzdí především aktuální situace na trhu s hypotékami, dojde-li ke změně, tedy zejména ke snížení průměrných úrokových sazeb, může naopak velmi rychle přijít prudký nárůst cen nemovitostí.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo