Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Evropské akcie rostly 6. týden v řadě, Ethereum posílilo o více než 5 %, ropa na nejnižších cenách od začátku roku

Publikováno
Burza s odstupem: Evropské akcie rostly 6. týden v řadě, Ethereum posílilo o více než 5 %, ropa na nejnižších cenách od začátku roku
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezké úterý, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden, kdy se opět zaskvěly evropské akcie, které rostly již 6. týden v řadě. Naopak třetí týden po sobě se propadaly ceny ropy, které se začátkem minulého týdne podívaly na nejnižší hodnotu od začátku roku.

V minulém týdnu se toho však odehrálo na finančních trzích mnohem více. Pokud vás zajímá, jak se dařilo amerických a českých akciím nebo jaké zprávy hýbaly světem kryptoměn, jste na správném místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Pozitivní zprávy o výsledcích hospodaření pomáhají zvedat akciové indexy

Hlavní americké akciové indexy dosáhly během zkráceného svátečního týdne zisků a index S&P 500 poprvé po dvou měsících překonal hranici 4 000 bodů. Růst podpořily příznivé zprávy o výsledcích hospodaření v maloobchodním a technologickém sektoru a náznaky, že je Federální rezervní systém ochoten zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb. Počátkem týdne trhy pouze musely překonat obavy z možného dopadu nového kola lockdownů souvisejících s koronavirem v Číně na globální ekonomiky. Podle očekávání bylo obchodování na amerických trzích před svátkem Díkůvzdání poměrně slabé.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku

Fed se přiklání k pomalejšímu tempu zvyšování sazeb

Sdělení představitelů Fedu v průběhu týdne nepřinesla mnoho nového, ale ujistila investory, že by centrální banka mohla brzy ustoupit od historicky velkého zvyšování sazeb o 75 bazických bodů (0,75 procentního bodu), které prováděla na posledních zasedáních. V zápisu ze zasedání Fedu z počátku listopadu, který byl zveřejněn ve středu, se uvádí, že se většina centrálních bankéřů domnívá, že zpomalení tempa zvyšování sazeb bude vhodné, i když základní úroková sazba Fedu může být nakonec vyšší, než se dříve očekávalo.

Zprávy z ekonomiky byly smíšené, ale zdálo se, že známky oslabení ekonomiky obecně podporují naděje trhu, že Fed bude moci brzy zmírnit tempo zpřísňování. Index nových zakázek společnosti S&P Global klesl na nejnižší úroveň za více než dva roky a počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti vzrostly na nejvyšší hodnotu za poslední tři měsíce, i když v historických poměrech zůstaly relativně nízké. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby mezitím v říjnu vzrostly o 1 %, což je mnohem silnější výsledek, než se očekávalo. Prodeje nových domů se pak nečekaně odrazily ode dna.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby Fedu za posledních 12 měsíců
Vývoj výše základní úrokové sazby Fedu za posledních 12 měsíců

Neopomínejte zásady diverzifikace portfolia

Investiční portfolia se v letošním roce potýkala s turbulentními protivětry. Zvýšená a přetrvávající inflace přiměla mnoho centrálních bank přejít do oblasti restriktivní měnové politiky, aby zmírnily poptávku. Akciové a dluhopisové trhy přitom ustupovaly, protože se investoři v průběhu roku přizpůsobovali očekávání vyšších úrokových sazeb. Dluhopisy obvykle působí v portfoliích jako tlumič volatility a pohybují se v opačném směru než akcie, čímž poskytují rezervu proti ztrátám na akciových trzích. Rychle rostoucí úrokové sazby a obavy z poptávky však znamenaly, že dluhopisy vstoupily do medvědího trhu přibližně ve stejnou dobu jako akcie a poskytly jen malou ochranu před poklesem akciových trhů.

Vzhledem k tomu, že v letošním roce došlo k poklesu široké škály investičních aktiv, je vhodná doba znovu na tomto místě zmínit diverzifikaci portfolia a zjistit, zda její výhody platí i v současných trních podmínkách:

  • Potenciál pro snížení volatility: Kromě jedinečných, krátkodobých okolností se snížení volatility portfolia stále jeví jako zásadní výhoda diverzifikace. Trhy se v následujících měsících začnou pravděpodobně méně soustředit na inflaci a více na různé faktory, které mohou ovlivnit jejich výkonnost, což způsobí, že se různé trhy budou pohybovat různými směry (budou méně korelované). Lze očekávat, že se v příštím roce projeví dobré výsledky vysoce kvalitních dluhopisů, protože se obecně očekává pokles výnosů státních dluhopisů a nákladů na podnikové půjčky.
  • Možnost podílet se na změnách ve vedení akciových sektorů: Diverzifikace umožňuje investovat peníze i mimo aktiva s momentální horší výkonností a zároveň využívat sektory a aktiva, které dosahují lepších výsledků. Například zachování alokace části investičního portfolia do evropských akcií umožní portfoliím těžit z potenciálního oslabení dolaru. Tato dynamika se projevuje i u jednotlivých jmen, sektorů a investičních stylů. Diverzifikace může pomoci vyhnout se pokušení načasovat pokles trhu na nejnižší úroveň nebo se přehnaně spoléhat na nejvýkonnější sektor akciového trhu předchozího roku.
  • Cíleně orientovaný přístup k tvorbě portfolia: Přestože některé tržní indexy, jako například S&P 500, mohou být středem pozornosti mnoha investorů, tento index (ani žádný jiný index) sám o sobě nereprezentuje cíle dobře diverzifikovaného portfolia, pokud jde o riziko nebo výnos. Diverzifikace napříč různými trhy může pomoci vytvořit kvalitní portfolio odpovídající vašemu komfortu s ohledem na riziko a s ohledem na výnos, který potřebujete k dosažení svého cíle. Může také pomoci udržet dlouhodobé zaměření a provést vás krátkodobými propady trhu.

Evropské akcie pokračují na růstové vlně

Evropské akcie rostly již šestý týden v řadě díky naději, že by centrální banky mohly zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb. V místní měně skončil celoevropský index STOXX Europe 600 týden o 1,82 % výše, zatímco německý index DAX si polepšil o 1,01 % a francouzský CAC 40 přidal 1,32 %. Britský index FTSE 100 pak vzrostl o 1,37 %.

Výnosy evropských státních dluhopisů oslabily díky známkám, že by se tempo zpřísňování měnové politiky mohlo zmírnit. Průzkum nákupních manažerů naznačil, že se ekonomika eurozóny nachází v kontrakčním teritoriu, přičemž inflační tlaky se zmírňují, což udržuje výnosy desetiletých německých státních dluhopisů pod úrovní 2 %. Ve Spojeném království se výnosy desetiletých dluhopisů ustálily na úrovni kolem 3 %, když očekávání menšího zvýšení úrokových sazeb byla do značné míry kompenzována obavami z rekordní emise britských státních dluhopisů.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku

Zápis z jednání ECB odhaluje obavy z inflační mzdové spirály, PMI v eurozóně signalizuje recesi

Většina tvůrců politiky Evropské centrální banky (ECB) hlasovala v říjnu pro zvýšení úrokových sazeb o tři čtvrtiny bodu v důsledku rostoucích obav z toho, že by se inflace mohla upevnit a že by se mohla objevit mzdová cenová spirála, jak ukázal zápis z jednání ECB. Někteří tvůrci měnové politiky Evropské centrální banky byli také citováni, že zpřísňování měnové politiky bude pravděpodobně muset pokračovat i poté, co se měnověpolitické nastavení normalizuje a posune do neutrálního pásma.

Mezitím se podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu již pátý měsíc snižovala, což přispělo k signálům, že se ekonomika může nacházet v recesi. Odhad indexu nákupních manažerů (PMI) agentury S&P Global – který měří aktivitu soukromého sektoru ve službách a výrobě – vzrostl na 47,8 bodu z říjnových 47,3 bodu, čímž se vzepřel předpovědím ekonomů, kteří předpokládali nižší hodnotu. Hodnota nižší než 50 však stále znamená pokles podnikatelské aktivity. Přestože cenové tlaky z extrémně vysokých úrovní polevily, podle agentury S&P Global zvyšování mezd vytváří tlak na růst nákladů v sektoru služeb.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj indexu nákupních manažerů (PMI) za posledních 12 měsíců
Vývoj indexu nákupních manažerů (PMI) za posledních 12 měsíců

Poklidný týden na pražské burze

V minulém týdnu jsme toho na české akciovém trhu příliš mnoho neviděli. Hodnota indexu PX se v podstatě nezměnila, když za týden klesla o 0,1 %. Z nejvýznamnějších akciových titulů obchodovaných na pražské burze se nejlépe dařilo akciím Erste Group, které si připsaly téměř 2 %, od začátku roku se však tento titul obchoduje stále ve více než 30% záporu. Přibližně 1 % si připsaly akcie MONETA. Naopak akcie Komerční banky, která byla vyhlášena nejlepší českou bankou roku, klesly o více než 2 %. Energetický gigant ČEZ pak zůstal téměř na svém, přičemž jde stále o jeden z mála titulů, který se obchoduje v letošním roce v kladných číslech.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku

Ethereum v minulém týdnu posílilo o více než 5 %

Dvě největší kryptoměny Bitcoin a Ethereum v minulém týdnu posílily o přibližně 1 respektive 5 %, přesto za poslední měsíc ztratily v důsledku krachu burzy FTX a následnému oslabení důvěry investorů v kryptoměnový trh přibližně pětinu své hodnoty. Bitcoin se tak aktuálně obchoduje pod cenou 17 000 dolarů, zatímco druhá největší kryptoměna Ethereum po delší době prorazila cenu 1 200 dolarů za minci.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

  • Jak vyšlo najevo z twitterového příspěvku generálního ředitele kryptoměnové burzy Coinbase, Briana Armstronga, společnost má nyní ve správě 2 miliony bitcoinů. CEO Coinbase tak reagoval na tweet ředitele další kryptoměnové burzy Binance, Changpeng Zhaa, který zpochybňoval transparentnost, veřejně obchodované kryptoměnové burzy.
  • Salvadorská vláda se konečně rozhodla představit návrh zákona o zavedení bitcoinových dluhopisů. Rozhodnutí přichází v době hlubokého medvědího trhu. Cílem návrhu je získat 1 miliardu dolarů na výstavbu Bitcoin City, polovina vybraných prostředků by byla investována přímo do Bitcoinu.
  • Kryptoměnová peněženka MetaMask, kterou používá měsíčně více než 21 milionů uživatelů, aktualizovala své smluvní podmínky. Podle upravené dohody o ochraně osobních údajů, kterou 23. listopadu zveřejnila společnost ConsenSys, shromažďuje MetaMask během transakcí IP adresy uživatelů a adresy Ethereových peněženek, pokud uživatel používá RPC protokol od společnosti Infura.
Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny Bitcoinu a Etherea v minulém týdnu
Vývoj ceny Bitcoinu a Etherea v minulém týdnu
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Další pokles ceny ropy: Černé zlato se propadlo na nejnižší hodnotu od začátku roku

Ceny ropy klesly již třetí týden v řadě, když se evropští úředníci nedokázali dohodnout na cenovém stropu pro ruskou ropu. Na ceny ropy působil také rekordní počet nových případů koronaviru v Číně, která je importérem ropy číslo 1 a která ztvrdila odhodlání místních úřadů držet se tvrdé politiky nulové tolerance výskytu koronaviru v zemi. K pochmurné náladě na trhu přispěly i menší objemy obchodů než obvykle po čtvrtečním americkém svátku Díkůvzdání.

V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate neboli WTI v pátek uskutečnila závěrečný obchod na úrovni 76,04 dolaru. Americký ropný benchmark, který se v pondělí dostal na letošní minimum pod 76 dolary, se za celý týden propadl o 4,82 % po ztrátách 10 % a 4 % v předchozích týdnech.

Londýnská ropa Brent v pátek uskutečnila závěrečný obchod na úrovni 83,88 dolaru, přičemž se v pondělí světový ropný benchmark rovněž propadl na letošní minimum pod 83 dolary za barel. Během týdne pak klesl o 3,36 % po ztrátách 9 % a 3 % v předchozích dvou týdnech.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Ceny zlata zakončily týden téměř beze změny, když pokračující sázky na menší zvyšování úrokových sazeb ze strany amerického Federálního rezervního systému kompenzovaly zhoršující se ekonomické ukazatele. Referenční prosincový futures kontrakt na americké zlato zakončil páteční obchodování na hodnotě 1 754 dolaru za unci. Za celý týden skončilo prosincové zlato téměř beze změny poté, co v předchozím týdnu ztratilo 0,9 %. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se usadila na hodnotě 1 753 dolarů za unci, což představuje týdenní růst o 3 dolary – 0,17 %.

O 2,22 % pak vzrostla spotová cena dalšího významného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 20,88 dolaru za unci, přičemž do konce týdne posílil na cenu 21,35 dolaru.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 52,1. Jedná se o procentuální podíl prodejů iPhonů na celkových příjmech společnosti Apple. Přibližně pětinu tržeb inkasuje společnost z Cupertina za své služby, desetinu za nositelná zařízení, stejně jako MacBooky a zbývající část představují tržby z prodeje iPadů.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.