Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

SEC žaluje Binance a Coinbase. Co je obsahem žalob a co čekat do budoucna?

SEC žaluje Binance a Coinbase. Co je obsahem žalob a co čekat do budoucna?
Zdroj: foxnews.com

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) pokračuje ve svém tažení proti kryptoměnám a na dlouhý seznam prověřovaných nebo žalovaných subjektů přidává dva velmi známé hráče, burzy Binance a Coinbase. Žaloby na obě společnosti jsou si vesměs podobné, úřady je mj. viní z porušení zákona o cenných papírech (Securities Act of 1933). Některé altcoiny, které se na burzách obchodují, dle Komise naplňují znaky cenných papírů, k jejichž obchodování však nemají Binance ani Coinbase potřebná povolení.

SEC podala žaloby krátce po sobě, proti Binance v pondělí a proti Coinbase v úterý. Binance žalobu neočekávala, dle tweetu jejího zakladatele, Changpenga “CZho” Zhaa, se jeho tým o případu dozvěděl až z médií. Žaloba proti Coinbase naopak byla na spadnutí, společnost před dvěma měsíci obdržela tzv. Wells notice, tedy dopis, kterým Komise informuje o uzavření vyšetřování a nashromáždění podkladů pro nadcházející soudní řízení. V reakci na upozornění Coinbase již dříve oznámila, že se hodlá bránit a sama SEC zažalovat.

Co je obsahem žalob?

Proti Binance a jejímu zakladateli je na 136 stranách žaloby vzneseno 13 obvinění. Společnosti je mj. kladeno za vinu špatné nakládání s finančními prostředky zákazníků a lhaní regulátorům i investorům. Dále je zmíněno míchání miliard dolarů v zákaznických prostředcích a jejich tajné přeposílání do samostatné, oddělené společnosti ovládané Zhaem.

Dokument obsahuje i obvinění, která jsou veřejnosti již známá. Binance je opět viněna z nedostatečného zabránění přístupu amerických uživatelů na v USA neregulovanou platformu Binance.com. Američtí investoři totiž mohou využívat pouze platformu Binance.us, která vlastní potřebnou licenci. V neposlední řadě předložila SEC soudu k rozhodnutí i svůj právní názor na nativní minci burzy BNB a stablecoin BUSD. Dle Komise se jedná o cenné papíry a při svém vydání měly být tudíž správně zaregistrovány jako akcie, což se nestalo.

Žaloba proti Coinbase je kratší, 101 stránek směřuje pouze proti samotné společnosti, nikoli jejímu vedení. Dokument zmiňuje tokeny ADA, SOL, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH a NEXO, které označuje za neregistrované cenné papíry, kvůli čemuž se burza měla dopustit neoprávněného obchodování s cennými papíry. Komisi dále vadí Staking Program, tedy služba na úročení kryptoměn, a fakt, že ji Coinbase opět dle zákona o cenných papírech správně nezaregistrovala. Investoři tak nejsou dostatečně chráněni.

Poznámka

Jak poznat, jestli je vydávané aktivum akcií?

V USA stanovil definici akcie roku 1946 Nejvyšší soud, když v případu SEC v. W. J. Howey Co. judikoval, že o akcii jde vždy, pakliže aktivum kumulativně splňuje následující 4 znaky:

  • existuje investiční smlouva mezi emitentem a investorem,
  • investoři vkládají peníze do společného podniku,
  • emitent slibuje zisk/investor očekává zisk,
  • zisk investora je závislý na snahách a úspěchu emitenta.

Co to znamená a co očekávat dále?

Je jisté, že po žalobě na Binance, největší burzu co do objemu obchodů, a Coinbase, veřejně obchodovanou společnost, obecně považovanou za ideální příklad burzy snažící se dostát co nejpřísnějším regulacím pro obchod s digitálními aktivy, může přijít další žaloba na jakoukoli kryptoměnovou burzu nebo token prakticky kdykoli.

Soudy se potáhnou roky, vždyť rozhodnutí v kauze SEC vs. Ripple, jejíž podstata je stejná, tedy opět nezaregistrování kryptoměny XRP (XRP) jako cenného papíru, ještě nepadlo ani po téměř 3 letech. Očekává se, že právě toto rozhodnutí utvoří zásadní precedent pro všechny kryptoměny.

Ačkoli se Binance i Coinbase k zahájeným soudním řízení vyjádřily, ubezpečily uživatele, že jejich prostředky jsou v bezpečí a na provozu platforem se nic nemění, důvěra v celé kryptoměnové odvětví je opět zbytečně otřesena. Po pádu FTX, který má většina investorů ještě v živé paměti, se jedná o další ránu, na kterou kryptoměnový trh okamžitě zareagoval.

Bitcoin se během 24 hodin propadl až o 5 %, BNB o 9 % a akcie Coinbase (COIN) dokonce o 25 %. V úterý večer však trh začal posilovat a došlo k několika short squeezům a vytlačení obchodníků shortujících negativní zprávy z jejich pozic. Bitcoin se vrátil na svou původní hodnotu.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
BNB / BNB
Načítání
Načítání
Načítání
Coinbase / COIN
Načítání
Načítání
Načítání

Všechno zlé je pro něco dobré a i na přímém útoku SEC na kryptoměnový segment se dá najít jedna pozitivní věc. Ethereum, o kterém se dlouho spekulovalo, zda se také nejedná o neregistrovaný cenný papír, a které SEC jistě zkoumala pod drobnohledem, není zmíněno ani v jedné z žalob, lze tak předpokládat, že Komise zaujala ke kryptoměnové dvojce stejný postoj jako k Bitcoinu a Vitaliku Buterinovi ani Ethereum Foundation po krku snad nepůjde. Z top desítky kryptoměn by měl být v bezpečí ještě Dogecoin (DOGE) a Litecoin (LTC). Všechny ostatní altcoiny (tedy BNB, XRP, ADA, SOL, MATIC, TRX) již SEC za neregistrované cenné papíry označila.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.