Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Do oběhu přijde 137 000 “nových” BTC. Uživatelé Mt. Gox budou nejspíš konečně odškodněni

Publikováno
Do oběhu přijde 137 000 “nových” BTC. Uživatelé Mt. Gox budou nejspíš konečně odškodněni
Zdroj: cointelegraph.com

V kryptokomunitě se začíná šířit staronový FUD. Proces vypořádání uživatelů tehdy největší bitcoinové burzy Mt. Gox se po 8 letech blíží ke konci a komunita spekuluje, jestli trhy obrovskou záplavu téměř dekádu netknutých mincí unesou. Abychom porozuměli, kde se bitcoiny v hodnotě bezmála 3 miliard USD objevily, jak s nimi oprávnění majitelé po tom, co se k nim dostanou, pravděpodobně naloží a zda jsou obavy z extrémního prodejního tlaku na místě, musíme se vrátit až do roku 2014, kdy k největší ztrátě bitcoinů v dějinách došlo.

Poznámka

Zajímavost: Mt. Gox je zkratkou slov Magic The Gathering: Online Exchange. Zakladatelé nechvalně proslulé burzy zakoupili doménu mtgox.com již roku 2006 s plánem vybudovat na ní tržiště s kartami populární hry Magic The Gathering.

Přelom let 2013 a 2014 znamenal pro Bitcoin a Mt. Gox zlaté časy. Nejstarší kryptoměna poprvé překonala hranici 1 000 USD a burza se na objemu obchodů podílela z více než 70 %. V únoru 2014 ale všechno ze dne na den skončilo. Lidé si začali stěžovat na hromadící se odchozí transakce z burzy a zpožděné výběry. 7. února 2014 pak Mt. Gox oficiálně oznámil zastavení výběrů BTC.

Zdroj: archive.org
Mt. Gox webová stránka
Takto vypadala webová stránka MtGox.com v době největší slávy

17. února zveřejnil CEO Mark Karpelès dobrou zprávu a to brzké obnovení výběrů. Nic takového se však nestalo, Mt. Gox naopak v následujících dnech smazal všechny své twitterové příspěvky a vypnul webovou stránku. 24. února unikl dokument krizového managementu burzy odhalující insolvenci společnosti a ztrátu přibližně 850 000 BTC svých klientů. Poslední únorový den pak burza oznámila bankrot a přiznala ztrátu 750 000 uživatelských BTC a 100 000 svých vlastních.

Jako důvod ztráty označil Mt. Gox hackerský útok. Technické problémy burzy prý otevřely cestu pro podvodné výběry. Na burzu se začaly sypat žaloby jejích bývalých zákazníků. 20. března 2014 společnost na svých znovu zprovozněných stránkách uvedla, že ve staré kryptopeněžence používané naposledy v červnu 2011 nalezla 199 999,99 BTC v hodnotě přibližně 116 milionů USD. Právě z těchto bitcoinů mají být uživatelé nyní konečně odškodněni.

Do případu vstupují státní orgány…

V roce 2015 je insolvenčním správcem jmenován Nobuaki Kobayashi, jenž má za úkol dopomoci k uzavření dohody mezi Mt. Gox a věřiteli. CEO Mark Karpelès je mezitím zatčen japonskou policií a obviněn z podvodu, zpronevěry a manipulace s počítačovým systémem. Protiprávního chování se měl dopouštět ještě před tím, než Mt. Gox zkrachoval. Karpelès je nakonec odsouzen k 30 měsícům trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem v délce 4 let.

Zdroj: wired.com
CEO Mark Karpelès
Mark Karpelès před japonskými novináři

Uspokojit nároky více než sto tisíc věřitelů není jednoduché a celá věc se neskutečně táhne až do října 2021, kdy je na schůzce zástupců věřitelů oznámen rehabilitační plán, který je přijat 99 % věřitelů představujícími 83 % hlasovacích práv. Plán je schválen japonským soudem.

Dostáváme se do současnosti

6. července 2022 obdrží bývalí zákazníci burzy e-mail ohledně způsobu vyplácení kompenzací. Na “účtech” insolvenčního správce se nachází 137 000 BTC, které mají posloužit k odškodnění. E-mail také sděluje, že věřitelé si mohou vybrat, jestli chtějí své finance získat v BTC, BCH nebo v USD. Distribuce prostředků má pak začít co nejdříve, tedy začátkem srpna.

Co se ale stane, až lidé po 8 letech dostanou své BTC? Prodej 137 000 BTC zní strašně, existuje ale několik důvodů, proč věřit, že většina mincí prodána nebude, alespoň ne okamžitě. Tak například:

  • bitcoiny dostanou tzv. OGs, lidé, kteří v technologii věří již od začátku a nejspíše mezi nimi bude dost maximalistů, kteří budou hodlovat nadosmrti,
  • Bitcoin se aktuálně nachází na nejnižších hodnotách od prosince 2020 a nízké ceny činí případný prodej daleko méně atraktivní,
  • věřitelé, kteří dostanou větší množství BTC, nejspíše vyhledají kupce OTC a nebudou své kryptoměny prodávat na volném trhu.

Výrazný propad na kryptoměnových trzích pak neočekává ani Changpeng “CZ” Zhao, CEO Binance, který na jedné z konferencí záležitost okomentoval slovy: “Zeptejte se sami sebe, pokud byste se dostali do kryptoměn v roce 2014, budete nyní s prodejem BTC spěchat? Nováčci vs. mentalita OGs…”

Závěrem

Z celé situace vyplývá ponaučení, že pokud svěříte své kryptoměny třetí straně, vkládáte v ní absolutní důvěru a v případě jejího úpadku, který obvykle přijde náhle a nečekaně, je třeba počítat s tím, že se se svými financemi už nikdy neshledáte. Mt. Gox navíc není jediný poskytovatel služeb, ke kterému uživatelé uschovali své kryptoměny a už se s nimi nikdy neshledali. Však jenom z letošního roku můžeme jmenovat poměrně velké a zdánlivě solidní společnosti Celsius a Voyager Capital, které také pozastavily výběr prostředků a posléze vyhlásily bankrot. Zkrátka, jak nám BTC maximalisté rádi připomínají, “not your keys, not your coins”.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.