Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem (19. – 23. dubna) – Trocha volatility a trhy zachvacuje panika

Burza s odstupem (19. - 23. dubna) – Trocha volatility a trhy zachvacuje panika

Burza s odstupem (19. - 23. dubna) – Trocha volatility a trhy zachvacuje panika

Třetí dubnový týden byl opět jako přes kopírák. Po několikatýdenním růstu došlo k několikadenním mírným poklesům a trhy se hned šíří pesimismus. A nechybí ani články o blížícím se krachu. Ano, situace je vážná a trhy jsou odříznuté od ekonomické reality. O nebezpečí krachu jsem taktéž psal, ale krach ani změna trendu nepřijdou ze dne na den. Po třech nebo čtyřech týdnech je normální, že investoři vybírají svoje zisky.

Volatilita je zpět

Naopak, pokud by trhy rostly další týden prakticky bezdůvodně o dvě až tři %, byla by to mnohem víc znepokojující skutečnost. Tento fenomén lze pozorovat na Bitcoinu. Ten nyní zažívá prudký propad, ale ve srovnání s hodnotou na začátku ledna, kdy se pohyboval okolo 30 000 dolarů, má stále kam padat.

Důležité je sledovat, jak se situace bude vyvíjet. Pokud by například denní poklesy trvaly dva až tři týdny, bylo by to vážné. To by totiž znamenalo opravdovou změnu trendu. Investor by pak musel radikálně přehodnotit strategii, protože bychom již nebyli v růstovém trhu.

Vývoj ceny Bitcoin
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Počet nakažených v Asii opět roste?

Co se týče hlavních témat a aktualit, které hýbaly trhem, zažili jsme opět návrat ke Covidu. Hlavním důvodem je exploze nákazy v Indii. Ta zažívá v těchto dnech katastrofu s denním přírůstkem přes 350 000 pozitivních případů. Tento růst počtu nakažených může především v Asii vést k znovuzavedení přísnějších kontrol a opatření. Je evidentní, že tato opatření neprospějí ekonomické obnově po Covidu.

Další vrásky na čele může investorovi způsobit pohled do Japonska. Místní vláda znovu zavedla velmi přísná opatření, protože počet nakažených přesáhl 5 000 nemocných za den. Jen pro zajímavost v Japonsku žije přes 125 milionů lidí, tedy dvanáctkrát více než u nás. Při přepočtu na obyvatele by to znamenalo, že Česká vláda by zavedla přísné restrikce při 420 nakažených za den. Inu, jiný kraj, jiný mrav. Zpřísnění opatření také vyvolalo otazník, jak to bude s přeloženými olympijskými hrami. Právě jejich organizace tento rok by bylo aspoň symbolické gesto, že se lidé s Covidem naučili žít.

Zprávy o počtu nakažených nám však připomínají, že vyhraný boj je ještě daleko. Tyto zprávy také podlamují to nejdůležitější v ekonomice a to důvěru. Důvěru, že svět se s krizí vyrovná a vrátíme se k normálu. Zprávy ale svědčí spíš o opaku.

Paradoxem je, že tyto zprávy jsou vnímány trhem pozitivně, protože delší průběh Covidu znamená delší podporu centrálních bank, a hlavně zažehnání rizika růstu úrokových sazeb.

Tuto intuici trhů potvrdila i šéfka Evropské centrální banky Christiana Lagardová, která během pravidelné měsíční tiskové konference potvrdila, že je příliš brzo na to mluvit o změně směru v měnové politice. To byl důvod, že i přes vybírání zisků se akcie nepropadly ještě rychleji.

Indexy: Převážila červená barva

V Asii nejhůř dopadl japonský index Nikkei. Hlavní důvodem byla obava z šíření nákazy Covidu. Japonský index ztratil 2,3 %. Naopak se dařilo čínským akciím. Hongkongský index mírně vzrostl o 0,16 %. Silný růst vykázala burza v Šanghaji, která posílila o 1,4 %.

Vývoj indexu Nikkei 225
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

I Evropské indexy ovládla červená barva. Francouzský CAC40 ztratil 0,5 %. Německý DAX odepsal 1,3 %. Nejhůře z evropských indexů dopadl britský index FTSE, který se propadl o 1,6 %.

V zámoří taktéž všechny indexy oslabovaly. Dow Jones ztratil 0,6 %. S&P500 oslabil o 0,3 %. Nejhůře si vedl Nasdaq100. Ten ztratil 1,2 %. Jenomže i tato ztráta je relativní, protože index byl tažen dolů firmami, které svými výsledky zklamaly investory. Intel ztratil 8 %, Netflix 7,5 % a společnost ebay ztratila 6,1 %.

Komodity: Ropa zůstává i nadále v bezpečném pásmu

Cena ropy zažila velmi dobrý týden. Ropa Brent dokonce překonala hranici 68 dolarů za barel. A to 20 dubna, díky zprávám o výpadku dodávek ropy z Libye. Následně na konci týdne uzavřela obchodování na úrovni 65,2 dolarů za barel. Americká lehká ropa zakončila obchodování na 61,3 dolarech za barel. Ropa se již po několikátý týden drží nad úrovní 60 dolarů za barel a to Covidu navzdory. Zemím OPECU se prozatím daří přizpůsobovat těžbu nabídce tak, aby cena ropy zůstala nad 60 dolary za barel.

Vývoj cen ropy WTI
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zajímavé je, že za této stability ceny černého zlata se nedaří akciím těžařských firem a dodavatelům pro ropný průmysl. Tyto firmy se sice odrazily od dna, avšak ještě se nevrátily na úrovně před Covidem. Například společnost Total se před covidem pohybovala v pásmu 50 až 55 euro za jednu akcií. Nyní se obchoduje v pásmu 35 až 40 euro za akcií. Stejně tak společnost Royal Dutch Shell. Před Covidem se cena jedné akcie Shellu pohybovala mezi 25 až 30 eury, nyní se akcie obchoduje za 11 až 18 eury.

Jedním z možných důvodů je otázka udržitelnosti dividend. I přes snížení dividendy u Shelu tato společnost nabízí pololetní dividendu 0,5 eura, což představuje roční zhodnocení 3,5 %. Ještě lépe na tom je Total. Ten nabízí čtvrtletní dividendu 2,64 euro. To odpovídá ročnímu výnosu okolo 7 %. Současné nízké ohodnocení těchto akcí naznačuje určitou skepsi investorů v pokračování štědré dividendové politiky.

Vývoj cen akcií Totalu
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Komodity: Zlato a stříbro se nadechly k růstu

Posledních čtrnáct dní jsme svědky oživení zájmu na zlatě a stříbře. Zlato zakončilo obchodování na hodnotě 1 776 dolarů za trojskou unci. To představovalo solidní týdenní růst o 2,5 %. Pokud se zlatu bude dařit stejně i v následujících týdnech, mělo by hravě překonat psychologickou hranici 1 800 dolarů. Avšak z pohledu technické analýzy se jedná prozatím pouze o krátkodobou růstovou tendenci. Velmi důležitá bude hranice 1 842 dolarů. Pokud ji zlato prorazí, znamená to návrat dlouhodobého růstového trendu na zlatě. Pokud ne, tak jsme svědky další konsolidace cen zlata.

Vývoj cen zlata
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Ještě lépe se dařilo stříbru. To se podívalo lehce nad hranici 26 dolarů za unci. Avšak platí to stejné, jako pro zlato. Z pohledu technické analýzy bude rozhodující až hranice 28 dolarů za unci.

Vývoj cen stříbra
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Slovo závěrem: Nelehká doba před námi

Jedna seance v úterý 20. dubna nám připomněla, že se trhy mohou propadnout ze dne na den. Proto dnes platí rada, že je dobré být na trhu exponován jen do jisté míry. Upravit velikost svých pozic může být dobrou přípravou na obchodování během blížících se letních prázdnin. Investor má nyní dost času se připravovat na všemožné negativní scénáře. Jak říká známé pořekadlo: štěstí přeje připraveným.

V posledním dubnovém týdnu vstoupí výsledková sezona v USA do svého vrcholu. Od úterý do čtvrtka představí své výsledky těžké váhy. Tyto firmy představují 40 % z kapitalizace indexu S&P. Dočkáme se výsledku Microsoftu, Alphabetu, Applu, Amazonu a Facebooku.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo