Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Poklidný týden na akciových trzích, zářily však akcie ČEZ! Výrazný propad cen energetických komodit

Publikováno
Burza s odstupem: Poklidný týden na akciových trzích, zářily však akcie ČEZ! Výrazný propad cen energetických komodit
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další poměrně poklidný týden na akciových trzích, když se hlavní globální benchmarky vyvíjely bez výraznějších změn. Z českých titulů zářily zejména akcie ČEZ, které si připsaly více než 4 % a zaokrouhlily letošní zisk na téměř 50 %.

Co zajímavého se odvíjelo na poli kryptoměn? A co komodity? Zajímají vás odpovědi na tyto otázky? Jste na správném místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie zakončily týden většinově ve ztrátě

Navzdory pátečnímu růstu skončil index S&P 500 na konci týdne níže kvůli komentáři předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella, který naznačil, že ke snížení úrokových sazeb nemusí dojít tak rychle, jak trh doufal. Na sentiment mohla také působit nejistota spojená s nutností zvýšit dluhový strop USA, neboť americká ministryně financí Janet Yellenová v dopise oznámila představitelům Kongresu, že úřad možná nebude schopen plnit své dluhové závazky “potenciálně již od 1. června”. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe dařilo sektoru informačních technologií, který skončil výše. Akcie energetických společností pak klesaly v souladu s klesající cenou ropy.

Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů na začátku týdne klesly v důsledku obav o regionální banky a dluhový strop, ale během páteční obchodní seance došlo k mírnému obratu. Objemy obchodů byly před rozhodnutím americké centrální banky malé a nezvýšily se ani po oznámení široce očekávaného zvýšení sazeb.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Obnovená volatilita regionálních bank po krachu dalšího věřitele

O víkendu převzaly regulační orgány kontrolu nad kalifornskou First Republic Bank, která se stejně jako Silicon Valley Bank a Signature Bank potýkala s velkým odlivem vkladů. Většinu aktiv zkrachovalé banky získala banka JPMorgan Chase a žadatelé se vklady, na které se nevztahuje federální pojištění, neutrpěly ztráty. Vzápětí byla zveřejněna zpráva, že má velké problémy i další regionální banka – PacWest Bancorp.

Subsektor regionálních bank v indexu S&P 500 zaznamenal během týdne značnou volatilitu, která odrážela obavy z potenciálu dalších bankovních úpadků a z úvěrových tlaků, které by mohly vzniknout v případě zpomalení ekonomiky a zvýšení nezaměstnanosti.

Fed podle očekávání zvýšil sazby a naznačil pauzu v jejich zpřísňování

Fed 3. května podle očekávání zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů, čímž se základní sazba Fed Funds Rate dostala do cílového pásma 5,00 % až 5,25 %. V prohlášení Federálního výboru pro volný trh (FOMC) byla vypuštěna předchozí formulace o tom, že se předpokládá, “že může být vhodné určité další zpřísnění politiky”, a bylo zdůrazněno, že budoucí kroky budou záviset na příchozích údajích a ekonomickém vývoji. Během tiskové konference předseda Fedu Powell důrazně naznačil, že by se sazba federálních fondů mohla nacházet poblíž vrcholu tohoto cyklu. Nicméně také ponechal na stole možnost dalšího zpřísnění měnové politiky a uvedl, že “rozhodnutí o pauze dnes nepadlo”. Snižování sazeb by podle Powella ve světě, kde inflace rychle neklesá, nebylo vhodné.

Cyklus měnové politiky Fedu pravděpodobně dosáhl bodu, kdy Fed musí uplatnit maximální flexibilitu a závislost na datech. Zvažovaná data, která je třeba brát v úvahu, se navíc rozšířila. Během posledních 12 měsíců jsme si zvykli zaměřovat se na inflaci a napětí na trhu práce. Nyní by svůj záběr měla americká centrální banka rozšířit i o intenzivnější zaměření na vývoj úvěrových podmínek, neboť napětí v bankovním sektoru odhalilo další kanál, kterým se rychlý růst úrokových sazeb odráží v ekonomice. I přes napětí na bankovním trhu však není pravděpodobné, že Fed v letošním roce výrazně sníží úrokové sazby, protože inflace, i když se zlepšuje, zůstává výrazně nad cílem centrální banky.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu za poslední rok
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu za poslední rok

Evropské akcie rovněž skončily většinově níže

Celoevropský index STOXX Europe 600 za pět obchodních dní do 5. května skončil o 0,28 % níže, protože obavy z recese a otřesy bankovního sektoru nadále ovlivňovaly náladu investorů. Hlavní akciové indexy se vyvíjely smíšeně. Německý DAX si připsal 0,24 %, zatímco francouzský index CAC 40 oslabil o 0,78 %. Britský index FTSE 100 klesl o 1,17 %. Výrazně tak posílil pouze italský index FTSE MIB a to o 2,70 %.

Výnosy evropských státních dluhopisů klesly poté, co Evropská centrální banka (ECB) zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, a ustoupila tak od předchozího zvýšení o půl procentního bodu. Výnos benchmarkového desetiletého německého vládního dluhopisu tak klesl do blízkosti měsíčního minima. Ve Spojeném království se výnosy v podstatě nezměnily a držely se poblíž jednoměsíčních maxim na úrovni kolem 3,8 %, protože se investoři připravovali na další zpřísnění politiky ze strany Bank of England.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

ECB zpomaluje zvyšování úrokových sazeb

Po třech letošních zvýšeních o 0,5 % zvýšila ECB podle očekávání svou hlavní depozitní sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,25 %. Banka také uvedla, že do července zastaví program reinvestování peněz z nákupů dluhopisů.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová později uvedla, že úrokové sazby se zvýší na “dostatečně restriktivní úroveň”, dokud se inflace nesníží na 2% cíl. Uvedla, že někteří tvůrci měnové politiky se vyslovili pro zvýšení o půl procentního bodu, ale Rada guvernérů se také obává, že turbulence v bankovním sektoru snižují objem úvěrů do ekonomiky. “Všichni se shodli na tom, že zvýšení sazeb je nezbytné, že si nedáme pauzu, to je zcela jasné. A víme, že máme před sebou další úkoly,” řekla doslova Lagardeová.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu za poslední rok
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu za poslední rok

Inflace v eurozóně roste, míra nezaměstnanosti klesá

Podle oficiálních údajů inflace v eurozóně v dubnu meziročně zrychlila na 7,0 % z březnových 6,9 %. Jádrová míra inflace bez potravin, energií, alkoholu a tabáku – ukazatel základních cenových tlaků – však nečekaně poklesla z rekordní úrovně na 5,6 %.

Rovněž to vypadá, že se zlepšuje situace na trhu práce, přičemž míra nezaměstnanosti v eurozóně klesla na 6,5 %. V Německu pak míra nezaměstnanosti klesla na 2,8 %, což je nejnižší úroveň mezi členy bloku.

Většina akcií Pražské burzy téměř beze změny, zářil pouze ČEZ

Index PX se v minulém týdnu obchodoval bez výraznějších výkyvů a nakonec mírně vzrostl, když posílil o 0,46 % a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 385 bodů. Největší měrou se na jeho posílení podílely akcie ČEZ, které si připsaly hned 4,39 %.

Největším poraženým minulého týdne se pak staly akcie Erste Group, jejichž cena o více než 3 % klesla. Ceny akcií dalších námi sledovaných akciových titulů se pak příliš neměnily.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Ceny Bitcoinu ani Etherea se téměř nezměnily

Cena Bitcoinu v minulém týdnu klesla o 2 %, když se opět marně pokoušel překonat hranici 30 tisíc dolarů a zakončil týdenní obchodování lehce pod cenou 29 tisíc dolarů. Ethereum si na druhé straně 1,4 % připsalo, když se během soboty krátce podívalo dokonce nad cenu 2 tisíce dolarů za ether. Následoval však mírný propad a týdenní obchodování zakončila druhá největší kryptoměna jen lehce nad cenou 1 900 dolarů.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

  • Cardano oznámilo spuštění protokolu zvaného Hydra. Jeho cílem je zlepšení transakční propustnosti ekosystému. Tohoto cíle má být navíc dosaženo bez omezení na bezpečnosti nebo decentralizace, což bude dle společnosti znamenat vyřešení tzv. blockchainového trilematu. Tedy problému s dosažením škálovatelnosti, decentralizace a bezpečnosti zároveň.
  • Meme coin Pepe překonal v pátek tržní kapitalizaci miliardy dolarů. Jeho cena tak dosáhla růstu o 96,67 % za 24 hodin. Od doby jeho spuštění v půlce dubna se ovšem zhodnotil o desítky tisíc %.
  • Americká Komise pro cenné papíry (dále SEC) před pěti týdny informovala, že je připravena vznést obvinění vůči kryptoburze Coinbase ve věci neohlášeného obchodování s cennými papíry. K právní bitvě si nyní skutečně schyluje, ale je to Coinbase, která hodlá žalovat SEC, jak oznámil generální ředitel společnosti Brian Armstrong.
  • Do Kwon, autor zkrachovalých kryptoměn TerraUSD a Luna, nyní čelí zájmu jihokorejských prokurátorů. Hlavní prokurátor pro finanční záležitosti Dan Sung-han na páteční tiskové konferenci označil jeho vydání do Jižní Koreje za nejlepší řešení pro investory, jak se domoci spravedlnosti. Do Kwonovi hrozí v případě odsouzení až 40 let za mřížemi.
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Výrazný propad cen energetických komodit

Newyorská ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v červnu vykázala v pátek konečnou cenu 71,79 dolaru. Za celý týden americký ropný benchmark poklesl o přibližně 6 % a navázal tak na předchozí ztráty ve výši 1,2 %, resp. 5,8 % za týdny končící 28. a 21. dubna. Londýnská ropa Brent s dodáním v červenci vykázala konečnou cenu po vypořádání ve výši 75,40 dolaru. Za celý týden světový ropný benchmark poklesl o 5,42 % a rovněž tak navázal na ztráty z předcházejících dvou týdnů výši 2,6 % a 4,9 %.

Údaje o zásobách zemního plynu, které ve čtvrtek poskytl americký Úřad pro energetické informace, ukázaly, že celkový objem plynu uloženého v podzemních zásobnících ve Spojených státech činí 2,063 bilionu krychlových stop. Ve stejném týdnu před rokem přitom činil objem zásob 1,556 bilionu krychlových stop. Průměr mezi lety 2018-2022 byl mezitím na úrovni 1,722 bilionu krychlových stop. I kvůli tomu nejaktivnější červnový kontrakt na zemní plyn zakončil týdenní obchodování na cenně 2,17 dolaru za mmBtu neboli milion metrických britských termálních jednotek – jeho cena tak klesla o více než 8 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato s červnovým termínem dodání na newyorské burze Comex vykázalo v pátek konečnou cenu ve výši 2 024,60 dolaru za unci. Ve čtvrtek přitom dosáhlo červnové zlato na burze Comex dokonce na cenu 2 082,80 dolaru za unci. I přes páteční propad však za celý týden vykázal futures kontrakt na zlato růst o 1,5 %. Spotová cena zlata, která odráží fyzické obchody se zlatem a je některými obchodníky sledována pozorněji než futures, se usadila na hodnotě 2 015 dolarů za unci a za celý týden rovněž spotové zlato dosáhlo růstu o přibližně 1,5 %.

Rostla rovněž spotová cena dalšího sledovaného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 24,97 dolaru a zakončil ho na hodnotě 25,65 dolaru za unci. Jeho cena tak během týdne vzrostla o 2,70 %.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 50. O přibližně tolik procent vzrostla v letošním roce cena akcií energetického giganta ČEZ, který tak je po celý rok jednoznačným tahounem Pražské burzy. Index PX především díky akciím ČEZ v letošním roce posílil o více než 11 %.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎