Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Co je Bitcoin Mining Difficulty Adjustment? Geniální detail, bez kterého by Bitcoin už dávno skončil

Co je Bitcoin Mining Difficulty Adjustment? Geniální detail, bez kterého by Bitcoin už dávno skončil

Co je Bitcoin Mining Difficulty Adjustment? Geniální detail, bez kterého by Bitcoin už dávno skončil
Zdroj: worldfinancialreview.com

Ať už byl Satoshi Nakamoto kdokoliv, jedno je jisté – Bitcoin je ve svém principu sice strašně jednoduchý, avšak genialitou se mu může rovnat jen málo věcí.

Obtížnost jeho těžby (mining difficulty) je jeden z detailů, na který spousta lidí zapomíná. Pokud sami bitcoiny netěžíte, slyšíte o něm jen ve vypjatých situacích, jako např. při zákazech těžby v určitých lokalitách, apod.

Pokud však alespoň trochu principům Bitcoinu rozumíte, zjistíte, že by bez této drobnosti nemohl existovat. Pojďme se tedy podívat na to, v čem genialita automatické úpravy obtížnosti spočívá.

Obsah článku o změně obtížnosti těžby Bitcoinu

1.Jak funguje těžba?2.Doba uzavření jednoho blokuCo je to full node?Vzrůstající počet uživatelů3.Co je to difficulty adjustment?4.Závěr

Jak funguje těžba?

Abychom mohli pochopit difficulty a difficulty adjustment, ve zkratce si nejprve vysvětlíme těžbu.

Když už tedy víme něco o těžbě, můžeme se posunout dál.

Doba uzavření jednoho bloku

Satoshi Nakamoto zvolil jako dobu pro uzavření bloku 10 minut. Každých deset minut v průměru je blok uzavřený a napojený na řetěz předchozích bloků.

Bylo to v době, kdy Bitcoin začínal a jediným těžícím uzlem byl počítač samotného Nakamota. Znamenalo to, že každých deset minut v průměru narostl blockchain o 1 MB a do oběhu se uvolnilo 50 BTC (přičemž toto množství se každé 4 roky snižuje o polovinu díky principu tzv. halvingu).

Takto může vypadat full node
Takto může vypadat full node
Zdroj: alexanderjsingleton.com

Co je to full node?

Full nodem se rozumí uzel v síti, který udržuje celou kopii blockchainu. Musí zapisovat všechna data a někde je ukládat.

Jestli má být síť decentralizovaná, je nutné, aby takovou jednotku mohl provozovat každý uživatel. 1 MB každých deset minut znamená, že za rok naroste blockchain v průměru o 70 GB při plném vytížení. To je dnes vcelku snesitelné – dnešní disky se stále zlevňují a paměť se zvyšuje.

Celý článek o full nodech máme zde.

Pojďme zase o krok dál.

Vzrůstající počet uživatelů

Jak Bitcoin získával na síle, postupně se začali objevovat i noví těžaři. Představme si následující situaci.

A proč je něco takového problém? Protože 1 MB za 10 minut či 70 GB za rok zvládne udržet každý node. Milionkrát tolik pravděpodobně nikdo.

S každým dalším těžařem by narůstala centralizace a síť by se přesouvala do rukou bohatších uživatelů. Nakonec by to dopadlo tak, že by Bitcoin běžel v jednom datovém centru.

Nulová decentralizace, skoro nulová bezpečnost a naprostá kontrola. Stát by mohl přijít, zaklepat na dveře a říct "zavřeno". Nebo povolit uzdu tankům.

Graf obtížnosti těžby Bitcoinu - v posledních měsících můžeme vidět propad díky končícím těžařům v Číně.
Graf obtížnosti těžby Bitcoinu – v posledních měsících můžeme vidět propad díky končícím těžařům v Číně.
Zdroj: btc.com

Geniální nápad jménem Mining Difficulty Adjustment

Pokud nebudeme mít difficulty adjustment (průběžnou změnu obtížnosti těžby), dostaneme se do situace výše.

My tento doplněk ale máme.

Zhruba každých 2016 bloků (+- 14 dní) se upravuje obtížnost těžby. Pokud jeden těžař vyroste na dva, obtížnost se zdvojnásobí tak, aby průměrný čas na uzavření bloku byl stále 10 minut. Je tedy dvakrát složitější jeden blok uzamknout, ale protože má síť dvojnásobek výkonu, stále tedy nody zapisují zhruba 1 MB dat.

Počet těžařů může klidně vyrůst na zmíněný milion a stane se jen to, že těžba bude milionkrát složitější.

Provozovat node je stále stejně jednoduché a síť zůstává decentralizovaná v rukou uživatelů. S decentralizací se dostáváme na úroveň internetu. Je to síť jednotlivých uzlů, které spolu neustále komunikují a ukládají informace. Díky difficulty adjustmentu je Bitcoin stejně odolný jako internet samotný.

Nejde zničit silou, neboť někde vždy budou provozovatelé nodů, kteří zvládnou vysílat celý blockchain do světa.

Vtipné (smutné?) je, že nejreálnější věc z výše zmíněných je globální katastrofa.

Závěr

Možná by Bitcoin bez úpravy obtížnosti existovat mohl. Je však naprosto zřejmé, že už by to nebyla ta kryptoměna, které v dnešním světě věří stále více lidí.

Decentralizaci by vystřídala centralizace, svobodu by zastoupilo ovládání a centrální moc, volný pohyb hodnoty by mohl být ukončený pomocí cenzury a další podobné radosti dnešního světa.

Přitom se jedná o detail, kterého si majorita uživatelů ani nevšimne. Většiny se dokonce ani nedotkne. I přes všechno nedocenění je to možná nejdůležitější prvek v celém protokolu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo