Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – FTX po krachu, Bitcoin stále hledá své dno!

Publikováno
Finex Coin Week – FTX po krachu, Bitcoin stále hledá své dno!
Zdroj: Depositphotos.com

Opět po týdnu vás vítám u přehledu nejzajímavějších událostí ze světa digitálních aktiv. V minulém týdnu bylo opět rušno a my jsme pro vás vybrali tyto zprávy.

Obsah článku

Hacker začal manipulovat s ukradenými ETH z burzy FTX

Začátkem minulého týdne rezonovaly zprávy o tom, že hacker, který odcizil ze zkrachovalé burzy FTX 447 milionů dolarů v kryptoměnách, přesouvá ETH mince do dvanácti nově vytvořených peněženek. Podle údajů z Etherscanu, prohlížeče blockchainové sítě Etherea, přesunul útočník 21. listopadu mezi 16:11 a 16:17 UTC celkem 180 000 etherů.

Každá z 12 nově vytvořených peněženek obdržela 15 000 ETH. Celková přesunutá částka činila 199,3 milionů dolarů v době vykonání transakcí. Následně se objevily spekulace, že útočník rozděluje kořist na menší částky, aby zmátl vyšetřovatele. Tato metoda se nazývá “peel chaining”. Útočník možná také plánuje využít některou z mixovacích služeb, mezi něž se řadí i nechvalně proslulý Tornado Cash, aby zamaskoval, které mince jsou jeho.

Jakmile na sebe útočník upozornil, začali se mu ozývat poškození klienti FTX.

Uživatelé mu posílali kódované zprávy v ETH transakcích. Jeden z uživatelů si například zaregistroval doménu Ethereum Name Service (ENS) s názvem “ftx-rekt200k-pls-help.eth”, aby upozornil na to, že po kolapsu FTX přišel o velké peníze. Hackera tak žádal o pomoc.

Hacker začal manipulovat s ukradenými mincemi už 20. listopadu, kdy převedl 50 000 ETH do samostatné peněženky a poté je začal pomocí dvou různých poskytovatelů převádět na renBTC. Tímto způsobem začal v podstatě shortovat ETH a jeho cena začala klesat. Podobně reagoval i Bitcoin, který se opět dostal pod hranici 16 000 dolarů

Aktuální cena
Změna
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání

K hacknutí burzy FTX došlo 11. listopadu, tedy ve stejný den, kdy burza požádala o ochranu před věřiteli. Krachem burzy FTX se má zabývat také americký Senát, kde bude 1. prosince vyslechnut Rostin Behnam, předseda CFTC, který by měl americkým zákonodárcům vysvětlit, co se přesně stalo.

Burza Coinbase uvedla, že drží více než 2 miliony BTC

V průběhu minulého týdne proběhla na sociálních sítích zajímavá diskuze dvou generálních ředitelů prominentních kryptoměnových burz Binance a Coinbase. Vše začalo tweetem Changpeng Zhao, který zpochybňoval transparentnost držby BTC ze strany Coinbase. CZ uvedl, že podle Yahoo Finance drží Coinbase pouze 635 000 BTC. Následně však tweet smazal a omluvil se za svou chybu.

Brian Armstrong následně na Twitteru sdílel příspěvek, ve kterém uvádí, že jeho společnost má ve správě 2 miliony BTC v hodnotě 39,9 miliardy dolarů. Spoluzakladatel společnosti Coinbase dodal:

“Všichni se musíme spojit, abychom budovali toto odvětví zodpovědným způsobem. Dávejte si pozor na nepravdivé informace!”

Armstrong také uvedl, že jakékoliv poplašné zprávy neboli FUD ohledně Coinbase jsou zbytečné, protože se jedná o veřejně obchodovatelnou společnost a finance této firmy jsou veřejné. Podle množství držených BTC je zřejmé, že Coinbase je jednoznačnou volbou pro úschovu bitcoinů mezi institucionálními investory.

Coinbase spravuje kryptoměny drobným investorům, ale také například přibližně 640 000 BTC v držení společnosti Grayscale Investments a jejího produktu GBTC v rámci služby Coinbase Custody. Kromě BTC spravuje Coinbase i ETH v hodnotě 24,1 miliard dolarů a další kryptoměny v hodnotě 31 miliard dolarů.

Diskuze ohledně transparentnosti kryptoměnových burz po krachu FTX nabrala na síle. Několik dalších burz oznámilo, že chystají audity ohledně svých rezerv. Například burza Bitstamp minulý týden uvedla, že je auditována od roku 2016:

“Bitstamp Group a ostatní naše společnosti jsou od roku 2016 každoročně auditovány společností z velké čtyřky. Její publikované informace poskytují našim zákazníkům jistotu, že veškerá naše aktiva jsou plně kryta.”

Akcie společnosti Coinbase (COIN) po zveřejnění vyjádření jejího generálního ředitele během obchodního dne posílily o 5,24 %. To však nemění nic na tom, že akcie Coinbase jsou od začátku roku v poklesu o 82 %.

El Salvador představil návrh dlouho odkládaných “Volcano bonds”

Salvadorská vláda se konečně rozhodla představit návrh zákona o zavedení bitcoinových dluhopisů. Rozhodnutí přichází v době hlubokého medvědího trhu. Cílem návrhu je získat 1 miliardu dolarů na výstavbu Bitcoin City, polovina vybraných prostředků by byla investována přímo do Bitcoinu.

Třiatřicetistránkový návrh zákona o digitálních cenných papírech představila 17. listopadu tamní ministryně hospodářství, Maria Luisa Hayem Brevé. Ministryně vyzývá zákonodárce k vytvoření právního rámce využívajícího digitální aktiva ve veřejných emisích.

S tzv. vulkánskými či bitcoinovými dluhopisy přišla vláda již v roce 2021. Získané prostředky měly jít na výstavbu bitcoinového města u sopky Colchagua, kde by se využívalo hydrotermální energie na těžbu bitcoinů. Během posledního roku byl projekt několikrát odložen. Nejdříve se jeho spuštění plánovalo na březen 2022, poté byl odložen na září. Následně byl však z důvodu “nepříznivé situace na trhu” odložen znovu.

Podle některých zdrojů by zákonodárci mohli návrh schválit ještě před Vánocemi. Ohledně tohoto termínu je optimistický i Paolo Ardoino, technologický ředitel kryptoměnové burzy Bitfinex, která na projektu dluhopisů se salvadorskou vládou spolupracuje.

Bitcoin se stal v Salvadoru zákonným platidlem v září 2021 a šlo o vůbec první zemi na světě, která tento krok učinila. Salvador od té doby nashromáždil přes 2 301 BTC za zhruba 103,9 milionu dolarů. V době býčího trhu byl zisk z investice použit například na výstavbu škol a nemocnic.

V současné době klesla hodnota investice Salvadoru na méně než 40 milionů dolarů a země se potýká s ekonomickými problémy. Podle nedávného průzkumu 77,1 % občanů nesouhlasí, aby salvadorská vláda “utrácela veřejné peníze za Bitcoin”. Nicméně prezident Salvadoru Nayib Bukele věří svému bitcoinovému snu natolik, že plánuje nakupovat 1 bitcoin denně.

MetaMask začne shromažďovat IP adresy uživatelů

Populární kryptoměnová peněženka MetaMask, kterou používá měsíčně více než 21 milionů uživatelů, aktualizovala své smluvní podmínky. Podle upravené dohody o ochraně osobních údajů, kterou 23. listopadu zveřejnila společnost ConsenSys, shromažďuje MetaMask během transakcí IP adresy uživatelů a adresy Ethereových peněženek, pokud uživatel používá RPC od společnosti Infura.

Platforma Infura, která peněžence MetaMask poskytuje ve výchozím nastavení svůj RPC uzel, spadá společně se zmíněnou kryptoměnovou peněženkou pod společnost ConsenSys. Na uživatele, kteří používají vlastní ethereový uzel nebo jiného RPC poskytovatele než Infura, se tedy nově aktualizované zásady ochrany osobních údajů nevztahují.

To však nutně neznamená, že o jejich IP adresách poskytovatel RPC, jehož služby uživatelé využívají, informace nesbírá. Každý poskytovatel RPC uzlu by měl tuto skutečnost uvádět ve svých vlastních podmínkách.

Poznámka

Vysvětlení: Remote Procedure Call, zkráceně RPC, je protokol umožňující vykonání určité činnosti na jiném stroji, než z jakého je požadavek skrze RPC vyslán. V rámci kryptoměn je tento protokol používán uživateli, kteří nemají aktivní svůj vlastní kryptoměnový uzel a kteří zároveň chtějí komunikovat s blockchainem (např. odeslat kryptoměnovou transakci). Aby tito uživatelé s blockchainem mohli komunikovat, musejí se s ním spojit přes někoho jiného, kdo spuštěný uzel má – s poskytovatelem uzlu přístupného přes RPC dotazy. Těmito poskytovateli je např. Infura, Alchemy nebo Ankr.

Pokud tedy potvrzujete nějakou transakci ve své peněžence MetaMask, za oponou ve skutečnosti komunikujete přes RPC s třetí stranou, pravděpodobně s Infurou. MetaMask Infuře pošle všechny informace o již podepsané transakci (součástí přenosu není privátní klíč) a tento požadavek pak Infura odešle ze svého uzlu přímo do blockchainu.

Z výše uvedeného plyne, že služby třetí strany (RPC poskytovatele) nepotřebují uživatelé s vlastním ethereovým uzlem. Současný stav Etherea ovšem neumožňuje spuštění plnohodnotného uzlu v softwaru kryptoměnové peněženky, proto je připojení přes RPC potřeba. Tento značný handicap Etherea plánuje vyřešit v budoucnu aktualizace s názvem Verge.

Podle společnosti ConsenSys mohou být takto shromážděné informace zpřístupněny partnerským společnostem v rámci obchodních transakcí nebo za účelem splnění požadavků KYC (Know Your Customer) pramenících z AML (Anti-Money Laundering) regulací. Reakce kryptoměnové komunity byla okamžitá a většina tento přístup odmítá. Například Adam Cochran, partner ve společnosti Cinneamhain Ventures, uvedl:

“Není nic důležitějšího než soukromí uživatelů a to zejména pokud jde o vaše finance – máte právo být anonymní. MetaMask dlouhou dobu poskytovala skvělou bezplatnou službu, ale její rozhodnutí zaznamenávat IP adresy a vázat je na transakce je nepřijatelné.”

Stejný názor má i zakladatel decentralizované burzy Uniswap, Hayden Adams, který na Twitteru uklidňoval rozzlobené uživatele. Upozornil na jejich blogový příspěvek, ve kterém se uvádí, že webová aplikace Uniswap IP adresy nesleduje a ve skutečnosti zabraňuje trackování IP adres třetím stranám, jako je Infura, pomocí proxy serveru.

SBF má vystoupit na summitu DealBook v New Yorku

Koncem minulého týdne překvapila kryptoměnovou komunitu zpráva, že bývalý generální ředitel zkrachovalé burzy FTX vystoupí 30. listopadu na summitu DealBook, kde vystoupí osobnosti ze světa financí, technologií a politiky. Mezi pozvanými jsou mimo jiné zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, CEO TikToku Shou Chew, herec Ben Affleck či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zprávu ohledně účasti SBF na summitu potvrdil i novinář The New York Times Andrew Sorkin, který s ním bude dělat rozhovor. Sorkin uvedl, že je potřeba položit a zodpovědět mnoho důležitých otázek. Na Twitteru se okamžitě objevily rozzlobené reakce kryptoměnové komunity, která si myslí, že by měl být SBF ve vazbě a nevystupovat na konferencích.

Mluvčí deníku The New York Times uvedl, že byl SBF na DealBook pozván už před několika měsíci, tedy ještě před krachem FTX a rozhovoru se pravděpodobně zúčastní virtuálně z Baham.

Původně byl SBF na stránkách summitu prezentován jako generální ředitel FTX, nyní je však uveden jako “zakladatel FTX”, což reflektuje jeho odstoupení z této funkce po vyhlášení bankrotu společnosti.

Jaké jsou reakce krypto komunity?

Americký státní zástupce John Deaton, zakladatel společnosti Crypto Law, se na Twitteru o situaci vyjádřil silně negativně. Dle jeho pohledu bude americký justiční systém “kompromitován”, pokud americké úřady SBF nezatknou a neobviní z trestných činů podvodu a krádeže.

Svou reakci přidal i Ryan Adams, zakladatel investiční společnosti Mythos Capital a Bankless. Ten průběh situace porovnal s vývojem kauzy sankcionované služby Tornado Cash, jejíž hlavní vývojář Alexej Pertsev je už tři měsíce zadržený.

Přidal se i bitcoiner a předseda klubu Real Bedford FC, Peter McCormack, který zažertoval, že by měl SBF při tomto tempu dostat “Nobelovu cenu”.

Deník The New York Times byl také nedávno kritizován za svůj článek o SBF, ve kterém se SBF věnoval spíše tomu, jak dobře se mu spí, místo toho, aby se věnoval faktům o jeho zločinech. Americký prokurátor Merrick Garland a senátoři Elizabeth Warren a Sheldon Whitehouse požádali ve středu americké ministerstvo spravedlnosti, aby zahájilo rozsáhlé vyšetřování SBF a dalších vedoucích pracovníků FTX, kteří se podíleli na krachu společnosti.

Závěr k aktuální situaci

Cena BTC se za poslední týden nijak výrazně nezměnila. Po propadu z 20 000 dolarů se nyní hlavní kryptoměna usadila na hranici okolo 16 000 dolarů. Několikaměsíční downtrend pokračuje a BTC vytváří stále nižší minima. Abychom mohli mluvit o změně trendu, je třeba překonat minimálně hranici okolo 25 000 dolarů. Oproti minulému týdnu vidíme mírné zlepšení sentimentu. Index Fear and Greed, který sleduje náladu investorů, ukazuje hodnotu 28, přičemž minulý týden dosahoval 21.

Situaci na trzích s digitálními aktivy budeme sledovat i v tomto týdnu a to nejdůležitější vám přineseme v příštím souhrnu Finex Coin Week.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.