Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (26. – 30. dubna) – Výsledková sezona v USA potvrzuje, že silnější vyhrává

Publikováno
Burza s odstupem (26. – 30. dubna) – Výsledková sezona v USA potvrzuje, že silnější vyhrává

Poslední dubnový týden nabídl vrchol výsledkové sezony za první čtvrtletí v USA. Největší americké společnosti z oblasti informačních technologii jako Apple, Facebook a Amazon představily výsledky svého hospodaření za první čtvrtletí 2021.

Trhy, ostatně jako vždy, měly pravdu. Od začátku roku se spekulovalo, zda akcie GAFAM nejsou předražené a nehrozí tak splasknutí bubliny při poklesu GAFAM.

Dnes tedy známe výsledky za první čtvrtletí a je jasné, že akcie GAFAM předražené nebyly. Právě naopak. Můžeme se dočkat spíš dalšího růstu. Avšak není to až tak dobrá zpráva, protože ceny ostatních akcií nerostou. Nůžky na trhu se budou čím dál víc otevírat mezi velkými nadnárodními a menšími firmami.

Investor by si na toto rozevírání měl dát pozor, protože nebude zpočátku zcela viditelné. Díky tomu že GAFAM tvoří velkou část amerických indexů, zůstanou tyto tituly na stejných hodnotách nebo i budou mírně růst. Avšak to nezmámená, že všechny firmy přítomné v indexu na tom budou dobře. Opak může být pravdou.

Pohled na výsledky připomíná pravdu, že na burze, podobně jako v džungli, vládnou ti nejsilnější.

Makroekonomické údaje: Růst v Číně a USA

Nůžky se na burze neotvírají pouze mezi velkými a malými podniky, ale i mezi státy, přesněji řečeno mezi kontinenty. Tento týden oznámily statistické úřady odhady růstu HDP za první čtvrtletí.

Ekonomika USA se už oklepala z koronaviru a rostla slušným tempem 6,4 %. O něco lépe se daří jejich severnímu sousedovi. Kanadská ekonomika vzrostla o 6,5 %. Severní Amerika má tedy nakročeno k růstu, který by mohl vymazat ztráty za rok 2020. Avšak i takto solidní čísla jsou zastíněna odhadem růstu čínského HDP. To mělo vzrůst o rekordních 18,3 %.

I když oficiální čínská čísla se berou jakou často nadhodnocená, můžeme s klidem tvrdit, že Čína roste dvojnásobně než americký konkurent.

Evropě ujíždí vlak

Smutný pohled je však do Evropy. Německé HDP nerostlo, naopak se zmenšilo o 1,7 %. Česká republika na tom byla ještě o něco hůř a výkon české ekonomiky podle Českého statistického úřadu klesl o 2,1 %. Tento výsledek byl přijat ekonomickou veřejností s povděkem. Odhadoval se totiž pokles 3 %. Podle odhadu statistiků by mělo hospodářství v celé Evropské unii klesnout právě o 3 %. I z tohoto pohledu se zdá, že Česká republika si vede dobře. Je tu však jedno velké ale, které platí na všechna tato čísla. Malý pokles je vykoupen obrovský růstem zadlužení.

Jinak řečeno: do ekonomiky se investují obrovské částky peněz, ale i tak je růst minimální nebo žádný. To je největší problém pro nadcházející měsíce či roky. Relativně dobrá čísla jsou dosažena za cenu velkého zadlužení.

Při pohledu na údaje růstu HDP je i laikovi jasné, že Čína a USA se perou o světové prvenství, zatímco Evropě pomalu ale jistě ujíždí vlak.

Dnes je jasné, že letní sezona nebude ještě bez omezení a bude se muset spoléhat především na domácí poptávku. Navíc díky tomu, že mnoho podniků fungovalo jen díky státním pomocem, se můžeme dočkat vlny krachů. Tato situace platí prakticky v celé Evropě.

Pokud by k tomu došlo, Evropa by zaostala za Čínou a USA ještě víc. Investora by však nemělo mást, že indexy na evropských trzích neklesají. Důvodem je, že na velkých burzách jsou dnes kótované evropské společnost, sídlící v Evropě, ale velkou část byznysu tvoří po celém světě. Díky tomu, se jim daří kompenzovat těžkou situaci v Evropě.

Indexy: Hledání směru

I dobré výsledky největších firem, nedokázaly nastartovat světové indexy k silnějšímu růstu. Většina indexů zakončila své týdenní obchodování chaoticky. Japonský index Nikkei odepsal 0,72 %. Burza v Šanghaji předvedla skoro identický výsledek jako Tokijská a odepsala 0,74 %. Nejhůře si vedla burza v Hongkongu, která dosáhla záporného výsledku 1,39 %.

V Evropě se nedařilo ani hvězdě posledních týdnů. Německý index Dax30 přerušil svoji růstovou sérií a odepsal 0,94 %. Avšak Francouzská burza spolu s Britskou skončily v kladných číslech. Index CAC 40 si připsal 0,18 % a FTSE dokonce 0,4 %.

V zámoří s výjimkou S&P 500 trhy zůstaly v červené barvě. S&P 500 zůstal na zelené nule s výsledkem 0,02 %. Dow Jones odepsal 0,5 %. Technologický Nasdaq-100 ztratil 0,39 %. Index Nasdaq-100 byl tažen dolů především díky těmto společnostem: eBay ztratil za týden 8,4 %, Zoom odepsal 5,14 %, čínský Baidu 4,8 %.

Komodity: Další solidní růst na ropě

I přesto, že se dnes hodně mluví o zelené ekonomice a životním prostředí, cena ropy zůstává jedním z nejdůležitějších ekonomických faktorů. Růst cen ropy podpořily hlavně údaje z amerických ropných skladů. Ty ukazují, že spotřeba ropy v posledních týdnech nabírá na otáčkách. Lehká americká ropa zakončila svoje týdenní obchodování na hodnotách 65 dolarů za barel. Ropa Brent se vyšplhala na cenu 68,4 dolarů za barel.

Z pohledu technické analýzy, ale i psychologie, se rozhodující boj povede na hranici 70 dolarů za barel. Pokud by v nejbližších dnech došlo k proražení této hranice, můžeme se připravit na exponenciální růst cen ropy. Jinak by ropa měla konsolidovat cenu v rozpětí 66 až 69 dolarů za barel.

Komodity: Zlato dostalo ránu ze strany Fedu

Už to vypadalo, že zlato a stříbro se nadechuje k lepším zítřkům. Cenu však srazil Jerome Powel, šéf amerického Fedu. Zlato tak zakončilo týden na hodnotě 1760 dolaru za trojskou unci a stříbro na hodnotě 27,7 dolarů za unci.

Jerome Powel ve své řečí naznačil, že ještě není čas zvedat sazby, avšak inflace je zde lehce nad 2 %. Šéf Fedu působí velmi sebejistě a ukazuje, že má situaci pod kontrolou.

Tato jistota a možnost růstu úrokových sazeb v blízké budoucnosti ceně zlata nesvědčí.

Poznámka

TIP: více se o zasedání FED dozvíte zde.

V tomto ohledu můžeme sledovat Kanadskou centrální banku, která jako první z velkých centrálních bank začala utahovat měnovou politiku. Kanadská centrální banka sice nezvedla úrokové sazby, avšak oznámila snížení objemu týdenního nákupu státních dluhopisů ze 4 na 3 miliardy kanadských dolarů, s tím že v dalších týdnech by se nákup kanadských dluhopisů měl snížit na 1 miliardu.

Kanadská centrální banka již v minulosti předcházela rozhodnutí Fedu. Je to první vypuštěný balonek, který testuje, co se stane, pokud se začne měnit měnová politika.

Slovo závěrem: Nebezpečí rozevřených nůžek

Trhy se v současné době nachází na rozcestí. Jak jsme uvedli výše, je největším nebezpečím právě rozevíraní nůžek mezi těmi, kteří během koronaviru uspěli a těmi méně úspěšnými. Toto napětí roste mezi firmami, sektory, ale i mezi státy. Na trzích se teď každým dnem hromadí napětí. Avšak hlavní riziko nespočívá v napětí samotném.

Už přes rok je jasné, že budou porážení a vítězově. Riziko je, že chybí jasná představa o katalyzátoru. Chybí událost nebo informace, které by udaly trhům směr. Jelikož žádný katalyzátor není v dohledu, trhy může znejistět jakákoliv menší informace, která způsobí euforii nebo paniku. Zde je právě důležité nezapomenout na vlastní osobní cíl na burze a na druh investice, které jsme učinili, abychom nepodlehli zbrklému a impulzivnímu jednání.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎