Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (13. – 17. července 2020) – Bude začátek výsledkové sezóny hodinou pravdy?

Publikováno
Burza s odstupem (13. – 17. července 2020) – Bude začátek výsledkové sezóny hodinou pravdy?

Opakovat, že burzovní indexy jsou vzdáleny ekonomické realitě po několikaměsíčním zastavení ekonomiky, by bylo nošením dříví do lesa. Indexy jsou nahoře díky zásahům centrálních bank.

Samozřejmě to není jediný důvod. Dalším důvodem je i silný růst technologických gigantů, kteří mají v indexech obrovskou váhu. Jedná se především o známé společnosti GAFAM. Tyto společnosti táhnou technologický index Nasdaq k výšinám.

Změna směru růstových anebo klesajících tendencí je dána kurzotvornou zprávou. A k těm nejdůležitějším zprávám v životech firem patří nepochybně čtvrtletní výsledky.

Tato výsledková sezóna za první pololetí 2020 bude nesmírně důležitá, protože nám může naznačit v jaké kondici je celosvětová ekonomie. Odpověď je jasná: je ve velmi špatném stavu. V podstatě se počítá, že výsledky za toto čtvrtletí budou katastrofické. Trh už jistě zahrnul tyto špatné výsledky do současných cen akcií, a proto si nejvíce pozornosti zaslouží odhady jednotlivých firem směrem do budoucnosti.

Měli byste být velmi pozorní co se týče problémových společností, protože státní pomoc, jak u nás tak i ve světě, skončí na konci prázdnin a některé firmy bez této pomocí zkrachují. Neměli byste tedy polevit v ostražitosti a při náznacích problémů se co nejdřív těchto slabých akcí zbavit. Navíc nesmíme zapomenout na riziko dominového efektu, kdy by se krach jedné nebo více velkých firem přelil do celého odvětví.

Strmý pád – Efekt paniky

Ještě než se dostaneme ke komentování prvních výsledků, povšimněme si jedné zvláštnosti, která by nám neměla ujít. Na obrázku níže můžete vidět jednodenní graf ze dne 13. července 2020 technologického indexu Nasdaq 100, který patří k nejvíc sledovaným indexům. Co je na tom grafu zajímavé?

Graf indexu Nasdaq 100 z 13. 7. 2020

nasdaq100
Zdroj: Yahoo Finance

Přesně v půl druhé místního času index zahajuje strmý ústup z hodnoty 10 799 bodů, aby skončil na hodnotě 10 416. Jedná se pokles o 383 bodů za dvě a půl hodiny. Od začátku se zdálo, že nás čeká růstová seance a v její půli nastává v podstatě z ničeho nic velký obrat. Jedním z možných vysvětlení jsou automatické obchody řídící se algoritmy.

Jejich síla je obrovská. Obchodování na burze v tento den potvrdilo vysokou volatilitu v podstatě z hodiny na hodinu. Taková změna kurzu (na jediném příkladu) ukazuje, že i dobré nastavení stop příkazů nemusí být pro drobného investora dobrým řešením.

Index 14. července ještě hodinu po otevření burzy klesal na hodnotu 10 194 a pak se odrazil od svého týdenního dna, aby konec týdne uzavřel na hodnotách přesahujících 10 500. Během dvou dnů, v podstatě jen během několik hodin, trh zachvátila panika. Kdo se nechal strhnout, tak prodělal část ze svých těžce vydělaných peněz.

Z celé situace plyne poučení: i když se již několik týdnů zdá, že koronavirová krize je za námi, nesmíme zapomenout, že i přes všechna opatření centrálních bank, volatilita zůstává na extrémních hodnotách 25 – 30, což je dvojnásobek oproti předkrizovým hodnotám.

Graf indexu VIX – Index volatility

vix index
Zdroj: Yahoo Finance

Výsledková sezóna v USA: Předskokan Pepsi

Ještě než americké banky publikovaly svoje výsledky, tak v pondělí 13. července nás informoval nápojářský gigant Pepsi o svém hospodaření.

Firma bez zahrnutí mimořádných položek dosáhla solidního zisku na akcii – 1,32 dolaru. To sice znamená pokles o 20 procent, ale za současné situace je to dobrá zpráva.

I přes sanitární opatření, tedy zavření stravovacích zařízení, se Pepsi udržela bez problému v zelených číslech. Celkový obrat společnosti zůstal skoro nezměněn a poklesl pouze o 0,3 procenta. Organický růst společnosti zůstává prozatím krizí nezasažen. Mimochodem, čisté tržby se snížily asi o tři procenta na 15,95 miliardy dolarů.

Tyto výsledky potvrdily jednu věc, a to že právě potravinářský sektor bude zajímavou příležitostí pro investory. Sice se dá těžko očekávat strmý růstu těchto hodnot, jako to například vidíme u technologických akcií. Na druhou stranu by tyto potravinářské akcie mohli být velmi stabilní, protože za každé krize člověk potřebuje jíst. Navíc tyto akcie mohou představovat záchranu před inflací, protože obrat těchto společností organicky poroste zároveň s inflací.

Přehlídka amerických investičních bank

Výsledková sezóna v USA začíná vždy přehledem amerických bank. Tyto výsledky nám umožní odhadnout v jakém rozpoložení se nachází nejen americká, ale i světová ekonomika.

Největší americká banka JP Morgan oznámila, že se její zisk snížil o polovinu, z předchozích 9,95 miliard dolarů na dnešních 4,7 miliard. Toto číslo je však velmi dobré, protože si banka dala 8,9 miliard do rezerv na příští čtvrtletí, kdy má docházet k masivnímu odpisu dluhů firem, které nebudou schopny své dluhy zaplatit. Banka navíc oznámila úmysl i nadále vyplácet dividendu navzdory doporučení FED, tedy pokud se situace ještě více nezhorší. Výsledky této banky byly především dobré díky investičnímu obchodování.

Ještě lépe dopadly výsledky u finančních žraloků a konkurentů Goldman Sachs. Tato banka dokonce zvedla svůj čtvrtletní příjem o dvě procenta.

A tím překonala výrazně odhad trhu, který očekával pokles díky současné situaci. Tajemství úspěchu Goldmanů je jejich divize globálních trhů. Tyto divize, které zahrnují obchodování s cennými papíry, se meziročně zvýšily o 93 procent na 7,2 miliardy dolarů. Je tedy jasné, kdo se prozatím dokázal nejlépe orientovat na trhu zasaženým koronavirem. Vítězové jsou americké investiční banky.

Ostatní velké americké banky měly podobně dobré výsledky. Smutnou výjimkou zůstává však Wells Fargo, která se poprvé od roku 2008 propadla do ztráty. Tato ztráta dosáhla 0,66 dolarů na akcii.

Rozdíl Wells Fargo oproti výše zmiňovaným bankám tkví v tom, že tato banka se orientuje ještě na klasické bankovní služby a to hlavně na úvěrové půjčky a vedení účtů drobných klientů. Tato činnost představuje přes 56 procent všech jejích aktivit.

Co z toho plyne?

Tyto výsledky ukazují na obrovský risk současné doby. Při malých úrokových sazbách není možné, aby tato banka na sebe vydělala. Úroková sazba ve světě, kde raketově vzrostla nezaměstnanost, neodpovídá risku nesplaceného úvěru.

Banky nebudou chtít půjčovat za malý úrok klientům, o kterých mají již dnes pochybnosti.

Nízký úrok nedává bance možnost být v zisku ze své tradiční činnosti. Jednou z možností, jak svůj zisk zvětšit, je právě vrhnout se masově do investic na burze, jak to dělají americké investiční banky. Jenže jak víme, tyto investice jsou mnohem rizikovější než úvěrová činnost.

Výsledky Wells Farga ukazují jak moc jsou klasické banky ohroženy. To není dobrá zpráva pro evropské banky. Evropské banky mnohem víc odpovídají modelu Wells Farga než investiční banky typu Goldman Sachs. Dají se tedy předpokládat nepříjemná překvapení a to ve chvíli, kdy výsledky budou reportovat přední evropské banky.

Výsledková sezóna bude pokračovat i v týdnu od 20. července. Na co se můžeme těšit? Výsledky představí například IBM, Coca-Cola, Novartis, Microsoft, Tesla, Intel, Amazon a další. Výsledky předních amerických technologických firem ukáží, zda je investoři mohli považovat za dobré investice.

Výsledky Tesly budou velmi zajímavé, protože právě akcie této firmy se v médiích zmiňují velmi často jako příklad investiční bubliny. Výsledky naznačí, jestli tato bublina v budoucnu splaskne nebo nikoliv.

Další nálada na trhu bude navíc ovlivněna víkendovým zasedáním špiček Evropské unie, které budou hledat společnou řeč na recepty, jak vyjít ze současné krize a jestli se najde politická vůle pro společné evropské dluhopisy. Určitě se vyplatí v tuto dobu trhy sledovat.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎