Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (3. – 7. srpna) – Jak je na tom evropský bankovní sektor?

Burza s odstupem (3. – 7. srpna) – Jak je na tom evropský bankovní sektor?

První srpnový týden byl ovlivněn dvěma událostmi: velký výbuch v Bejrútu a rostoucí napětí mezi Čínou a USA. Výbuch přinesl strach ze zvýšení napětí na celém Středním Východě. Tato obava se hned projevila na rostoucí ceně ropy. Jelikož pozornost investorů už není výhradně zaměřená na statistiky koronaviru a zprávy o pokrocích při hledání vakcíny, do středu zájmu se znovu dostávají Čínsko-americké vztahy.

Čína – USA: nekonečný příběh

Tentokrát nezůstalo pouze u slovních přestřelek anebo vyhoštění diplomatů, ale Donald Trump vydal dekret, že za 45 dní zakáže všechny transakce s čínskou společností ByteDance, která spravuje populární aplikaci TikTok. Zákaz se bude týkat i čínské společností Tencent, která má na starosti platformu WeChat. Jak naznačuje časové ultimátum 45 dní, je zde ještě prostor pro vyjednávání, než opravdu k zákazu dojde.

Ale i přes tuto hrozbu akciové trhy globálně rostly, a to hlavně díky pozitivním makroekonomickým údajům z Číny.

Zajímá vás, co všechno zatím udělala čínská centrální banka, aby zachránila svoji ekonomiku?

Čína zavřela svoji ekonomiku mnohem radikálněji než USA anebo Evropa a to o dva měsíce dřív než všichni ostatní. Sice obnova ekonomiky nebyla tak rychlá jak se čekalo, přesto nynější čísla ukazují, že se situace výrazně zlepšuje. To dává naději pro západní svět. Poslední čtvrtletí roku 2020 by se tak mohlo vrátit k normálu.

Obchodní válka USA a Čína

Budoucnost bankovnictví

Výsledková sezóna se pomalu přelévá z USA do Evropy a to i k nám. Nejen pro pražskou burzu je sektor finančnictví důležitý, ale ocenění akcií bank a jejich hospodářské výsledky dávají opravdové vysvědčení o stavu ekonomiky celé země.

Když jsme komentovali výsledky amerických bank za druhé čtvrtletí, tak jsme podtrhli fakt, že se dařilo hlavně investičních bankám, které využily volatilitu finančních trhů, aby realizovaly velmi solidní výsledky. Zatímco banky orientované na klasické služby, a to především poskytování úvěrů, vykazovaly nízké zisky anebo ztráty.

Důvod je všeobecně známý. V době nízkých úrokových sazeb, banky nemůžou mít z této činnosti velký zisk. Navíc nízká úroková sazba neodpovídá riziku, kterému se věřitel vystavuje v případě nezaplacení dlužné částky.

Nejen koronavirus nám ukazuje, že doba se velmi rychle mění a půjčka na deset nebo dvacet let dnes sama o sobě nese obrovské riziko. Existuje jen velmi málo oborů lidské činnosti, které budou fungovat stejně jako dnes i za dvacet let.

Úskalí klasických bank

Nízké úrokové sazby nejsou jediným problémem klasických bank. Někdo by mohl namítat, že i ty nízké úrokové sazby se jednou zvednou. Pokud se tak někdy stane, riziko světové recese vzroste několikanásobně, což nebude příznivé pro bankovní sektor.

Další příčinou úpadku bankovnictví je tlak na úplnou digitalizaci služeb. Zde se musí klasické banky potýkat s tvrdou konkurencí lowcostových bank, fungující především na internetu s minimem kamenných poboček.

Konkurenční boj se tak projevuje negativně na hospodářských výsledcích velkých bank, kterým se rok od roku tenčí poplatky za jejich služby.

Posledním hřebíčkem do rakve bankovnictví je skutečnost, že spousta firem chce dnes poskytovat úvěry přímo svým nakupujícím bez nutnosti si půjčit v bance.

Do bankovního sektoru se chtějí časem dostat například provozovatelé telefonních sítí. Ve světě, kde se bude čím dál častěji platit smartphonem, lze logicky očekávat, že telefonní operátoři tuto skutečnost využijí pro nabízení dalších služeb.

Tyto uvedené argumenty jsou platné i na dobu před korona krizí. Bankovní sektor neměl a nemá před sebou růžovou budoucnost. Pokles akcií bankovního sektoru začal již před mnoha lety. V ČR, díky tomu, že česká Koruna neměla nulové sazby, jsou české banky v lepší kondici než ty evropské.

Státní pomoc zabránila většině firem ihned zkrachovat při uzavření ekonomiky. Otázkou je, kolik firem skutečně přežije, až skončí všechny podpůrné státní programy? Odpověď bude životně důležitá právě pro bankovní sektor. Jak jsou banky připravené na odpisy na nedobytných pohledávek?

Zdroj: Profimedia.cz
monet akcie
Zdroj: Profimedia

Bankovní přehlídka Société Générale, Komerční banka a Moneta

Začneme u banky Société Générale, která je třetí největší francouzskou bankou a donedávna se držela v žebříčku top 10 evropských kontinentálních bank co do velikosti.

Pro nás Čechy je důležitá, protože je většinovým vlastníkem právě Komerční banky.

Société Générale je symbolem toho, co byla klasická banka. Po skandálech se známým odsouzeným traderem Jeromem Kervivelem, tato banka velmi přísně dohlíží na svoje oddělení burzovních investic. Banka se snaží rozvíjet klasické bankovní služby. Jenomže, jak jsme viděli, v dnešní době to není nic snadného.

Francouzská společnost oznámila ztrátu za druhé čtvrtletí ve výši 1,2 miliardy eur. Banka byla ztrátová i v prvním čtvrtletí. Celkový bilance za první pololetí 2020 dosahuje ztráty 1,5 miliard eur. Pokud se situace razantně nezmění v následujícím pololetí, bude mít tato banka značné problémy. Société Générale na tyto chmurné výsledky reagovala změnou ve vedení společnosti a odvolala dva hlavní manažery.

Nové vedení bude mít za cíl zabránit ztrátám, najít novou strategii jak v digitalizaci, tak v nových produktech nabízených klientům. Banka nedávnou začala s prodejem svých poboček v jiných zemích. Otázkou je jestli nebude ve výprodejích pokračovat dál a nedostane se jednoho dne i na Komerční banku, která je prozatím zlatým vejcem.

Aktuální cena akcií Société Générale

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GLE Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Komerční banka

Komerční banka představila lepší výsledky v porovnání se svoji francouzskou matkou. Banka dosáhla ve druhém čtvrtletí roku 2020 čistého zisku 1,78 miliardy korun. To je sice méně než analytiky očekávané 2 miliardy, ale v současném kontextu se jedná o dobrý výsledek.

Co je však znepokojující je snížení čistých úrokových výnosů o 7,8 procent. Jedná se o přímý důsledek snížení úrokových sazeb ČNB. Tyto výnosy budou i nadále klesat s tím jak budou dobíhat starší půjčky. Ani druhá sledovaná položka akcionáře nepotěšila. Výnosy z poplatků a provizí poklesly o 11,3 % na 2,6 miliardy. Stejně jako u první banky se dá jen velmi těžko očekávat, že se trend změní a výnosy z poplatků porostou.

Zajímavým údajem byl počet současných drobných akcionářů Komerční banky. KB měla ke konci prvního pololetí 2020 56 187 akcionářů, z toho 50 644 byly fyzické osoby z České republiky. V ČR tak bylo o 7 193 nových akcionářů více. Češi využili poklesu ceny akcí k jejich nákupu.

Aktuální cena akcií KB

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Moneta

Další z bank obchodovaných na pražské burze je Moneta. Ta stejně jako KB oznámila menší zisk než v předchozím roce. Moneta dosáhla 469 milionů korun čistého zisku za druhé čtvrtletí. Je to skoro o polovinu méně než očekávali analytici. Ti odhadovali výsledky okolo 850 milionů.

Situace je velmi podobná jako v KB. Jedinou pozitivní výjimkou je, že CEO Monety Tomáš Spurný v pondělí 3 srpna nakoupil 75 tisíc akcií. Hodnota transakce činila 3,8 milionů korun. Nákup ze strany vedení firmy je dobrým signálem a akcie Monety na tuto zprávu reagovaly velmi pozitivně.

Aktuální cena akcií Moneta

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moneta Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Otázkou je jak dlouho si české banky udrží ziskovost a nebudou následovat Société Générale. Obecně cenám akcií bankovního sektoru nepomohlo doporučení ECB nevyplatit dividendový zisk za rok 2019.

Jistě je to dobré doporučení z hlediska celé společnosti, ale mnohem horší pro akcionáře banky, kteří možná už s penězi za dividendy počítali.

V každém případě evropský bankovní sektor zůstává velmi křehký. Pokud se však ekonomika vzpamatuje, může se z dlouhodobého hlediska jednat o zajímavou příležitost k nákupu.

Komodity: zlatá horečka

První srpnový týden žlutý kov hravě překonal hranici 2000 dolarů za trojskou unci. Zlato zažilo dobrý týden, protože na konci týdne bylo o 4,7 procent dražší než na začátku. Pohled na graf nám ukazuje silnou rostoucí tendenci. Na zlatu nedochází k vybírání zisků, což značí velmi solidní a trvalou poptávku po něm. Zatím nic nenaznačuje na konec zlaté horečky. Během letních prázdnin se probudilo stříbro a dohání zlatý růst.

První srpnový týden stříbro vzrostlo o 16 procent a blíží se k psychologické hranici 30 dolarů. Tato hranice není maximu jako 2000 dolarů u zlata. Pokud by stříbro chtělo atakovat historická maxima musí přidat minimálně ještě 20 dolarů.

Aktuální cena zlata

Pohled do budoucnosti

Situace v Libanonu po výbuchu bude ještě mnohem složitější než na začátku léta.

Země se nacházela uprostřed ekonomické a sociální krize. Těžko si lze představit jednoduché řešení této krize. Pravděpodobnější scénář je eskalace napětí, které může v tomto regionu přejít velmi rychle do vojenského konfliktu, který by mohl destabilizovat celý region.

Z toho důvodu se dá očekávat zvýšená volatilita na ropě. Právě tuto surovinu bychom měli bedlivě sledovat v příštích týdnech.

Český investor by neměl zapomenout na 11. srpen, kdy ČEZ oznámí své výsledky za první pololetí. Mnohem více než konkrétní čísla bude investory zajímat, jak daleko je ČEZ s prodejem svých zahraničních aktivit, a jak tyto získané prostředky využije

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.