Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin analýza komplexně – Měsíční close je zklamáním, vzrostla pravděpodobnost pro obrat dolů

Publikováno
Bitcoin analýza komplexně – Měsíční close je zklamáním, vzrostla pravděpodobnost pro obrat dolů
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin zaznamenal za první měsíc v letošním roce obrovské zhodnocení. Když lednová svíce zavřela v tolik býčí podobě, nešlo jinak než výsledek kvitovat.

O to víc je pro býky únorová svíce obrovským zklamáním. Vytvořil se nám v grafu velký kontrast.

Kontrast, který zvyšuje pravděpodobnost, že je krátký kurzový růst zase u konce. Podíváme se proto hlavně na měsíční graf Bitcoinu. Ovšemže ale rozebereme krátce aktuální kontext, jak je u těchto analýz zvykem.

Soft landing jako předzvěst pro hard landing americké ekonomiky

Pokud sledujete americký finanční zpravodajský mainstream, nemohly vám uniknout zmínky o tzv. soft landing. Soft landing, neboli měkké přistání, je odborný ekonomický termín. A to pro situaci, kdy centrální banka zvyšuje úrokové sazby, ale hospodářství země to lidově řečeno rozdýchá. Zkrátka měnové restrikce nezpůsobí ekonomickou recesi a už vůbec ne nějakou hlubokou krizi. Ačkoliv se hodí zde upozornit, že po růstu úrokových sazeb ze strany Fed vždy následovala nějaká forma hospodářských problémů.

A to potvrzuje i přiložený graf, který vizualizuje počet zmínek o soft landing ve zpravodajství Bloomberg. Když se na něj podíváte, zjistíte, že se na přelomu milénia a v letech 2006 až 2007 mluvilo o měkkém přistání opravdu hojně. A dokonce mnohem intenzivněji než v současnosti. A my nyní víme, že šlo tehdy o nesmyslný předpoklad. Jelikož následující makroekonomický vývoj měl od měkkého přistání bez debat daleko.

Zdroj: trahanmacroresearch.com
Zmínky o soft landing ve zpravodajství Bloomberg
Zmínky o soft landing ve zpravodajství Bloomberg

Všimněte si, kdy pojem klesl na minimum. Třeba na přelomu 2007/2008 začaly na akciových trzích viditelné problémy. Zatímco na hypotečním trhu už probíhaly krachy v polovině roku 2007 a to nešlo už absolutně přehlédnout. Respektive spousta fondů začala krachovat. Jednalo se o různé hedgeové fondy velkých bank. Které neměly na vybranou a musely ztráty těchto fondů absorbovat na své náklady. V té době bylo proto zřejmé, že se žádný soft landing vážně neuskuteční. V nynějších časech se soft landing objevuje také v nemalé míře. V kontrastu s předešlými případy je to akorát o něco méně.

Na dalším obrázku máme koláž novinových stránek, které sahají až do roku 1973. A nejnovější je z roku 2007. V 70., 80., letech a po miléniu se pokaždé před velkým ekonomickým pádem mluvilo o měkkém přistání. Jako o něčem, co je téměř jisté. A to jak ze strany různých odborných autorit, tak samotných představitelů americké centrální banky. Berme proto dřívější opíjení rohlíkem jako varování pro aktuální dobu.

Zdroj: twitter.com
Zmínky o soft landing v amerických novinách
Zmínky o soft landing v amerických novinách

Únorová podoba close je pro Bitcoin zklamáním

Konečně se dostáváme k měsíčnímu grafu Bitcoinu. Jak jsem psal v úvodu, vstup do nového roku byl skvělý. Bitcoin si připsal za jediný měsíc zisk více jak 40 %. Proto se sentiment okamžitě zlepšil. Po takových impulsních svící je totiž mnohem větší šance, že trh na předešlý růst naváže. Ačkoliv mne bylo hned jasné, že jde především o obyčejný short cover. Respektive shortaři se nakonec svých pozic museli někdy zbavit. Proto jsem upozorňoval, že se do trhu musí nahrnout noví kupci. Skuteční noví kupci, kteří zareagují na lednový signál.

Jenomže to se nestalo. Noví kupci na trh nepřišli. A shortaři považovali úrovně kolem 25 000 USD jako ideální místo pro další vstupy. Z nižších časových rámců je to evidentní. A výsledkem je, že únorová svíce zavřela v podobě doji. Nejde vyloženě o medvědí podobu svíce. Ale když se objeví po impulsní svíci u rezistence, je to zřetelný náznak zaváhání. Trh z nějakého důvodu jednoduše nenavázal na předešlý vývoj. A to je samo o sobě medvědím signálem.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční graf pro Bitcoin
Měsíční graf pro Bitcoin

Mimo to máme negativní reakci na dotyk kurzu s 50měsíčním klouzavým průměrem. A v součtu s jinými signály na nižších časových rámcích, máme velkou konfluenci. Proto se osobně držím pořád scénáře, že nakonec dojde k otestování S/R pásma, které je kolem 19 000 USD. Jedná se o první relevantní pásmo, o kterém víme, že je dostatečně likvidním. A tahle relevantní pásma přitahují kurz jako magnet. Takže má zde Bitcoin šanci na slušný kurzový odraz.

Závěrem

Nikdo nevidí do budoucnosti s jistotou a navíc jsme limitování našimi znalostmi a informacemi. Ovšem z techniky trhu je znát, že tu cosi nehraje. Minimálně znatelně za únor vzrostlo riziko. A riziko se nevyplatí ignorovat. A aby toho nebylo málo, makroekonomický vývoj též nepřeje.

Aby dnešní analýza nepůsobila tak negativně. Na druhou stranu víme, že máme za sebou podstatnou část medvědího trhu. I kdyby medvěd pokračoval, jsme mnohem blíže jeho konci než třeba před rokem. A to já vnímám nanejvýš pozitivně.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.