Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB odhaduje vyšší inflaci, ale úrokové sazby nezvýší. Způsobí tím další růst inflace?

ČNB odhaduje vyšší inflaci, ale úrokové sazby nezvýší. Způsobí tím další růst inflace?
Zdroj: depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) na svých stránkách minulý týden vydala nový článek o ponechání úrokové sazby na 7 % a očekávané inflaci 11,2 %. Je možné, že tím bude podporovat již tak vysokou inflaci?

Inflace bude 11,2 % a zároveň úrokové sazby zůstanou na 7 %

Aleš Michl guvernér ČNB uvádí, že bankovní rada ČNB i na aktuálním jednání ponechala základní úrokovou sazbu na 7 %.

Na hodnotě 7 % je sazba od června 2022. Bankovní rada také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny směrem nahoru i dolu.

ČNB zlepšila odhad vývoje tuzemské ekonomiky pro letošní rok. Očekává zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 %, zatímco v únorové prognóze čekala pokles 0,3 %. Zároveň ale zvýšila odhad celoroční inflace, která podle ní dosáhne průměrně 11,2 %. V únoru očekávala 10,8 %.

Michl dodává, že pro ponechání základní úrokové sazby na hodnotě 7 % ve středu hlasovali čtyři členové bankovní rady ČNB, zbylí tři navrhli její zvýšení o čtvrt bodu na 7,25 %. Při minulém jednání koncem března hlasovalo šest členů pro ponechání sazeb a jen jeden navrhl růst o 0,25 procentního bodu. Nezměnila se ani výše lombardní a diskontní sazby.

Lombardní sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, je stále na hodnotě 8 %. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, je stále 6 %. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky implikují dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Trh čekal, že sazby zůstanou na hodnotě 7 %

Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, říká, že se zachování sazeb očekávalo. K poklesu inflace dochází pomaleji, než ČNB předpokládala, ale zvýšené sazby by se už nemusely do dalšího snížení promítnout. Naopak mohly by vyvíjet možná zbytečně velký tlak na ekonomiku a potenciálně ještě více zpomalit či zbrzdit růst HDP. 

Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace doplňuje, že může být základní sazba na hodnotě 7 % déle, než trh předpokládá. Podle tržního konsenzu by ČNB mohla začít snižovat sazby už v září, do konce roku by pak mohly klesnout o jeden procentní bod. Přicházející data spíše ukazují, že pokud vůbec letošní rok k poklesu sazeb dojde, pak může přijít až koncem letošního roku, a to pouze v symbolické úrovni 0,25 až 0,5 procentního bodu.

Závěr – Inflaci ovlivní také vládní výdaje zvýšení úrokové sazby ECB

Dalším významným faktorem, který ovlivní inflaci, budou vládní výdaje. Dle posledních zpráv vláda připravuje konsolidační balíček a snížení vládních výdajů, což bude další rozhodující faktor pro snížení inflace postupně k inflačnímu cíli 2 %.  

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.