Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Obchodování kryptoměn a kryptoměnových párů – Recenze ebooku od XTB

Publikováno
Obchodování kryptoměn a kryptoměnových párů – Recenze ebooku od XTB

Fenomén kryptoměn přitahuje stále nové zájemce z celého světa. Vědět, z jakých zdrojů čerpat nové informace se stává stále zásadnějším tématem, zvláště pro nováčky.

Komplexní e-book o kryptoměnách je dobrou cestou, jak se dozvědět vše základní o obchodování v tomto odvětví. Proto český broker XTB jeden takový vzdělávací materiál o 34 stranách připravil.

Pojďte s námi zjistit, jestli tato kniha z pera Martina Stibora a Tomáše Mirzajeva stojí za vaši pozornost.

Co kryptoměny jsou a co zase nejsou?

Jedním z důvodů atraktivity Bitcoinu a jiných je funkce alternativního platidla ke státním měnovým systémům. Zároveň ovšem autoři e-booku se nedívají na současnost kryptoměn růžovými brýlemi.

Tvrdí třeba, že Bitcoin doposud selhává právě jako měna, jelikož ta má plnit funkci uchovatele hodnoty, což se ale zatím kvůli extrémně vysoké volatilitě neděje. Navíc se ani bitcoinem stále na většině místech platit nedá.

Z druhé strany by asi mnozí zastánci krypta argumentovali, že hodnotu pořádně neuchovávají ani dnešní ničím nekryté státní měny, což je pravda. Ale kurs dolaru, nebo české koruny zkrátka neskáče o desítky procent ze dne na den.

Poznámka

TIP: O kryptoměnách, jejich historii a výhodách a nevýhodách si také můžete přečíst i na našem webu v podrobném článku zde.

Hned v úvodu brožury je čtenáři připomenuta “Bitcoinová bublina” z roku 2017 – propad této měny z 20 000 až na 3 500 dolarů během následujícího roku. Mnoho menších kryptoměn v této fázi zaznamenalo 80-90procentní ztrátu na hodnotě, nemálo dalších prostě zbankrotovalo.

Tento nedávný výplach kryptoměn však posílil ty měny, které takový pád přežily. To platí na prvním místě pro bitcoin, jehož dominance na tomto poli je správně autory zdůrazněna. Více než polovinu tržní kapitalizace všech kryptoměn představuje právě BTC, který do značné míry předjímá pohyb na ostatních kryptoměnách.

Oceňuji tento způsob, jakým se autoři rozhodli referovat o tomto fenoménu v první třetině knihy.

Nadšené příznivce kryptoměn může trochu zaskočit tvrzení, že spíš než jako na funkční měnu by mělo být na bitcoin a další nahlíženo jako na komoditu nebo pouze jako spekulativní derivátový instrument.

Pohled autorů je však odůvodněný a aspoň to přinutí některé čtenáře k větší reflexi, co vlastně od případných investic očekávat. Spolu s dlouhodobými grafy a jednoduchou technickou analýzou se jedná o dobré „nažhavení“ čtenáře hned od prvních stránek.

Netradiční způsoby, jak obchodovat kryptoměny

Prostřední část e-booku pojednává o nejznámějších kryptoměnách. Asi nejcennější informací tu je zmínka možnosti obchodování i kryptoměn vůči sobě.

Standardně se měny jako bitcoin obchodují a znázorňují na grafu vůči americkému dolaru. Nicméně každý trader kryptoměn by měl uvažovat i o obchodu striktně kryptoměnových párů jako např. ETH/BTC (ethereum proti bitcoinu) či LTC/BTC (litecoin proti bitcoinu).

Tyto páry lze obchodovat nejen na kryptoměnových burzách typu Binance, ale i u XTB, čímž se tento broker významně odlišuje od konkurence, která zřídka nabízí jiné trhy než jen bitcoin, natož kryptoměnové páry.

Tyto instrumenty lze navíc shortovat, tedy nejen nakupovat, ale i prodávat, což také není zcela samozřejmé u jiných brokerů.

Poznámka

TIP: Pokud se chcete dozvědět více o asi nejpopulárnějším českém brokerovi, přečtěte si naši recenzi XTB.

Kryptoměnové trhy (tedy páry bez dolaru) jsou navíc ještě volatilnější, čili krátkodobí obchodníci a skalpeři by se měli radši zaměřit na tyto instrumenty než na klasické BTC/USD.

Část o analýze síly cenového pohybu, neboli momentu, autoři zpracovali možná až příliš stručně. V podstatě se jen dozvíme, že cena kryptoměn občas rychle vystřelí nahoru, nebo se rapidně propadne dolů, ale nijak bližšího k této věci není zmíněno.

To by byla má drobná výtka – místo této části bych věnoval více prostoru nějakým krátkým profilům jednotlivých nejobchodovanějších kryptoměn tak, aby čtenář zjistil ty nejzákladnější rozdíly třeba mezi ripplem, litecoinem a tronem.

Jakými indikátory analyzovat kryptoměny?

V poslední třetině autoři nabízejí, tak jako ostatně ve všech doposud recenzovaných e-knihách, několik obchodních systémů specificky navrhnutých pro kryptoměny. Máme tu systém využívající klouzavé průměry, průrazy významných cenových úrovní (pivot pointy a kulatá čísla) a nakonec systém kombinující tyto indikátory.

Autoři tento systém nazývají strategií obratu u cenových extrémů. V momentě, kdy se cena příliš vychýlí od exponenciálního klouzavého průměrů s periodou 22 a zároveň se na nachází na psychologicky významném kulatém čísle, tak otevřeme dlouhou nebo krátkou pozici. Logika spočívá v tom, že vlastně obchodujeme návrat k jakémusi cenovému průměru.

Trochu jsem zalitoval, že zde autoři blíže nevysvětlili, proč u kryptoměn využívají poněkud nestandardní periody klouzavých průměrů (96, 44, 22). Každopádně právě tyto hodnoty mají zřejmě osvědčené.

Kde hledat čerstvé novinky?

Nakonec možná nejužitečnější část e-booku čtenář objeví až v jejím závěru. Autoři nahodí několik kvalitních nástrojů pro obchodování kryptoměn, jež by z mého pohledu měly patřit do repertoáru tradera, který se na kryptoměny specializuje.

Za prvé web coin360.com. Stránka vizuálně zachycující jednotlivý podíl nejvýznamnějších kryptoměn na celkové tržní kapitalizaci tohoto odvětví a především ukazuje současnou cenu a procentuální posun ceny toho či onoho tokenu.

Prehled o kryptomenach na coin360.com
Přehled o kryptoměnách na coin360.com

Za druhé web tensorcharts.com, který zaznamenává tržní data pro kryptoměnové trhy z předních kryptoměnových burz. Takto sesumírovaná data nejsou podle autorů jinde volně dostupná.

A za třetí zmiňme celkem známý web cryptopanic.com. Další dobrá stránka, která poskytuje aktuální zpravodajství z kryptoměnové komunity po celém světě.

Tipů na kvalitní weby a kryptoměnové nástroje naleznete v e-booku více. V závěru jsou protknuty hlavně cennými praktickými radami pro začátečníky. Čtenář se dozví, jak se rozhodovat v případě protichůdných signálů, čeho se vyvarovat a tak dále.

To bychom už ale prozrazovali příliš. Myslím, že žádný trader kryptoměn neprohloupí, pokud si stáhne tuto elektronickou knihu a seznámí se základními informacemi.

Věřím i zkušený krypto-znalec by si v této učebnici našel kapitoly, v nichž by objevil něco nového. Tradera, který se zatím kryptoměnám vyhýbá (jako jsem já), zase překvapí rozsáhlé portfolium kryptoměnových trhů, které už lze přinejmenším u XTB nakupovat a prodávat.

Mezitím tedy můžeme e-book Obchodování kryptoměn a kryptoměnových párů doporučit. Jedinou věc, kterou jsem osobně postrádal, bylo širší rozebrání rozdílů mezi různými kryptoměnami. Jinak ale o všem podstatném z hlediska tradingu kryptoměn se tu můžeme dopátrat.

A co vy? Máte zkušenosti s kryptoměnami? Sdělte nám své rady a tipy do komentářů.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.