Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hrozí nám opět vysoká inflace? Varováním je její dubnové zvýšení, způsobené cenami potravin!

Míra inflace v dubnu dosáhla 2,9 % místo očekávaných 2,5 %, což bylo způsobené především vývojem cen potravin. Hrozí nám druhá vlna inflace?

Hrozí nám opět vysoká inflace? Varováním je její dubnové zvýšení, způsobené cenami potravin!
Zdroj: depositphotos.com

V dubnu byla překonána prognóza České národní banky, která předpokládala míru inflace ve výši 2,5 %, přičemž skutečná míra inflace dosáhla meziročně na 2,9 %.

Tento nečekaný nárůst vyvolal obavy o stabilitu spotřebitelských cen a možnost druhé vlny inflace. Jaké dopady to bude mít na ekonomiku? Hrozí nám skutečně druhá vlna inflace?

Obnovení cenové stability a pak šok

Guvernér Aleš Michl počátkem letošního roku oznámil obnovení cenové stability s tím, že inflace by se měla vrátit do blízkosti dvouprocentního cíle.

Zatímco v únoru a březnu se zdálo, že prognóza se vyplnila a inflace se bude pohybovat na úrovni dvouprocentního cíle, dubnová čísla nabrala jiný směr a nepříjemně překvapila analytiky. Inflace meziročně vzrostla na 2,9 %, přičemž se očekávala 2,5% výše.

Analytici navíc předpokládali ještě nižší čísla, odhadovali dokonce 2,4 %. Nicméně ceny v ekonomice meziměsíčně vzrostly o 0,7 %, což je výrazně více než odhadovaných 0,3 %.

Nečekaný posun byl připsán především vývoji cen potravin, jejichž ceny sice meziročně klesly o 3,6 %, ale v březnu jejich pokles činil 6,6 %.

Podle Štěpána Křečka, hlavního ekonoma BHS, sice ceny mnoha potravin meziročně klesly, ale dubnový pokles byl méně výrazný než březnový.

“Například mouka v dubnu meziročně zlevnila o 19,1 %, zatímco v březnu to bylo 27,8 %. Podobný trend byl zaznamenán u cen masa, mléka a vajec. Centrální banka i analytici přitom očekávali výraznější pokles cen potravin, což by pomohlo udržet inflaci níže,” uvádí Křeček.

Ceny se meziměsíčně zvýšily o 1,6 %

Například ceny potravin od března do dubna vzrostly o 1,6 %. To je přičítáno zvýšení cen po Velikonocích, které bylo však očekávané. Přitom právě ceny potravin jsou jedny z těch, které mají důležitou roli v poklesu inflace.

Při pohledu do budoucna se odborníci domnívají, že ceny potravin budou v nadcházejících měsících nadále mírně růst. Na růst cen bude mít vliv také situace na trhu s ropou, která oproti minulému roku výrazně zdražila, i když od začátku května opět mírně klesá.

Pozitivní zprávou je, že ceny v sektoru služeb meziměsíčně mírně stagnují, ačkoliv stále vykazují silný nárůst o 5,3 % meziročně. Lukáš Kovanda z Trinity Bank předpokládá, že inflace by mohla za celý rok dosáhnout 2,7 %. To je o několik desetin procenta více, než odhaduje ČNB se svými 2,3 %.

Snížení základní sazby bude probíhat už jen po čtvrtkách

“Dubnové zvýšení inflace je sice hlavně o potravinách, avšak vyšší číslo bude mít psychologický dopad na bankovní radu. Očekáváme, že centrální bankéři budou snižovat úrokové sazby už jen po čtvrtkách procentního bodu na 4,0 % do konce roku a na 3,5 % do konce roku 2025,” uvádí Bureš.

Tento scénář je optimističtější než očekávání trhu. Koruna na inflaci reagovala posílením na 24,8 korun za euro. To změnilo očekávání ve vývoji úrokových sazeb – investoři nyní očekávají vyšší výnosy z korunových vkladů.

Podle agentury Bloomberg trh očekává, že ČNB letos sníží sazbu z 5,25 % na 4,75 %. “Bankovní rada by snížila sazbu na dvou z pěti zasedání, třikrát by si dala pauzu,” říká Kovanda. Minulý týden trh očekával, že sazba bude 4,25 % na konci roku, původně dokonce 3,25 %.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.