Česká národní banka (ČNB) na svých stránkách minulý týden vydala nový článek o ponechání úrokové sazby na 7 % a očekávané inflaci 11,2 %. Je možné, že tím bude podporovat již tak vysokou inflaci?
Inflace bude 11,2 % a zároveň úrokové sazby zůstanou na 7 %
Aleš Michl guvernér ČNB uvádí, že bankovní rada ČNB i na aktuálním jednání ponechala základní úrokovou sazbu na 7 %.
Na hodnotě 7 % je sazba od června 2022. Bankovní rada také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
ČNB zlepšila odhad vývoje tuzemské ekonomiky pro letošní rok. Očekává zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 %, zatímco v únorové prognóze čekala pokles 0,3 %. Zároveň ale zvýšila odhad celoroční inflace, která podle ní dosáhne průměrně 11,2 %. V únoru očekávala 10,8 %.
Michl dodává, že pro ponechání základní úrokové sazby na hodnotě 7 % ve středu hlasovali čtyři členové bankovní rady ČNB, zbylí tři navrhli její zvýšení o čtvrt bodu na 7,25 %. Při minulém jednání koncem března hlasovalo šest členů pro ponechání sazeb a jen jeden navrhl růst o 0,25 procentního bodu. Nezměnila se ani výše lombardní a diskontní sazby.
Lombardní sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, zůstala na hodnotě 8 %. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, je nadále 6 %. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky implikují dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.
Trh čekal, že sazby zůstanou na hodnotě 7 %
Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, říká, že se zachování sazeb očekávalo. Inflace sice klesá pomaleji, než ČNB předpokládala, ale zvýšené sazby by se už nemusely do dalšího snížení promítnout. Naopak mohly by vyvíjet možná zbytečně velký tlak na ekonomiku a potenciálně ještě více zpomalit ekonomický růst.
Martin Gürtler, analytik Komerční banky, již nepředpokládá, že by ČNB úroky zvýšila, a to i přes proinflační faktory v ekonomice. S každým dalším měsícem stabilních úrokových sazeb hraje stále významnější roli i skutečnost, že bankovní rada již promeškala vhodný okamžik, kdy měla sazby dále zvýšit.
Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace doplňuje, že může být základní sazba na hodnotě 7 % déle, než trh předpokládá. Podle tržního konsenzu by ČNB mohla začít snižovat sazby v září, do konce roku by mohly klesnout o jeden procentní bod. Přicházející data a komunikace radních ČNB spíše naznačují, že pokud vůbec letošní rok k poklesu sazeb dojde, pak může přijít až koncem letošního roku, a to pouze v symbolické úrovni 0,25 až 0,5 procentního bodu.
Závěr – Inflaci ovlivní také vládní výdaje zvýšení úrokové sazby ECB
Dalším významným faktorem, který ovlivní inflaci, budou vládní výdaje. Dle posledních zpráv vláda připravuje konsolidační balíček a snížení vládních výdajů, což bude další rozhodující faktor pro snížení inflace postupně k inflačnímu cíli 2 %.
Dalším faktorem ovlivňující tuzemskou inflaci bude také to, co se děje kolem nás a to zvýšení úrokové sazby ECB na 3,75 %. Pokles inflace na celoevropské úrovni bude mít jistě znatelný vliv na snížení také tuzemské inflace. Zejména je důležité sledovat vývoj cen u našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera a největší ekonomiku Evropy Německa.