Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » CoinMarketCap vylepšuje hodnocení burz. Podvody mají zmizet

CoinMarketCap vylepšuje hodnocení burz. Podvody mají zmizet

CoinMarketCap vylepšuje hodnocení burz. Podvody mají zmizet

Webové stránky CoinMarketCap spustily novou metriku pro hodnocení burz kryptoměn. Usnadní tak uživatelům jejich porovnávání. Burzy si nově lze seřadit nejen podle objemu obchodů, ale také podle likvidity.

Nové hodnocení burz je již dostupné na webových stránkách CoinMarketCap, představeno bylo minulý týden. Metrika podle likvidity (Liquidity) je reakcí na četná obvinění, podle kterých objem obchodů (Volume), dosud nejpoužívanější nástroj srovnávání burz, se stal náchylným na podvody a manipulace s údaji o zobchodovaných penězích.

20-nejlepsich-kryptomen-podle-likvidity

TOP 20 burz na základě likvidity. Zdroj: CoinMarketCap

Obrázek výše asi nikoho nepřekvapí. Na prvních příčkách se pohybují známé a využíváné světové burzy, jako jsou Binance, Bitfinex či HitBTC.

Naopak burzy, které fingovaly vysoké objemy aby se zobrazovaly na vyšších příčkách a dělaly si tak reklamu, z žebříčku téměř vymizely. Jednalo se o víceméně neznámé burzy, jako např. Coineal, Lbank, EXX či BW.com.

Jak hodnocení funguje?

Nová metrika vychází z takzvaných adaptivních dat, což by mělo manipulace a podvody vyloučit. Metodiku vysvětluje ředitelka CoinMarketCap Carylyne Chanová: „Obchody s cenou blízko střední nebo aktuální tržní ceny mají větší váhu. Obchody vzdálené od této ceny jsou penalizovány.“

Hodnocení podle objemu obchodů by chtěl CoinMarketCap do budoucna co nejvíce upozadit a nahradit právě likviditou.

„Volume ztratilo jako metrika svůj význam,“ prohlásila Chanová. „Obchodníky a investory nyní budeme informovat o tom nejdůležitějším – o likviditě.“

Nová metrika je však mnohem náročnější na výpočet. CoinMarketCap potřebuje získat od burz kompletní informace o jednotlivých obchodech, což se zatím podařilo jen u 70 % všech hodnocených burz kryptoměn. Zbylé by však měly brzy přibýt.

TOP 3 burzy a naše recenze

Favorit redakce
  • Spousta kryptoměn na výběr
  • Opravdu funkční platforma
  • Zákaznická podpora má dlouhou odezvu
  • Vklad fiat měny je zatížen poplatkem

Likvidita také na CoinPaprika

Podobné hodnocení kryptoměn podle likvidity už dříve zavedl i konkurenční a méně známý portál CoinPaprika. Ten je známý především svou transparentností a inovacemi. Nabízí např. API, které je úplně zdarma – narozdíl od API od CoinMarketCap, které dle ceníku stojí až 700 dolarů měsíčně.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Nahrávaný obrázek
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo