Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (27. – 31. července) – Mračna na obzoru

Publikováno
Burza s odstupem (27. – 31. července) – Mračna na obzoru

Poslední červencový týden byl vrcholem výsledkové sezóny v USA. Svoje výsledky oznámili technologičtí giganti, kteří už delší čas táhnou indexy nahoru, mezi nimi především technologický Nasdaq.

Nebudeme vás dlouho napínat, tyto výsledky dopadly podle očekávaní a technologické akcie šly zase trochu nahoru. Těmito dobrými výsledky společností GAFAM bychom se neměli nechat zmást a propadnout optimismu, že krize je za námi.

Výsledky mimo technologický nebo farmaceutický sektor nás přesvědčují o opaku. To nejhorší z ekonomické krize je před námi. Co dalšího se dělo na trzích se dozvíte v tomto článku.

Propad na japonských a evropských indexech

Čím dál více by měl investor sledovat situaci v Asii, protože je to světadíl, kde se bude rozhodovat o příští ekonomické dominanci.

Nové uspořádání v Asii se čím dál víc odráží na indexech. Šanghajský index vzrostl o 4,20 procent, zatímco japonský Nikkei ztratil 4,58 procenta.

Čína je dnes jediný skutečný konkurent amerických technologických firem. Silné zastoupení technologických firem se projevuje jak na americkém indexu Nasdaq tak na čínském a šěanghajském indexu. Svět, který vzejde po koronaviru bude technologický a důležitost tohoto sektoru vzroste ještě víc. Nové technologie budou v jádru sporu mezi Čínou a USA.

Amerika si vedla lépe než Evropa

Dow Jones odepsal za týden jen 1,1 procenta a šampión Nasdaq posílil o 2,7 procent a to hlavně díky již zmiňovaným technologickým firmám.

Naopak starý Evropský kontinent vykázal těžký propad. Španělský index ztratil 5,3 procent Itálie 4,4 procent, německý DAX 3,9 procent a francouzský CAC ubral ze své hodnoty 3 procenta.

Nejméně penalizovaným indexem byl švédský OMX, který ztratil 2,4 procenta. Tento nejmenší pokles je způsoben odlišnou strategii řešení krize koronaviru. Švédsko se rozhodlo co nejméně uzavřít svou ekonomiku.

Důvodem poklesu jsou jak výsledky jednotlivých firem, tak makroekonomické údaje o růstu HDP za druhé čtvrtletí 2020. Všichni věděli, že svět míří do recese. To bylo potvrzeno. Ekonomiky všech zemí se propadly minimálně o dvě cifry (viz tabulka níže).

propad hdp zeme

Komodity ve zkratce

Zlato poprvé v historii překročilo magickou hranici 2000 dolarů za trojskou unci. Týdenní obchodování skončilo na hranici 1984 dolarů. Zlato bylo v růstovém kanálu a nic mu nestálo v cestě překonat hranici 2000 dolarů. Tato hranice nemusí být konečná.

Změna vývoje ceny zlata by mohla přijít jedině ve změně vývoje měnové politiky centrálních bankéřů. Jelikož díky měnové politice se většina státních dluhopisů obchoduje s minimálními výnosy, ale s velkými riziky, zlato představuje vhodnou konzervativní investici i pro velké burzovní hráče.

Ropa si udržela svoji hranici 40 dolarů pro WTI a 43 pro Brent. Na ceně ropy je možné v grafu sledovat sílící napětí na její pokles. Makroekonomické údaje spíše napovídají, že návrat do normálního fungování bude dlouhý a tím pádem poptávka po ropě bude v nejbližší době ještě velmi slabá.

Aktuální cena ropy Brent

investice do zlata

Firemní zprávy: technologie na vzestupu

Třicátého července představily svoje výsledky americké technologické firmy. Alphabet, mateřská společnost internetového vyhledávače Googlu, zaznamenala čistý zisk 6,9 miliard dolarů. To představuje 10,13 dolarů zisku na jednu akcii. V porovnání s minulým rokem se jedná o mírné zklamaní a to i přes odhady analytiků, kteří očekávali zisk okolo 8 dolarů na akcii. Tehdy dosáhl zisku 9,9 miliard dolarů a tím pádem čistého zisku 14,21 dolarů na akcii.

Z čísel zveřejněných Alphabetem byl velmi zajímavý pokles o 8 procent příjmů z reklamy. Koronakrize dopadla velmi těžce právě na odvětví reklamy. Propad o osm procent je v podstatě velký úspěch a ukazuje, že budoucnost reklamy bude hlavně na internetu. Pro srovnání společnost CME, která je obchodovatelná na Pražské burze a do které patří televize Nova, příjmy klesly o 29 procent.

Výsledky Aplhabetu investoři přijali velmi opatrně. Akcie spadla z hodnot 1530 dolarů za kus až pod hodnotu 1460 dolarů, aby zakončila týden na 1487 dolarů. Akcie se i tak nadále drží vysoko nad krizovou březnovou úrovní 1100 dolarů. I přes tyto průměrné výsledky Alphabet zatím patří mezi firmy, které se úspěšně vyrovnávají s koronakrizí.

Aktuální cena akcií Alphabet

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Kdo však jasně zazářil výsledkově tak to bylo trio Amazon, Apple a Facebook. Tyto firmy dosáhly svých rekordních hodnot. Apple lehce pokořil hranici 409 dolarů za kus, když akcie vzrostly o 6,48 procent po oznámení výsledku. Amazon vzrostl o 4 ,59 procent na 3 192 dolarů. Sociální síť Facebook uzavřela obchodování na 252 dolarech s růstem 7,5 procent.

Součet hodnoty těchto tří firem dosáhl neuvěřitelného čísla 4100 miliard dolarů. Pro představu celý francouzský index se čtyřiceti firmami nedosahuje v součtu ani polovinu této hodnoty.

Amazon během druhého čtvrtletí dokázal zvednout objem všech svých prodejů o 40 procent. Obrat dosáhl 88 miliard dolarů. Amazon, narozdíl od většiny firem si věří i nadále a společnost si vytyčila odvážný cíl i pro další čtvrtletí. Objem prodeje by se měl pohybovat okolo 87 – 93 miliardy dolarů, což představuje 24 až 33procentní růst oproti číslu z minulého roku.

Poražení: strojírenské a průmyslové firmy

Dobré výsledky nejsledovanějších amerických firem zastínily velké neúspěchy. Evropské automobilky hlásí velmi špatná čísla. Jak německý Volkswagen tak francouzský Renault, který si v současné situaci ani nedovoluje odhadnout vývoj v dalších měsících.

Do nedávna velmi zisková firma Airbus oznámila, že za poslední čtvrtletí utratila 13 miliard eur ze svých rezerv. I kdyby se průmysl začal oživovat, tak celý rok 2020 bude pro tyto firmy katastrofický. Ušlý zisk a ztráty na produkci se již nedoženou.

Aktuální cena akcií Airbus

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Airbus Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zastavme se u výsledku firmy Erament. Jedná se o důležitou těžařskou firmu kovů, jako nikl nebo zinek a další, které se používají právě na průmyslovou výrobu. Firma oznámila ztrátu přes 623 milionů eur. Akcie této firmy klesly o 17 procent za den. Co by nás však mělo zajímat byl výhled společnosti a ten byl negativní pro celé druhé pololetí 2020. Firma dodává kovy různým firmám jak napříč odvětvím, tak i napříč geografickou mapou. Nové objednávky prostě nejsou a situace se nezlepšuje. Strojírenská výroba bude stagnovat a klesat i v druhém pololetí.

To je velmi špatná zpráva, nejen pro Českou republiku. Špatná kondice tohoto odvětví se projeví i na rostoucí nezaměstnanosti. To bude největší problém současného vývoje tak jak nám ho ukazuje již dnes finanční trh.

Technologické firmy rostou a porostou, ale problém těchto firem je v tom, že zaměstnávají velmi málo lidí oproti právě klasickému výrobního sektoru.

Navíc růst nezaměstnanosti se může projevit jednoho dne i na technologických firmách, které nebudou mít komu své služby prodávat. Růst nezaměstnanosti bude mít další rizika a je otázkou, jak moc je současný svět vyřeší. Společenská napětí budou mít samozřejmě dopad i na akciové trhy.

Srpnový měsíc tradičně platí za velmi klidný. Srpen 2020 však může být výjimkou. Sice se neočekávají žádné zásadní světové události, ale investoři se mohou rozhodnout vybrat svoje zisky za poslední dva měsíce. Tato aktivita by znamenala návrat volatility na trzích. To je důvod proč by každý investor měl situaci na trzích monitorovat i na dovolené.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎