Finex.cz logo
Menu
Akademie
Finex.cz
Finex » Akademie » Recenze učebních materiálů » Krátkodobé obchodování akciových indexů – Recenze ebooku od XTB

Krátkodobé obchodování akciových indexů – Recenze ebooku od XTB

Krátkodobé obchodování akciových indexů – Recenze ebooku od XTB

Co jsou akciové indexy? Jak je správně analyzovat a jak je ziskově obchodovat? To jsou základní otázky, na které se analytici XTB, Tomáš Mirzajev a Martin Stibor, rozhodli odpovědět ve svém bezmála 50stránkovém e-booku.

Co si o ebooku myslíme a má smysl ho číst?

Čím se jednotlivé indexy odlišují?

V tomto vzdělávacím materiálu se dozvíte vše potřebné o akciových indexech. Na začátku naleznete základní představení principu indexů jakožto ukazatele vývoje cen akcií daného trhu nebo odvětví.

Poté kniha pokračuje vysvětlením, že indexy lze obchodovat derivátově, tedy jako podkladové aktivum pro CFD, ETF, atd.

A na závěr zjistíte 2 základní způsoby vytváření indexů – tzn. porovnání indexů cenově vážených a hodnotově vážených.

Na porovnání jednotlivých amerických a evropských indexů je asi nejzajímavější grafické vyjádření rozdílu v růstu akcií. Každý investor totiž ví, jak úzce spolu jednotlivé indexy korelují, ale co už se méně ví, je slabší výkon Evropy vzhledem k Americe.

Autoři pak čtenářovi naservírují několik důvodů, proč evropské akcie rostou pomaleji než americké (a také proč klesají rychleji). Pokud se trader rozhodne obchodovat indexy, bude muset tyto fundamentální rozdíly mezi kontinenty sledovat a přizpůsobit se jim.

Dva způsoby analýzy

Jak analyzovat aktuální vývoj akcií? Autoři podle hesla „v jednoduchosti je síla“ radí začít obchodní den zjištěním, jestli daný „index A“ trenduje nahoru, dolů nebo do strany.

Stejným způsobem, tedy obyčejnou analýzou trendu, určíme, co se děje na indexu B, C a tak dále. Určitě je prozíravé opřít svůj rozbor vícero časovými rámci. Ve výsledku tak časově nenáročná, ale celkem podrobná analýza by nám měla poskytnout například následující tabulku níže:

Analyza trendu burzovnich indexu na 5 casovych ramcich
Analýza trendu burzovních indexů na 5 časových rámcích

Dalším způsobem, jak se dívat na akciové trhy, je tzv. sektorová analýza, která už patří spíš do ranku fundamentální analýzy. Toto se zase opírá o snadno pochopitelný princip, kdy v době hospodářské konjunktury nakupujeme do technologických, případně i finančních společností, a v době ekonomické recese preferujeme investice do „sektoru utilit“.

Utility v tomto případě znamenají cenné papíry vodáren, elektráren, plynáren, tepláren a odpadohospodářských firem. Je logické, že za dobrého počasí rádi utrácíme za nové iPhony a televize, zatímco během krize utrácíme jen za nezbytně nutné potřeby.

Akcie utilit jsou právě za neklidného období neobyčejně odolné oproti jiným sektorům.

Dva způsoby tradingu

Jak obchodovat soubory akcií jako třeba S&P 500? Autoři v e-booku poskytují celkem originální obchodní systém založený na kombinaci pivot pointů a celých čísel. Pivot pointy víceméně představují alternativní supporty a rezistence na základě určitých matematických výpočtů a typicky je vidíme často obchodovat na komoditách.

Ovšem v této strategii jde spíše o jednoduchý swingový systém zejména na denním grafu, spíš tedy obchodujeme odrazy od pivotů – ale pouze od těch, které se shodují s kulatými čísly, neboli s důležítými psychologickými hladinami. Na cenách jako 2800,0 nebo 3100,0 se trh rád zastavuje, jde o oblast, kde velcí investoři nastavují dlouhodobé limitní příkazy a stop-lossy.

Rozhodně se tak jedná o relativně spolehlivý systém, jehož stinná stránka ovšem spočívá v tom, že reálně se takové konfluence pivotů a celých čísel na akciových trzích tolik nenacházejí. Pokud rádi obchodujeme každý den, tak by nám jistě pouze tato strategie nestačila. Pravidla nastavení stop-lossu a take-profitu podle Fibonacciho retracementu jsou pak dle mého příliš komplikovaná a nepřesná.

Složitostí pak trpí hlavně druhý, tentokrát intradenní, obchodní systém, jenž se zakládá opět na kombinaci pivotů, kulatých čísel, a také klouzavých průměrů, highs / lows předchozích seancí, 15minutového rozpětí po otevření newyorské seance a sledování celkem 3 časových rámců (+ znovu Fibonacciho retracement jako ukazatel pro take-profit). Pro začátečníka asi nevhodná strategie, ve které by i pokročilému traderu hrozilo se ve směsi signálů tak trochu „ztratit“.

Psychologie a řízení rizika – klíč k úspěchu

Skutečně obsáhlý učební materiál dále zahrnuje především zamyšlení se na téma psychologie tradingu a pravidla money managementu. Zkušený trader v této pasáži nenajde nic nového nebo zvláštního, ale jde o zcela zásadní informace pro začínající obchodníky. Osobně taky souhlasím s vypíchnutím těchto faktorů jako asi nejdůležitější podmínky pro dlouhodobě úspěšné tradery.

Totéž platí i pro shrnutí makroekonomických událostí a jiných kalendářních faktorů, na jejichž popisu lze poznat, že oba autoři už mají solidní zkušenosti s obchodování tohoto instrumentu.

Celkově můžeme tuto učebnici doporučit každému zájemci o obchodování akciových indexů, jelikož veškeré základní věci se zde nacházejí. Opravdu mě nenapadá, co by v e-booku chybělo snad s výjimkou ještě trochu prokreslenějších rozdílů mezi jednotlivými indexy a jejích jednotlivých profilů. Autoři si ovšem zvolili možnost raději přiblížit čtenáři rozdíly mezi americkými a evropskými akciemi obecně, což je v „rámci žánru“ nepochybně dostačující.

Vyzkoušejte si nakupování a prodávání burzovních indexů u prověřených brokerů:

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 91 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo