Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Čínský ekonomický rozmach dramaticky snižuje porodnost, vláda umožní rodinám až 3 děti – jak investovat tento trend?

Čínský ekonomický rozmach dramaticky snižuje porodnost, vláda umožní rodinám až 3 děti – jak investovat tento trend?

Čínský ekonomický rozmach dramaticky snižuje porodnost, vláda umožní rodinám až 3 děti - jak investovat tento trend?
Zdroj: ihned.cz

Čínská vláda umožní párům až 3 děti, čímž reaguje na dramatický pokles porodnosti a stárnutí čínské populace. Jenže chtějí mít mladé ženy a páry skutečně více dětí? Nevytváří se tím ideální příležitost nakoupit akcie firem zaměřené na výrobky a služby pro děti jako v roce 2016? Pojďme se podívat, co si o tom myslí významní analytici a ekonomové.

Nízká porodnost ve vyspělých zemí

V Číně se dramaticky snižuje porodnost stejně jako ve všech vyspělých zemích. S tím, jak roste životní úroveň, klesá porodnost. Zatímco v Číně je 1,60 dítěte na ženu, jihovýchodní tygr sázející na nejvyspělejší technologie Taiwan má pouze 1,07 dítěte na ženu. V Nigeru je 6,9 dítěte na ženu (jedná se o nejvyšší porodnost na světě). 

Porodnost. Zdroj: The world factbook
Porodnost. Zdroj: cia.gov

Čínská vláda umožní až 3 děti, aby zastavila pokles populace

Čínská vláda oznámila, že umožní rodinám mít až 3 děti. Agentura Reuters uvádí, že nejlidnatější země světa reaguje uvolněním populační politiky na obrovský pokles porodnosti a rychlé stárnutí čínského obyvatelstva.

Reuters dále uvádí, že změna politiky bude doprovázena podpůrnými opatřeními, která přispějí ke zlepšení struktury obyvatel země a k aktivnímu řešení problému stárnoucí populace.

V roce 2016 došlo k zavedení limitu 2 dětí na jeden pár. Před rokem 2016 panovala politika dokonce jen jednoho dítěte. 

Statistický úřad v Číně oznámil, že čínská populace rostla v předchozích 10 letech nejpomaleji od zavedení politiky 1 dítěte na pár v roce 1979. Za posledních 10 let se zvýšil počet obyvatel o 5,38 %. Minulý rok měla Čína 1,41 miliardy lidí. Růst zaostal za vládním cílem z roku 2016, podle kterého mělo být do konce roku 2020 v Číně 1,42 miliardy lidí.

Růst populace v Číně v procentech k celkové populaci (1961-2019). Zdroj: Světová banka
Růst populace v Číně v procentech k celkové populaci (1961-2019). Zdroj: Světová banka
Zdroj: worldbank.org

Další podpůrné kroky pro zlepšení situace ve stárnoucí Číně

Mezi další opatření pro zlepšení situace v Číně patří snížení nákladů na vzdělání dětí, podpora bydlení pro rodiny, ochrana zájmů pracujících žen a snaha skoncovat s přemrštěnými nároky na věno. 

Dle expertů a sociologů odrazuje většinu čínských párů od rodičovství právě finanční náročnost výchovy dětí.

Sociolog Li I-fei z New York University v Šanghaji říká, že lidi neodrazuje politika 2 dětí, ale neuvěřitelně vysoké náklady spojené s výchovou dítěte v současné Číně. Bydlení, mimoškolní aktivity, jídlo a výlety. Rychle se to nasčítá.

26letá Annie Čang doplňuje, že mít dítě je pro mladé ženy obrovská rána pro rozvoj kariéry. Vychovávání dítěte v Šanghaji je navíc strašně drahé. Po porodu se také můžete rozloučit se svobodou.

Reakce obyvatel Číny na změnu politiky na 3 děti

Uživatelé čínské sociální sítě uvádí, že jsou ochotni mít 3 děti, když jim vláda dá 5 mil. juanů (přibližně 16,5 milionu korun). Agentura Xinhua na tuto sociální síť dala anketu, kde se ptala Číňanů na názor na změnu. 

Rodinám, které nedodržovaly vládní omezení počtu dětí, hrozily vysoké finanční pokuty, postihy v práci i dokonce výpovědi z práce. Vláda upustila od posledního jmenovaného způsobu trestu a také snížila peněžní tresty. Čínský státní deník Global Times ovšem minulý rok informoval o rodině z provincie Kuang-tung, který za početí 3. potomka zaplatil pokutu ve výši 320 000 juanů (více než 1 mil. korun).

Ekonomové varují před stárnoucí populací ve vyspělých zemí

Statistický úřad v Číně uvádí, že minulý rok se v Číně narodilo 12 mil. dětí. To je výrazný pokles oproti roku 2016, kdy se narodilo 18 mil. dětí.

Ekonomové varují, že v rychle stárnoucích zemí v Asii jako je Čína a Thajsko, může obyvatelstvo zestárnout rychleji, než tyto státy dostatečně zbohatnou. 

Výsledkem stárnutí populace bude snížení populace v produktivním věku, větší tlak na zdravotní a sociální systém a s tím spojený negativní vliv na ekonomický růst země.

Organizace spojených národů odhaduje, že populace pevninské Číny dosáhne vrcholu v roce 2030 a následně začne klesat.

Vliv změny čínské politiky na finanční trhy

Z historie víme, že v roce 2016 (při opuštění politiky 1 dítěte) došlo k okamžité reakci i na burze. Agentura AP uvádí, že výrazně posílily cenné papíry výrobců plenek, kočárků a sušeného mléka. Akcie výrobců kondomů naopak ztratily 10 %. Efektem rostoucích výdajů na děti byl také růst maloobchodních tržeb o 4 až 6 % ročně.

Mezi nejrychleji rostoucími akciemi byly cenné papíry společností China Child Care (výrobce šamponů a kosmetiky pro děti), Beingmate (výrobce dětské výživy), Goodbaby International (výrobce kočárků, kolébek a dětských sedaček). 

V roce 2016 došlo také k posílení novozélandského dolaru. Nový Zéland je významným vývozcem dětské výživy a sušeného mléka. Tento průmysl by měl z předpokládaného růstu porodnosti v Číně také posilovat.

Závěr

Analytici uvádějí, že zvýšení porodnosti může být slabší než předpokládané odhady vlády v Číně. Mnoho párů a rodin si výdaje na další dítě prostě nemůže dovolit. Toto jasně dokládá výše zmiňovaná anketa, kde 29 000 Číňanů (z 31 000) uvedlo, že na 3. dítě nemají ani pomyšlení.

Analytik IG Singapore Bernard Aw. doplňuje, že z tohoto důvodu se nemusí vyplatit příliš horlivé nákupy akcií výrobců plenek, kočárků, sušeného mléka a dalších. 

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo