Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hypotéky dále zdražují, ročně vyjdou až o 100 000 korun víc. Ceny nových bytů naopak stagnují

Hypotéky dále zdražují, ročně vyjdou až o 100 000 korun víc. Ceny nových bytů naopak stagnují
Zdroj: depositphotos.com

Hladina úrokových sazeb u hypoték se v květnu opět zvedla. Průměrná sazba stoupla oproti dubnu o dva bazické body z 6,30 procenta na 6,32 procenta. V porovnání s průměrnou nabídkovou sazbou před dvěma lety je tato sazba o 3,92 procentního bodu vyšší.

Pokračuje tak trend zdražování, hypotéky se dokonce pohybují na nejvyšších hodnotách od devadesátých let minulého století. Ale zatímco úrokové sazby hypoték rostou, ceny nových bytů stagnují, a u těch starších klesají.

Dle Swiss Life Hypoindex se jedná o mírný nárůst

Údaje o hypotékách zpracovává Swiss Life Hypoindex na základě informací k 5. pracovnímu dni každého měsíce. Právě analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora uvádí, že se jedná o mírný nárůst úroků, který je způsobený zvýšením sazeb u jedné ze sledovaných bank.

Metodika je založena na aktuální průměrné nabídkové sazbě hypotečního úvěru do 80 % hodnoty nemovitosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o průměrný výpočet, v některých případech klienti mohou získat sazbu naopak až o 0,8 procentního bodu nižší.

Zdroj: depositphotos.com

hypoteky-pujcky-uvery-nemovitosti-sazba

Výrazně rostou splátky, a to až o 100 000 Kč ročně

Růst měsíčních splátek je razantní. Za hypotéku ve výši 3,5 milionu korun ve výši do 80 % odhadní ceny nemovitosti se splatností 25 let domácnost nyní zaplatí 23 242 korun měsíčně. Před dvěma lety by to bylo se sazbou 2,4 procenta o 7 700 korun méně. S aktuální sazbou tak splátky za celý rok vyjdou průměrně o 100 000 Kč víc.

Zdroj: Hypoindex.cz
Růst úrokových sazeb u hypoték - květen 2023.
Růst úrokových sazeb u hypoték – květen 2023.

Výše úrokových sazeb u hypoték se odvíjí od základní úrokové sazby, kterou stanovuje Česká národní banka. Právě dvoutýdenní repo sazba se od loňského června stále drží na vysokých 7 procentech a ČNB ji i nadále ponechává beze změny. Její další navýšení by způsobilo další zdražení hypoték. A to se samozřejmě také podepíše nejen na hypotečním, ale i realitním trhu.

Dle Sýkory můžeme ale nyní spíše očekávat stagnaci úrokových sazeb u hypoték, a to do té doby, než ČNB začne se snižováním základní úrokové sazby. To dle něj nemůžeme předpokládat dříve než koncem roku.

V tom nejlepším případě by pak úroková sazba u hypoték mohla koncem tohoto roku začít klesat, ale pouze v nízkých desetinách procenta. Další předpovědi se ale přiklánějí k poklesu až začátkem jara 2024.

Ceny bytů stagnují nebo dokonce klesají

Zatímco hypotéky zdražují, ceny bytů naopak stagnují nebo dokonce klesají. Nejedná se ale o plošný pokles, nýbrž o starší domy nebo energeticky náročnější nemovitosti, a to navíc ještě v konkrétních lokalitách. Ve výsledku není propad cen těchto nemovitostí nijak výrazný.

Dle portálu Hypoindex.cz sice došlo v letošním prvním čtvrtletí k růstu cen nových bytů, ale ve srovnání s minulým čtvrtletím byl tento nárůst prodejní ceny pouze o 0,2 % a nabídkové ceny o 0,1 %.

Zdroj: remax.cz
Vývoj cen bytů v Praze.
Graf vývoje cen bytů v Praze (cena za 1 metr čtverečný). Jedná se o byty bez specifikace velikosti, dispozic nebo stáří.

Meziročně se průměrná prodejní cena zvýšila o 4,3 % na 151 951 korun za metr čtverečný a průměrná nabídková cena dosáhla 154 990 korun za čtverečný metr (nárůst o 3,8 %).

Ceny starších bytů v Praze klesají, a to především u těch energeticky náročnějších. Dle serveru sreality.cz klesla cena meziročně o 6 % na průměrných 117 883 korun za metr čtverečný. Panelové domy jsou meziročně levnější o 9 %.

Růst cen bytů brzdí především aktuální situace na trhu s hypotékami, dojde-li ke změně, tedy zejména ke snížení průměrných úrokových sazeb, může naopak velmi rychle přijít prudký nárůst cen nemovitostí.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.