Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Obrovské uklidnění: USA nehodlá kryptoměny zakazovat!

Publikováno
Finex Coin Week – Obrovské uklidnění: USA nehodlá kryptoměny zakazovat!
Zdroj: Depositphotos.com

Vítám všechny příznivce kryptoměn u našeho pravidelného souhrnu týdne Finex Coin Week. Uplynulý týden jsme bedlivě sledovali dění na krypto scéně a nyní vám přinášíme to nejdůležitější.

Instituce reagují na čínský FUD. Přidávají na nákupech

Podle pravidelné týdenní zprávy společnosti CoinShares, která sleduje výsledky největších krypto fondů, využily instituce propadu z minulého týdne k dalším velkým nákupům. Příliv financí v hodnotě 95 milionů dolarů mezi 20. a 24. zářím představuje 126% nárůst.

Nejúspěšnější byl Bitcoin s týdenním přílivem kapitálu ve výši 50,2 milionu dolarů. Investory silně přitahovalo také Ethereum, do kterého vložili téměř 29 milionů dolarů. Následoval koš různých aktiv (6,4 milionu), Solana (3,9 milionu), Cardano (2,6 milionu) a Polkadot (2,4 milionu).

Zdroj: coinshares.com
Tabulka z reportu společnosti CoinShares
Tabulka z reportu společnosti CoinShares

Čínská centrální banka (PBoC) zveřejnila 24. září zprávu oznamující zákaz všech krypto transakcí, což vyvolalo 8% propad ceny bitcoinu spolu s širším poklesem cen na celém krypto trhu.

Zpráva (PBoC) byla původně zveřejněna 3. září, než ji minulý týden převzala západní média. V oznámení bylo upřesněno, že finančním institucím a platebním společnostem se zakazuje poskytovat jakékoli služby související s krypto transakcemi.

Zatímco FUD ze strany čínských regulačních orgánů v minulosti krátkodobě negativně ovlivnil trhy s kryptoměnami, v následujících měsících po oznámeních sloužil také jako katalyzátor prudkého růstu cen či pokračování bullrunu.

Například v září 2017 čínská vláda zakázala krypto burzám nabízet služby uživatelům v zemi a zároveň zakázala občanům účastnit se ICO (initial coin offers). Po dvojím zákazu se cena BTC historicky vyšplhala z pásma 4 000 USD na tehdejší historické maximum kolem 20 000 USD.

Těžaři Etherea vypínají své stroje v Číně

Několik dní poté, co čínská vláda zakázala v zemi jakékoli krypto transakce, začínají vypínat své stroje také těžaři Etherea. Svoji činnost už ukončil SparkPool, druhý největší těžební pool Etherea na světě a nyní se k němu přidala čtvrtá největší těžební skupina BeePool.

Společnost BeePool se sídlem v Číně v pondělí oznámila, že 15. října těsně před půlnocí ukončí svou činnost, a uvedla, že přestala registrovat nové uživatele. BeePool oznámil, že k uzavření došlo “v reakci na nejnovější regulační politiku”. Stejně tak končící SparkPool se odvolával na “regulační požadavky”.

Podle údajů stránky Etherscan jsou tyto dva těžební pooly zodpovědné za více než čtvrtinu všech vytěžených ETH.

Těžba je proces, při kterém se v síti Ethereum zpracovávají a potvrzují transakce. Lidé přispívají výpočetním výkonem, který pomáhá zabezpečit síť – čím více ho poskytnou, tím větší šanci mají na získání ETH, které se přidělují s každým nově vytvořeným blokem. Těžební pooly fungují tak, že umožňují lidem – jak název napovídá – sdružovat svůj výpočetní výkon a dělit se o odměny.

Uzavření dvou největších těžebních poolů v Číně se odehrává v době, kdy čínské úřady obnovily represe proti kryptoměnám. Minulý týden Čínská centrální banka (PBoC) rozeslala oznámení, že jakákoliv činnost s kryptoměnami včetně těžby a obchodování, je v rozporu se zákonem.

Salvador chystá těžbu BTC pomocí energie z vulkánů

Prezident Salvadoru Nayib Bukele způsobil na Twitteru poprask, když zveřejnil letecké záběry chystané továrny na těžbu BTC pomocí sopečné geotermální energie. Krátký klip, který má už přes dva miliony zhlédnutí, ukazuje datové centrum uprostřed lesa. Poté záběry zamíří na pracovníka uvnitř centra, který připojuje kabel k těžebnímu stroji na bitcoiny.

Těžba bitcoinů je v poslední době pod palbou kritiky, neboť spotřebovává obrovské množství energie. Proto nyní stále více těžebních společností hledá čistou energii pro výrobu tohoto aktiva.

Bukele v červnu uvedl, že salvadorská státní elektrárenská společnost LaGeo bude k těžbě bitcoinů využívat “velmi levnou, 100% čistou, 100% obnovitelnou energii z našich sopek s nulovými emisemi“.

Bukele je velmi aktivní na sociálních sítích a předvedl, že když už něco chce, tak udělá vše co je v jeho silách, aby to dotáhl do konce.

Nápad, že se bitcoin stane v Salvadoru zákonným platidlem, byl oznámen na akci Bitcoin 2021 v Miami a o několik dní později byl předložen návrh zákona místnímu kongresu. Během několika hodin jej zákonodárci bez větších diskusí schválili a 7. září vstoupil v platnost. Bitcoin se tak stal zákonným platidlem v první zemi na světě.

Navzdory tomu, že je Bukele v zemi jako prezident velmi populární (nedávné průzkumy veřejného mínění mu přisuzují podporu nad 80 %), jeho zákon o bitcoinech kritizuje například Světová banka a také mnozí Salvadorci.

V USA nebudou zakazovat kryptoměny

Ve čtvrtek 30. 9. se konalo velmi očekávané zasedání Fedu, na kterém centrální banka ponechala jak úrokové sazby, tak i kvantitativní uvolňování QE na původních hodnotách, tedy v pásmu 0,00 – 0,25 % resp. 80 mld. měsíčně.

Během jednání sněmovního výboru pro finanční služby byl předseda Fedu Jerome Powell dotázán republikánem Tedem Buddem, zdali má v úmyslu zakázat kryptoměny podobně jako Čína.

Je vaším záměrem zakázat nebo omezit používání kryptoměn, jako jsme toho svědky v Číně?” zeptal se Budd nejvyššího regulátora centrální banky a předeslal, že cituje Powellovy červencové komentáře, podle nichž by vytvoření digitálního dolaru mohlo učinit stablecoiny irelevantními.

Jerome Powell odpověděl: ne. Upřesnil také, že ve své dřívější výpovědi měl na mysli stablecoiny, nikoli všechny kryptoměny. Stablecoiny jsou podle něj jako peněžní fondy – jsou jako bankovní vklady, ale jsou do jisté míry mimo regulační meze.

https://twitter.com/BitcoinMagazine/status/1443639520172335112

Jerome Powell spolupracuje s ministryní financí Janet Yellenovou na tvorbě návrhu regulace o stablecoinech, které by mělo být připraveno v příštích několika týdnech. Neočekává se, že by se tento návrh nějak negativně dotkl jiných kryptoměn, včetně Bitcoinu a Etherea, což jsou volatilnější aktiva.

Čínská centrální banka se však vydala jinou cestou a v poslední době zvyšuje své úsilí o omezení používání kryptoměn, i když sama experimentuje s vlastní digitální měnou – digitálním jüanem. To vedlo k tomu, že burzy, jako je Huobi, uzavřely přístup 1 miliardě zákazníků v pevninské Číně a také některé velké těžební pooly ukončily svou činnost.

Coinbase přiznalo bezpečnostní chybu a 6 000 vykradených účtů

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase přiznala, že byla na začátku letošního roku napadena a hackerům se podařilo ukrást aktiva přibližně 6 000 uživatelů. Společnost přislíbila, že všem postiženým uživatelům peníze vrátí.

Podle dopisu zaslaného postiženým zákazníkům, který byl k dispozici na internetových stránkách kalifornského generálního prokurátora, došlo ke zneužití někdy mezi březnem a 20. květnem letošního roku. Píše se v něm, že neoprávněná třetí strana získala přístup k účtům nejméně 6 000 klientů Coinbase a odčerpala z nich nezveřejněné množství finančních prostředků.

V dopise se uvádí, že se společnosti Coinbase nepodařilo zjistit, jak k těmto útokům došlo. S největší pravděpodobností se jednalo o tzv. phishing nebo jiné podobné techniky, jejichž cílem je přimět oběť, aby nevědomky prozradila své přihlašovací údaje třetí straně.

Ačkoli Coinbase tvrdila, že i kdyby pachatelé měli přístup k výše uvedeným informacím, k přístupu k účtům by stejně potřebovali další ověření. Jenže se zjistilo, že dvoufaktorové ověřování prostřednictvím SMS zpráv mělo chybu, kterou se hackerům podařilo zneužít.

Třetí strana využila chybu v procesu obnovení účtu pomocí SMS zpráv a získala tak přístup k finančním prostředkům, které následně odčerpala,” stálo v oficiálním vyjádření.

Burza přislíbila, že v reakci na tento incident vylepšila své autentizační a další bezpečnostní prvky. Kromě toho Coinbase uvedla, že na postižené účty vloží prostředky “ve výši hodnoty neoprávněně odebrané měny” v době incidentů.

Za zmínku určitě stojí i to, že k těmto incidentům došlo přibližně ve stejné době, kdy se obří burza stala veřejně obchodovanou společností. Akcie Coinbase se začaly obchodovat na burze Nasdaq v dubnu letošního roku.

Kryptoměnoví odborníci predikují cenu BTC pro 4. kvartál 2021

Vstoupili jsme do čtvrtého čtvrtletí letošního roku a podle historických dat bývá toto období pro BTC pozitivní. Hned první den měsíce října stoupla cena největší kryptoměny podle tržní kapitalizace o 8 % a zamířila k hranici 48 000 dolarů.

Vedoucí analytik společnosti Blockware Solutions, Will Clemente, zveřejnil analýzu ceny bitcoinu ve čtvrtém čtvrtletí sahající až do roku 2012. V tomto období končil bitcoin poslední čtvrtletí roku častěji v zelených číslech než v červených, a to šest ku čtyřem.

Dan Held, spoluzakladatel a vedoucí růstu kryptoměnové burzy Kraken, na Twitteru uvedl, že se BTC nachází uprostřed třetího bull runu a podle dosavadních dat vyplývá, že “4. čtvrtletí je pro něj hlavní show.

Analytik a autor populárního modelu S2F PlanB se k aktuální situaci také vyjádřil. Již dříve předpověděl, že bitcoin uzavře 3. čtvrtletí nad 43 000 USD a jak se nyní ukázalo, tak se jeho předpověď do puntíku vyplnila.

Podle dalších predikcí analytika PlanB by se bitcoin měl na konci listopadu obchodovat za více než 98 000 USD a do konce roku za více než 135 000 USD. Předpovědi opírá o svůj model S2F. Stock-to-Flow je poměr mezi existující zásobou určité komodity a „přítokem” nových jednotek

Šéf společnosti Galaxy Digital Mike Novogratz zachází ve svých předpovědích ještě dál a tvrdí, že se bitcoin bude v příštím desetiletí obchodovat za více než 500 000 dolarů.

Novogratz v rozhovoru pro stanici CNN nadále prozradil, že tři čtvrtiny současných kryptoměn v dlouhodobém horizontu nepřežijí.

https://twitter.com/jchatterleyCNN/status/1444027109777760259

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Nechcete-li sledováním kryptoměnového trhu trávit zbytečně mnoho času, sledujte Finex.cz a my tuto práci uděláme za vás. Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu kromě článků ze série Finex Coin Week shrnujeme i v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá několik tisíc našich čtenářů.

Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Závěr k aktuální situaci

Jak jste se dozvěděli z dnešního článku, máme za sebou pro bitcoin nejméně populární měsíc, kterému se na sociálních sítích začalo přezdívat septemBEAR. Hned v pátek 1. října bitcoin otevřel nový měsíc obrovskou zelenou svíčkou, kdy se dostal ze 44 000 dolarů rovnou na 48 000 dolarů a nová přezdívka byla na světě.

Začal nám UPtober. Bude říjen a čtvrtý kvartál opět úspěšný? To teprve uvidíme. Akumulace ze strany dlouhodobých hráčů ukazuje jednoznačně na růstový trend pro nadcházející týdny. V úvahu je nutné brát i to, že pokud jsou všichni až příliš optimističtí, tak trh může udělat přesný opak.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.