Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoin se po dlouhé době dostal pod hranici 40 000 dolarů

Publikováno
Finex Coin Week – Bitcoin se po dlouhé době dostal pod hranici 40 000 dolarů
Zdroj: Depositphotos.com

Celý týden pro vás sledujeme dění ve světě kryptoměn, abychom vám, jako každé pondělí, mohli přinést souhrn těch nejzajímavějších událostí. Vítejte u dalšího vydání Finex Coin Week.

Bitcoin klesl pod 40 000, ETH pod 3 000 dolarů

Největší světová kryptoměna podle tržní kapitalizace klesla v pondělí o další 4,2 % a krátce se dotkla 39 866,71 USD. Během několika hodin se mírně zotavila a dostala se nad důležitou úroveň 40 000 USD.

Bitcoin od 1. ledna 2022 klesl celkem asi o 14 %. Od svého historického maxima 69 000 dolarů v listopadu loňského roku klesla tato vlajková kryptoměna o neuvěřitelných 41 %.

Podobný scénář se odehrál i u druhé největší kryptoměny podle tržní kapitalizace Ethereum. Cena Etherea (ETH) klesla v pondělí pod 3 000 dolarů, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od září loňského roku.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Zajímavé je, že trh s nezaměnitelnými tokeny (NFT) pokračoval v růstu navzdory propadům cen Etherea. Například největší NFT tržiště OpenSea zaznamenalo svůj druhý nejlepší měsíc z hlediska objemu transakcí. Jeho tržby jsou podle společnost neuvěřitelných 13,3 miliardy dolarů.

Nový rok sice začal teprve před pár týdny, ale bitcoin už má za sebou několik problémů. Zaprvé se jedná o politické nepokoje v Kazachstánu, kde vláda zrušila cenový strop na zkapalněný ropný plyn, což způsobilo, že se ceny plynu prakticky zdvojnásobily.

Následné nepokoje měly za následek vypnutí internetu v celé zemi, což údajně způsobilo, že značná část těžařů bitcoinů přestala fungovat.

Další nepříznivou zprávou pro kryptoměny bylo oznámení Fedu, který naznačil, že možná urychlí harmonogram zvyšování úrokových sazeb. To v podstatě znamená, že Fed přestane tisknout peníze a místo toho zdraží půjčky, aby udržel inflaci na uzdě.

Nepokoje v Kazachstánu a zvyšování úrokových sazeb by možná stačily na první dva týdny nového roku, ale tím to nekončí.

Spisovatelka deníku Guardian Carole Cadwalladr 3. ledna napsala v reakci na zhlédnuti reklamy pro Crypto.com kde vystupuje Matt Damon.

Na světě není dost hnusu na to, abychom popsali reklamu Matta Damona na Ponziho schéma.

Je Ethereum cenný papír?

V pondělním rozhovoru na CNBC šéf komise pro cenné papíry SEC Garry Gencler vyhýbavě odpověděl na otázku, zda je ETH cenný papír či nikoli. Toto je velké téma a potenciální hrozba mnoha altcoinů..

Nezapojujeme se do těchto typů veřejných diskuzí, kde se mluví o jednom projektu, o jedné možné okolnosti, ani tímto způsobem neposkytujeme právní rady přes rozhlasové vlny,” uvedl Gensler.

Následně ale pak dodal: “Pokud získáte peníze od veřejnosti a veřejnost očekává, že na základě úsilí tohoto propagátora, sponzora nebo skupiny dosáhne zisku, spadá to pod zákony o cenných papírech.

Cenný papír je obchodovatelné finanční aktivum, které má peněžní hodnotu podobně jako akcie nebo dluhopisy, které splňují specifickou právní definici uvedenou v takzvaném Howeyho testu. Podle amerického práva splňuje aktivum definici cenného papíru, pokud se jedná o investici peněz do společného podniku, od které se očekává zisk na základě jeho úsilí.

Ethereum bylo v roce 2014 prodáno prostřednictvím veřejného prodeje ICO, který by byl dnes pravděpodobně považován za neregistrovanou nabídku cenných papírů.

Komise pro cenné papíry a burzy již dříve uvedla, že například Bitcoin, největší kryptoměnu podle tržní kapitalizace, nepovažuje za cenný papír, ale že se zaměřila na jiné kryptoměny, jako je například XRP společnosti Ripple. SEC v prosinci 2020 na tvůrce osmého největšího digitálního aktiva podle tržní kapitalizace podala žalobou, kde je ve hře 1,3 miliardy dolarů.

Podle vyjádření bývalého komisaře SEC Williama Hinmana se však Ethereum stalo dostatečně decentralizované na to, aby nemohlo být považované za cenný papír.

Vyjádření nového šéfa SEC naznačují, že si zatím nechává u Etherea dveře otevřené. Přinejmenším je zřejmé, že mnohé altcoiny, které vznikly na blockchainu Ethereum jako tokeny ERC-20 a v současnosti hrají důležitou roli v sektoru DeFi, považuje za cenné papíry, a má je v plánu přísně regulovat.

Předběhne Solana Ethereum?

Bank of America, jedna z předních amerických bankovních institucí vyslovila kryptoměně Solana SOL, snad největší pochvalu, jakou jí může velká americká banka udělit. Přirovnala ji k největší síti kreditních karet na světě VISA.

Solana by se mohla stát Visou ekosystému digitálních aktiv,” napsal Alkesh Shah, globální stratég Bank of America pro kryptoměny a digitální aktiva, ve výzkumné zprávě, která byla zveřejněna v úterý. Jako příklad uvedl, že na Solaně běží více než 400 decentralizovaných aplikací, které hostí vše od peer-to-peer burz po tržiště NFT.

Banku zaujala především schopnost rychlého škálování blockchainu. Transakce jsou na něm extrémně rychlé a zároveň se provádějí za minimální transakční poplatky. V tomto ohledu je Solana daleko před nejpopulárnějším smartchainem Ethereum.

Důležitým faktorem pro srovnání je počet zpracovaných transakcí za sekundu. Visa uvádí, že teoreticky dokáže zpracovat nejméně 24 000 TPS, ale v průměru jich zvládne kolem 1 700. U Etherea se nejčastěji hovoří o 15 TPS. Což je v tomto případě nedostačující. Díky omezeným místům v bloku se navíc transakční poplatky v síti dostávají na dvojciferná čísla v dolarech.

Ačkoli se spousta projektů snaží vyřešit problémy se škálovatelností Etherea prostřednictvím sidechainů na Polygonu a rollupů na Arbitru, přetížení se pravděpodobně výrazně nesníží až do úplného zavedení Etherea 2.0. Tvůrce Etherea Vitalik Buterin v červnu 2020 naznačil, že by se modernizovaná síť mohla dostat na 100 000 TPS.

Solana by podle svých tvůrců mohla převálcovat Visu I Ethereum tím, že se může pochlubit teoretickým limitem 65 000 transakcí za sekundu s minimálními poplatky.

Podle zástupce Bank of America Solana upřednostňuje především škálovatelnost. Je však relativně méně decentralizovaná, bezpečná a má slabiny, což ilustruje několik problémů s výkonem sítě od svého vzniku včetně zářijového výpadku sítě.

Nekupujte Bitcoin varuje miliardář Jeff Gundlach

Generální ředitel společnosti Doubleline Capital Jeffrey Gundlach, známý také jako “král dluhopisů”, varoval před “recesí v pozdější části letošního roku”. Zároveň nedoporučil nakupovat bitcoin na současné úrovni. Možná byste ho měli koupit za 25 000 dolarů,” řekl.

Gundlach je generálním ředitelem společnosti Doubleline Capital, která spravuje aktiva v hodnotě přes 137 miliard USD. Je označován za “krále dluhopisů” od roku 2011, kdy objevil na obálce časopisu Barron’s jako “nový král dluhopisů”. Časopis Institutional Investor ho v roce 2013 jmenoval “Money Manager of the Year” a agentura Bloomberg Markets ho v letech 2012, 2015 a 2016 zařadila mezi “padesát nejvlivnějších”. Podle časopisu Forbes činí jeho čisté jmění v současné době 2,2 miliardy dolarů.

Byl dotázán, zda do roku 2023 dojde k recesi. „Myslím, že trh s dluhopisy již vykazuje dostatek indikátoru recese, takže do roku 2023 se to zdá docela pravděpodobné,“ odpověděl Gundlach.

Nemyslím si, že mnoho představitelů Fedu, ekonomů a investorů bere v potaz skutečnost, že ekonomika neustále klesá s nižšími a nižšími úrokovými sazbami, takže si myslím, že Fed zvýší sazby čtyřikrát a začneme zaznamenávat spoustu recesních signálů,“ varoval a dodal:

Pokud jde o bitcoin, Gundlach zdůraznil, že tato kryptoměna je “pro spekulanty”.

Dále to upřesnil: “Dluhopisy odpovídají mé kultuře zbabělosti. Vůbec nejsem momentový investor a ve skutečnosti jsem tak trochu anti-momentový investor a myslím si, že bitcoin je pouze pro momentové investory.”

Tesla začala přijímat Doge jako platební prostředek

Nejbohatší muž planety a generální ředitel automobilky Tesla Elon Musk dál pokračuje v podpoře memecoinu Dogecoin. Automobilka Tesla, největší výrobce automobilů podle tržní kapitalizace, začala přijímat platby Dogecoinem několik měsíců poté, co přestala přijímat platby v BTC kvůli ekologickým problémům. Díky tomu cena DOGE okamžitě vystřelila téměř o 30 %.

Není žádným tajemstvím, že Elon Musk je dlouhodobým fanouškem této kryptoměny, která dříve vznikla pouze jako vtip. Jeho podpora však nedávno přešla na úplně jinou úroveň, protože Tesla, jedna ze společností, v jejímž čele stojí, se rozhodla umožnit platby touto kryptoměnou za své produkty. Společnost vysvětlila, že uživatelé, kteří se rozhodnou pro platbu Dogecoinem, musí mít speciální peněženku a po připojení mohou převádět prostředky prostřednictvím QR kódu.

Elektromobilový gigant slíbil, že brzy aktualizuje své ceny tak, aby se zobrazovaly i v DOGE, ale zatím jsou stále uváděny ve fiat měnách.

Tesla také upozorňuje potenciální zákazníky, kteří se rozhodnou pro platbu touto formou, že objednávky nebude možné následně zrušit. Všechny takové nákupy budou brány jako konečný prodej. Tudíž je nelze vrátit, vyměnit ani zrušit. Společnost zdůraznila, že Dogecoin je jediná kryptoměna, kterou v současné době přijímá.

Krátce poté, co se tato zpráva objevila na internetu, vzrostl kurz DOGE o 30 %, z 0,16 USD na měsíční maximum 0,21 USD. Na této úrovní však dlouho nevydržel a nyní se nachází těsně pod úrovní 0,2 USD.

Připomeňme, že firma loni s velkou slávou umožnila platby bitcoinem, ale o několik měsíců později tuto iniciativu zastavila s odvoláním na problémy s životním prostředím. Tyto zprávy měly značný vliv na budoucí vývoj ceny tohoto aktiva.

Závěr k aktuální situaci

V prvních týdnech nového roku se ve světě kryptoměn nestala žádná zásadní situace, která by rozhodla, jakým směrem se vydáme. Několik týdnů konsolidujeme okolo důležitého supportu v pásmu 40 až 42 000 dolarů. V pondělí jsme se dokonce dostali pod hranici 40 000, která byla okamžitě vykoupena a následoval odraz. <

V následujících dnech či týdnech bude důležité, abychom překonali hranici 46 000 dolarů, která bude hodně důležitá. Pokud se to podaří, tak se BTC dostane opět do bullmarketu a můžeme pomýšlet na pokračování k 50 000 dolarů. Opačná varianta by nás mohla nasměrovat zpět pod 40 000 dolarů. Jak se bude situace vyvíjet budeme sledovat a ty nejzásadnější zprávy vám přineseme opět za týden.

Líbil se vám tento článek?
17
3

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.