Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoinu hrozí proražení supportů! Jaké jsou vyhlídky?

Publikováno
Finex Coin Week – Bitcoinu hrozí proražení supportů! Jaké jsou vyhlídky?
Zdroj: Depositphotos.com

Dobrý den, vážení přátelé decentralizovaných financí. Ani Finex v novém hávu pro vás nezapomněl připravit tradiční rubriku shrnující dění v tomto odvětví za uplynulý týden.

Kurzy kryptoměn konečně opustily stabilní pásma a vydaly se vstříc volatilitě. Velmi zajímavý je rozdílný vývoj u dvou nejsilnějších kryptoměn, Bitcoinu (BTC) a Etherea (ETH). Podíváme se ale i za oceán na nejnovější a značně překvapující vyjádření americké Komise pro kontrolu cenných papírů (dále SEC) ohledně ETFs a dále do Salvadoru, první a nyní jediné země užívající Bitcoin jako oficiální platidlo.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Věděli jste, že Finex Coin Week posíláme ve zkrácené verzi také e-mailem? Stručně a pochopitelně, každý týden přímo do vaší e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Obsah článku

Bitcoinu hrozí propad z bezpečné zóny

Necelý měsíc jsme pozorovali, kterak kurz BTC vůči USD neopouštěl stabilní pásmo mezi 28 a 30 tisíci USD. Během čtvrtka však výrazně oslabil a po zbytek týdne jen těsně nad 26 tisíci USD.

Redaktor Andrej ‘Blockspace’ Kalvoda ve své sobotní analýze pro Finex hovoří o tom, že máme-li mít šanci na brzký růst k 35 tisícům USD, musí být týden uzavřen nad 26 tisíci USD.

Oslabení zaznamenalo v minulém týdnu i Ethereum. Na rozdíl od Bitcoinu se z propadu ale alespoň částečně vzpamatovalo, když na trhy dorazila pozitivní zpráva v podobě chystaných povolení SEC pro žádosti o Futures ETF právě v této měně. Ethereum tak oslabilo citelně méně vůči USD než BTC, což značí možný bullish vývoj kurzu ETH vůči BTC. Za uplynulý týden posílilo ETH o více než 2,19 % a v neděli byla jeho cena 0,064 BTC.

SEC otáčí o 180 stupňů

Zelená pro ETH Futures ETF nebyla jediným poněkud překvapivým rozhodnutím SEC v minulém týdnu. Změny dostála i jeho dlouhodobá politika považující kryptoměny za cenné papíry. Ve sporu komise se společností Ripple, tedy soudnímu sporu, který zatím došel nejdál, podala SEC v minulém týdnu odvolání k federálním soudu. Okresní soud ve státě New York totiž před časem rozhodl v neprospěch Komise, tedy že kryptoměna XRP (XRP) není cenný papír, a tudíž se nepodřizuje americkým zákonům, které se cenných papírů týkají.

V příslušném odvolání SEC zmiňuje že nehodlá podstatu verdiktu zpochybňovat, tedy již nadále nepovažuje XRP za cenný papír. To je vůbec poprvé, co něco takového přiznává.

Na odvolání nicméně trvá, neboť konečné rozhodnutí, byť i jeho drobné nuance, může ovlivnit budoucí podobu sporů SEC s burzami Binance či Coinbase. Právníci SEC již nežádají o přezkum samotného aktiva, ale jeho postavení jakožto základu investičních smluv.

Vedení Komise čelilo za svůj přístup několikrát kritice především z řad opozičních republikánských politiků, ale i některých demokratů. Před časem vznikla v dolní komoře Kongresu dokonce iniciativa, která měla za cíl zásadní reformu SEC. Ta by znamenala úplné odstavení předsedy Garyho Genslera nejen z vedení, ale i z Komise vůbec a její zakotvení jakožto bipartijní instituce. Tedy by již nešlo o Komisi, ve které vládne strana s většinou ve Sněmovně reprezentantů, ale síly by byly vyrovnány.

Salvador vzdělává v oblasti Bitcoinu

Středoamerický stát Salvador, známý též pod španělským označením El Salvador, proslul v posledních letech v naší komunitě zejména zavedením Bitcoinu jakožto zákonného platidla a po krachu ne podobného, avšak ne příliš úspěšného projektu ve Středoafrické republice se kromě pozice prvního takového státu vrátil i do pozice jediného.

Na rozdíl od Středoafrické republiky, která podle mnohých politických analytiků chtěla Bitcoinem pouze platit ruskou Wagnerovu skupinu, v Salvadoru jde o vážně míněný monetární projekt. Zákon, který nařizoval všem prodejcům přijímat platby v BTC, byl sice po kritice technické proveditelnosti zrušen, i tak je však BTC masově rozšířenou měnou, kterou obyvatelé v Salvadoru používají.

Poznámka

Již v roce 2001, dávno před zavedením Bitcoinu, byla lokální měna de facto vystřídána americkým dolarem a žádné salvadorské colóny se již v oběhu nenacházejí. BTC tak v běžném platební styku v zemi doplňuje právě USD.

Vedle masivní podpory kryptoprůmyslu a podnikatelů, kterým byla odpuštěna velká část daní i nákladů spojených s přesídlením do Salvadorské republiky, teď tamní vláda přišla i s podporou vzdělávání týkajícího se právě Bitcoinu. A tak se každý pátek salvadorští studenti mohou díky organizaci Bitcoin Beach vedle španělštiny a matematiky naučit i základy finanční gramotnosti, včetně té zaměřené na digitální aktiva.

Zdroj: Twitter: @romanmartinezc
Salvador Bitcoin
Salvadorská mládež se učí zacházet s Bitcoinem

Vzděláváni jsou děti ve věku kolem 12 let. Podle Martinezova vyjádření pro The Economist si až 70 % salvadorských rodičů myslí, že Bitcoin je pro jejich děti moc složitý a že by měl být výlučnou záležitostí studentů ekonomie. Právě pochopení kryptoměny jejich dětmi tak pomáhá měnit i jejich názory a šířit tak adopci BTC. Žáci dle jeho slov přijímají technologii s nadšením. Má jim to také pomoci v budoucím uplatnění na pracovním trhu a správě svých financí.

Zakladatel této organizace podporované vládou Roman Martinez říká: “Každý pátek chodíme do škol a vzděláváme děti o Bitcoinu, mluvíme s nimi o penězích a snech, učíme je, jak si založit bitcoinovou peněženku, pomáháme jim získat první satoshis a provádět transakce.”

Přestože prezident Nayib Bukele jak ve volební kampani, tak v kampani na podporu jeho bitcoinových plánů sliboval, že Bitcoin udělá ze Salvadoru světovou ekonomiku a oddluží ho, což se samozřejmě dosud nestalo, má podle deníku The Economist mezi prezidenty zemí, jejichž volební systém je považován za svobodný, druhou nejvyšší approval rate hned za Volodomyrem Zelenským. Toho navíc zdaleka porážel před vypuknutím ruské agrese na Ukrajině. Nové prezidentské volby čekají Salvador v příštím roce.

Mezi hlavní argumenty prezidentova BTC projektu patřilo začlenění obyvatel vyloučených lokalit, pro které je příliš nákladné i konvenční bankovnictví. Až 70 % obyvatel země nemohlo vůbec využívat bankovní služby buď kvůli vysokým poplatkům, nebo absenci poboček v jejich lokalitách.

K platbě bitcoiny aktuálně nepotřebují ani připojení k internetu, lze ji totiž realizovat pomocí SMS, včetně těch ze starých telefonů. Tato offline technologie přišla z Jihoafrické republiky, kde ji vytvořil vývojář Kgotnatso Ngako. Stačí prakticky každý mobil a připojení do 2G sítě. Přístup k bitcoinové peněžence i platba pak fungují podobně, jako když zavoláte na infolinku a pro češtinu stisknete dvojku. S internetem pak může komunikovat až příjemce platby.

Právě díky začleňování vyčleněných lidí do společnosti je Bukele považován za jednoho z nejoblíbenějších prezidentů Salvadoru.

Závěr

Bitcoin, jak jsem zmínil výše, pravděpodobně ustojí aktuální propad a zůstane nad supportem na 26 tisících USD. To by mohlo do budoucna znamenat i pozitivní vyhlídky k směrem k překonání rezistence na 30 tisících USD. V tomto může být zásadní aktuální týden, uzavření pod 26 tisíci USD by mohlo znamenat další propad.

Co se týče Fear and Greed Indexu, ten výrazný pokles poznamenal, a tak se nachází v pásmu strachu. Jeho hodnota je momentálně 37.

Přeji vám úspěšný týden a příští pondělí se opět můžete těšit na Finex Coin Week!

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.