Bitcoin dnes pokračoval v raketovém růstu z posledních dnů a prorazil bariéru 9 000 USD (225 000 Kč)
Od 13. března 2020, kdy se obchodoval za zhruba 4000 dolarů, zaznamenala kryptoměna Bitcoin více než 125% nárůst hodnoty.

Trhy odmazávají koronavirové ztráty
Přestože oživení na trzích, kterého jsme byli svědky v důsledku koronavirové krize, poslalo zpět na sever prakticky všechny hlavní ukazatele tržního zdraví včetně zlata a indexů S&P500 nebo Dow Jones, vede tato kryptoměna takříkajíc „o parník“ a může se pyšnit nálepkou toho zatím nejziskovějšího finančního instrumentu roku 2020.
Např. zmíněný index Dow Jones Industrial Average od svého dna ze dne 23. března získal pouze 36 %. Je navíc zřejmé, že v důsledku současné krize trval jeho pokles déle, než tomu bylo u Bitcoinu.
Překvapivé rozhodnutí Fedu
Jedním z hlavních motorů současného růstu BTC je rozhodnutí amerického Federálního rezervního systému, který se nečekaně rozhodl zachovat současné úrokové sazby blízko nuly a také poprosil vládu o podniknutí nových kroků pro podporu ekonomiky.
Tato skutečnost pak vedla ke zvýšení zájmu investorů nejen o tradiční bezpečné přípravy, ale také o hlavní světovou kryptoměnu.
Předseda Fedu Jerome Powell se nechal slyšet, že očekává další pokles americké ekonomiky, a to v důsledku tří hlavních faktorů:
- globálního přesahu současné koronavirové krize,
- ztráty výrobních kapacit v USA a
- nejistého vývoje epidemie.
Halving na obzoru
Dalším z fundamentů současného růstu BTC může být také tzv. halving, ke kterému má dojít již za 12 dnů.
Halving vede ke snížení rychlosti produkce nových mincí BTC na polovinu. Dochází k němu jednou za čtyři roky.
V praxi tak bude na trhy každý den vypuštěno namísto původních 1800 jen 900 nových mincí. Tento krok je mimochodem v praxi naprostým opakem toho, co v současnosti dělá Fed – tiskne stále nové bankovky a rychleji než kdy dříve.
V minulosti byl halving Bitcoinu zpravidla doprovázen výrazným nárůstem jeho hodnoty, avšak mnoho expertů v současnosti varuje před tím, že by se tato situace v důsledku koronavirové krize nemusela opakovat.
Další cenový vývoj je tak díky politice Fedu, otazníkům visícím nad dalším vývojem koronavirové krize a nejasné reakci investorů na halving ve hvězdách.