Finex.cz logo
Menu
Akademie
Finex.cz
Finex » Akademie » Recenze učebních materiálů » Investiční akcie v praxi – Recenze ebooku od XTB

Investiční akcie v praxi - Recenze ebooku od XTB

Investiční akcie v praxi - Recenze ebooku od XTB

Investování do akcií je velmi podceňovaným způsobem, jak si spořit peníze na horší časy. Mnoho lidí stále preferuje slabě úročené spořící účty nebo jen běžné bankovní účty. Akcie přitom poskytují dlouhodobě mnohem vyšší úročení. Pokud si však zvolíme tento ctižádostivější způsob zhodnocování kapitálu, musíme dbát určitých pravidel.

A právě k tomu může posloužit tento e-book pokrývající téma investičních akcií v praxi. O čem si v 28stránkové elektronické knize přečteme?

Jak se získává majetek akciovým investováním?

Již na 4. straně je tato základní otázka vysvětlena: jednak podílem na zisku v podobě dividend, a jednak výnosy z kapitálového zhodnocení akcií. Co jsou dividendy by mělo být i nováčkovi víceméně jasné, výnosy z kapitálového zhodnocení znamenají laicky řečeno obyčejný rozdíl mezi naší nákupní cenou z data X a naší případnou prodejní cenou z data Y.

Autoři toto pak demonstrují na výsledcích Applu v roce 2017, který takto přinesl svým akcionářům v úhrnu více než 48procentní zhodnocení (dividendy + kapitálové zhodnocení)! Tento krajně pozitivní výnos poté ještě bohužel podléhá zdanění.

Daně a inflace jsou dvě hořké pilulky, které každý investor musí chtě-nechtě spolknout jako nezbytné zlo na své cestě ke zbohatnutí.

Investujte jako Warren Buffet

Pasáž o tzv. hodnotovém investování je pro čtenáře velmi pěkně vysvětlena. V knize je nastíněna metoda fundamentální analýzy, kterou se mimo jiné proslavila investiční legenda Warren Buffet. O co jde?

Řekněme, že existují 2 ceny akcie: aktuální reálná cena na burze, a „skutečná“ nebo „pravá“ hodnota akcie. Naši pravou hodnotu poznáme podle vybraných finančních ukazatelů dané firmy.

My jako investoři hledáme akcie, které podle našeho soudu budou podhodnocené. Tedy jejich aktuální cena na burze bude nižší, než jejich pravá hodnota, kterou v nich vidíme my.

Pokud filtrujeme akcie takto, není třeba naši metodu překombinovávat. Klidně stačí opravdu jen 1 ukazatel, např. cash flow. Čili tečou v průběhu času peníze ven ze společnosti, nebo do ní naopak přicházejí?

Nejrychleji rostoucí akcie bývají zároveň ty nejrizikovější, jejich cena podléhá větším výkyvům a v době krize jsou extrémně zranitelné. Při hodnotovém financování nám jde spíš o pravý opak – najít na základě vnitřních dat takovou firmu, která by vzešla z případné ekonomické recese jako vítěz.

Fundamentální analýza od A do Z

E-book ovšem neklouže jen po povrchu fundamentální analýzy, jelikož autoři tu připravili jakýsi její slovník – základní přehled nejznámějších ukazatelů, podle nichž lze hodnotit akcie. Poměr P/E, dividendový výnos, tržní kapitalizace, profit margin a tak dále.

Obchodní platforma xStation se může chlubit všemi těmito daty o stovkách veřejně obchodovaných společností, což je její velká výhoda oproti klasickému Meta Traderu 4, který využívají ostatní obchodníci. XTB se tímto však nijak „nevychloubá“, protože sami autoři e-booku vzápětí odkazují na ještě pokročilejší akciový screener na webu finviz.com, o němž jsme v minulosti i my na Finexu už našim čtenářům referovali.

Jakou investiční cestou se vydat?

E-book uzavírá zase výčtem některých jednoduchých investičních strategií. Preferujeme-li dlouhodobý přístup, kdy je naším zájmem v pravidelných intervalech ukládat určitou částku, nechat ji zhodnocovat a o nic dalšího se nestarat, pak je rozumné si zvolit buď ETF nebo CFD některého akciového indexu, nebo si své vlastní „ETF“ sestavit po svém. Viz na s. 19:

Pokud nechcete kupovat jeden konkrétní index, je taktéž možné si vybrat přední firmy z několika indexů a vytvořit si tak vlastní indexový mix, jen je na místě zmínit, že v tomto případě se mohou výsledky lišit, ale máte jistotu, že v rámci své investice nešlápnete úplně vedle.

V jednoduchosti je síla, a to platí dvojnásob při investování a spoření. Další nabídnutou strategií je kopírování těch nejúspěšnějších podílových fondů. Zkrátka si najděte, co tyto fondy obsahují a kupte si to samé.

Zhodnocení

Kdybychom museli něco vytknout, tak snad jen opomenutí faktoru daní a inflace při dlouhodobém investování. Daně jsou v knize zmíněny, ale nikoliv konkrétní čísla a právní normy. Např. platí se v Česku daň z dividendy? Pokud ano, kolik procent?

Inflace pak představuje jakéhosi neviditelného výběrčího daní, který dokáže po započtení proměnit zisky v řádu desítek procent najednou pouze na jednotky. Mnoho čtenářů by pravděpodobně pro úplnost uvítalo nějaké schéma, jak se např. koruna či euro znehodnocují v čase, a jak to číselně ovlivňuje konečné investiční výnosy.

I tak však e-book „Investiční akcie v praxi“ splňuje všechny požadavky, jaké by elektronický vzdělávací materiál měl mít: stručnost, přehlednost, srozumitelně podané informace bez dalekosáhlých závěrů a komplikovaných postupů. Pro začátečníky, co se ještě v akciích nevyznají, bude taková brožura bohatě postačovat.

Po přečtení e-booku o investičních akciích můžete své první obchody provést např. u těchto prověřených brokerů

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 91 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo