Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Akcie » Burza s odstupem (18. – 22. ledna) – Špatná nálada na burze trvá

Burza s odstupem (18. – 22. ledna) – Špatná nálada na burze trvá

Burza s odstupem (18. – 22. ledna) – Špatná nálada na burze trvá

Už v předchozí burze s odstupem jsme upozorňovali na větší nárůst nervozity na světových trzích. Toto napětí se zvětšovalo i třetí lednový týden roku 2021. Nejedná se zdaleka o silnou korekci, už vůbec ne o burzovní krach, ale o výběr zisků a stahování hotovosti. Trhy se dostaly do situace, kdy chybí silný katalyzátor. V podstatě všechny očekávané události v politice proběhly. Centrální banky pokračují v ekonomické podpoře, ale jen těžko ji budou zastavovat anebo navyšovat.

Situace s koronavirovou epidemií je taktéž ve slepé uličce. Rostou čísla nakažených i očkovaných. Prozatím těžko rozhodnout jaký vliv obě čísla budou mít. Zatím jediná jistota je, že lockdown v Evropě a v USA bude trvat minimálně do půlky února.

Nebezpečí výprodejů v režii burzovních nováčků

Investor by se neměl prudkými poklesy nechat překvapit. Od začátku listopadu 2020 některé burzovní tituly přidaly sto nebo dvě stě procent. Je tedy normální, že tyto tituly mohou zažít korekce cen o deset či dvacet procent za týden bez toho, aby jejich dlouhodobá růstová tendence z pohledu technické analýzy byla ohrožena.

Pokud nastanou výprodeje, tak v prvním týdnu budou pro mnoho zkušených investorů příležitostí k nákupu.

Trh je v současnosti zaplaven velkým množstvím nováčků. Lidé co začali s burzou právě v listopadu 2020 velmi rychle nabyli přesvědčení, že vydělávat na burze desítky procent za měsíc je snadné. To je však omyl. Poslední tři měsíce zažíváme na burze opravdu historicky výjimečné dny. Tato situace nebude trvat napořád. V případě poklesů pak tito nováčci ze strachu ze ztráty začnou hojně vyprodávat své pozice. Tento panický výprodej poklesy ještě prohloubí.

V každém případě by investor neměl zapomenout, že na burze vydělává ten kdo obchoduje s klidnou myslí, dobře vybudovávaným plánem a disciplínou.

Indexy: Jasné vítězství zámořských trhů a Asie

Tak jako skoro vždy za poslední tři měsíce – asijské trhy vytrvale rostou. Japonský Nikkei přidal sice skromných 0,4 % za týden, ale v porovnání s evropskými trhy to byl ucházející výsledek. Ještě lépe se vedlo trhům v Hongkongu. Ten přidal solidních 2,9 procent a burza v Šanghaji vzrostla o 1,1 procent.

V Evropě se dařilo pouze německému burzovnímu indexu DAX. Ten vzrostl o 0,6 procent. Francouzský CAC40 ztratil 1 %. Britský index FTSE se zmenšil o 0,7 %.

Uvedení Joe Bidena do funkce amerického prezidenta a následné přislíbení 1900 miliard dolarů ekonomické pomoci poslalo většinu amerických indexů na historická maxima. Zámořské trhy si však v pátek růstovou vlnu neudržely, ale přesto byl třetí lednový týden pro americké trhy ziskový. Dow Jones přidal 0,4 %, S&P500 vrostl o solidních 1,7 procent. Vítězem se však stal technologický Nasdaq 100, který posílil o 4,2 procent.

Firemní zprávy: Covid pomáhá Netflixu

Nejenom farmaceutické a internetové obchody zažívají boom díky opatřením proti Covidu. Světový lídr ve streamingu Netflix odtajnil 19 ledna svoje výsledky za rok 2020. Nebyly to až tak finanční výsledky, které akcionáře potěšily, ale hlavně dynamika růstu společnosti co se nových předplatitelů týče. Společnost dosáhla čistého zisku 1,19 dolarů na akcii. V minulém roce to bylo 1,3 dolarů na akcií.

Vývoj ceny akcie Netflix
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

Avšak Netflix získal 37 milionů nových předplatitelů, z nichž 80 % je mimo Severní Ameriku. Tento výsledek v počtu nových předplatitelů umožnil Netflixu překonat psychologickou hranici 200 milionů předplatitelů na celém světě. Netflix tak během posledních dvou let zdvojnásobil počet předplatitelů.

Finanční výsledky nejsou až tak dobré, ale je to dáno tím, že minulé dva roky se Netflix zaměřoval hlavně na růst předplatitelů. Rostoucí počet předplatitelů byl odměněn investory. Po oznámení výsledku se akcie dostala z hodnoty 501 dolarů na svůj historický rekord 586 dolarů. Za jediný den akcie Netflixu posílila o 16,85 %. společnost taktéž oznámila úmysl vrátit se v roce 2021 k odkupu svých akcií.

Komodity: Pokračování konsolidace

Je zcela logické, že v obecném kontextu nejistoty jak dopadne koronavirová krize, ceny ropy klesají. Ropa Brent klesla na 54,5 dolarů za barel. Lehká americká ropa se obchodovala za 51,5 dolarů za barel. Avšak připomeňme, že i tyto hodnoty jsou již pro těžaře únosné, protože jim těžba generuje zisk.

Zlato lehce posílilo na hodnotu 1840 dolarů za unci. Stejně tak se ustálila hodnota stříbra na cenách 25,2 dolarů za trojskou unci.

Vývoj cen stříbra
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

Slovo závěrem: Pokračování výsledkové sezony

Prozatím to vypadá, že trhům chybí externí katalyzátor událostí. Pokud se nic nepředvídaného nestane, trhy budou sledovat pokračující výsledkovou sezonu v USA, ke které se však začnou přidávat i významné evropské společnosti.

Dnes 26. ledna představí svoje výsledky tahoun luxusního sektoru, francouzská společnost LVMH. V USA bude dnes reportovat výsledky řetězec Starbucks, počítačový gigant Microsoft, AMD, General Electric anebo 3M.

Středa 27. ledna bude ještě víc nabitá. Ostře sledované budou výsledky Tesly, Facebooku, Applu anebo AT&T. Ve čtvrtek se dočkáme těchto společností: Mastercard, McDonald's, anebo Mondelez. V tento den se taktéž dostaneme s finančními výsledky do České Republiky.

Své hospodaření představí telekomunikační společnost O2. Poslední den v týdnu bude již méně nabitý v USA, výsledky budou ale reportovat například zajímavé společnosti Chevron nebo Honeywell.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo