Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin a Ethereum po ohlášení ETF nerostou. Co se děje? Akcie ČEZ se propadají | Burza s odstupem

Bitcoin a Ethereum se propadají navzdory rozruchu kolem ETF, jak je to možné? Proč v týdnu výrazně klesly akcie ČEZ? Jaké akcie táhly vzhůru americký akciový trh?

Publikováno
Bitcoin a Ethereum po ohlášení ETF nerostou. Co se děje? Akcie ČEZ se propadají | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za další týden na finančních trzích a rozhodně je opět o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, jakého triumfu dosáhl po dlouhé době Apple, proč se výrazně propadly akcie ČEZ a které akcie táhly vzhůru americký akciový trh.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie zakončily zkrácený týden mírným růstem

Americké akcie skončily během svátečního zkráceného týdne převážně na vyšší úrovni. Nárůst však byl malý – stejně vážená verze indexu S&P 500 zaznamenala mírnou ztrátu – a výrazně se soustředil na růstové akcie, o čemž svědčí i výkonnost indexu Nasdaq 100.

Dařilo se akciím informačních technologií, k čemuž přispěl zejména růst polovodičových akcií. Obzvláště dobrý týden za sebou má gigant v oblasti čipů umělé inteligence Nvidia a také konkurenční společnost Advanced Micro Devices (AMD).

Výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí je v počáteční fázi, přičemž během týdne zveřejnilo zprávy o výsledcích hospodaření za čtvrté čtvrtletí pouze 23 společností z indexu S&P 500.

Za zmínku stojí úterní výrazný pokles akcií společnosti Boeing, která je součástí indexu Dow Jones Industrial Average. Akcie negativně reagovaly poté, co společnost oznámila výsledky hospodaření po snížení hodnocení analytiků. Ti varovali před možným zpožděním dodávek v případě, že regulační orgány odhalí další bezpečnostní problémy týkající se letadel 737 MAX. Později v průběhu týdne však akcie získaly většinu svých ztrát zpět.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Apple přerušil 12leté prvenství společnosti Samsung na trhu chytrých telefonů

Apple předstihl Samsung na pozici světového lídra v prodeji chytrých telefonů. Výrobce iPhonů má nyní 20,1% podíl na celosvětovém prodeji chytrých telefonů, čímž překonal 19,4% podíl společnosti Samsung. Celkový trh s chytrými telefony v loňském roce klesl o 3,2 %, částečně kvůli zpomalujícímu se růstu v Číně – trhu, který pro Apple zůstává otazníkem.

  • Apple zaznamenal 30% meziroční pokles prodejů v Číně vlivem oživení společnosti Huawei – proto nabízí značné slevy, aby přilákal čínské spotřebitele.
  • Wall Street má však stále obavy z prodeje iPhonů v roce 2024. Procento býčích hodnocení analytiků se tak dostalo na tříleté minimum.

Samsung si chce primát vzít zpět díky důrazu na umělou inteligenci

Jihokorejská technologická společnost se obrací k umělé inteligenci, aby oživila svůj byznys s chytrými telefony, a ještě tento měsíc dodá své telefony Galaxy S24.

Nové modely se mohou pochlubit AI funkcemi, včetně překladu v reálném čase, klávesnice poháněné AI a pokročilými úpravami fotografií. Budou dobrým testem pro zjištění zájmu spotřebitelů o telefony vybavené AI.

Co se týče společnosti Apple? V oblasti umělé inteligence je pozadu, ale v oblasti virtuální reality postupuje plnou parou vpřed.

Vývoj ceny akcií Apple a Samsung za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání
Samsung Electronics Co / SMSN
Načítání
Načítání
Načítání

Pokud je Spotify králem streamování, proč nevydělává?

Když Spotify v roce 2011 zahájilo svou činnost v USA, hudební průmysl teprve začínal skepticky přijímat streamování hudby. Nyní však streamování představuje 84 % příjmů hudebního průmyslu v USA a Spotify je jeho nezpochybnitelným králem, který generuje miliardy dolarů od více než 600 milionů uživatelů.

Zisky společnosti však nerostou díky náhodnému přehrávání, které společnost nabízí uživatelům zdarma.

  • V posledních letech se společnost snažila rozšířit marže ze svého stávajícího streamovacího byznysu, protože její bezplatná úroveň podporovaná reklamou nedosahuje dostatečných výsledků. Navíc se zvýšily sazby za autorské poplatky navzdory jejím právním výzvám.
  • V důsledku toho společnost utratila miliardy ve snaze expandovat do nových obchodních vertikál, jako je podcasting a audioknihy, což jen prohloubilo ztráty a problémy společnosti s neziskovostí.

Místo toho, aby se Spotify vzdalo méně ziskových podniků, přistoupilo v průběhu roku 2023 k propouštění – propustilo asi 2 300 zaměstnanců.

Dopady se zatím neprojevily – ve třech z posledních čtyř čtvrtletí hospodařila společnost s čistou ztrátou a ve 4. čtvrtletí 2023 očekává skromný zisk 40 milionů dolarů při tržbách 4,02 miliardy dolarů. Její akcie jsou však přesto na více než dvojnásobné hodnotě oproti období před rokem.

Vývoj ceny akcií Spotify za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Spotify Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie ztrácely půdu pod nohama

Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil týdenní obchodování o 1,60 % níže, protože komentáře představitelů Evropské centrální banky přiměly finanční trhy snížit sázky na brzké snížení úrokových sazeb.

Klesaly i jednotlivé indexy v největších evropských ekonomikách. Francouzský index CAC 40 ztratil přes procento, podobně jako německý DAX. Britský index FTSE 100 pak ztratil dokonce přes 2 % a v záporných číslech zakončily týdenní obchodování i italské akcie.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

ECB tlumí naděje na brzké snížení sazeb

Prezidentka ECB Christine Lagardeová naznačila, že je pravděpodobné, že úrokové sazby budou sníženy v létě, nikoli na jaře, jak trh stále více očekával.

Na otázku agentury Bloomberg na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, zda souhlasí se členy Rady guvernérů, kteří naznačili, že očekávají snížení sazeb v polovině roku, Lagardeová odpověděla: “Řekla bych, že je to také pravděpodobné, ale musím být zdrženlivá.” Uvedla také, že ECB bude mít zásadní informace o mzdách, které výrazně ovlivní rozhodnutí ECB, až koncem jara.

Německá ekonomika se vyhne technické recesi, ale v roce 2023 se zmenší

Německá ekonomika se podle předběžného odhadu v posledním čtvrtletí roku 2023 snížila o 0,3 %, ale revize předchozího čtvrtletí směrem nahoru znamenala, že se Německo vyhnulo druhému čtvrtletí poklesu v řadě – technické definici recese. Za celý rok 2023 se však hrubý domácí produkt našeho západního souseda podle odhadů snížil o 0,3 %.

Z dalších makroekonomických dat pak také zaujala inflace ve Spojeném království. Ta se v prosinci vzepřela očekávání dalšího zmírnění a z listopadových 3,9 % vzrostla na 4,0 % – první zvýšení za posledních 10 měsíců. Národní statistický úřad toto zrychlení částečně přičítá vyšším cenám tabáku. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny energií a potravin, zůstala beze změny na úrovni 5,1 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace ve Spojeném království za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace ve Spojeném království za posledních 12 měsíců

Pražská burza tentokrát ve ztrátě, zejména díky akciím ČEZ

Pražská burza si připsala první ztrátový týden tohoto roku, když odepsala necelé procento a index PX zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 440 bodů.

Největší měrou se na propadu pražské burzy podílely akcie ČEZ, které se propadly o více než 4 %. Investoři negativně reagovali na opětovné projednávání novely zákona přezdívané lex ČEZ II.

Krom akcií ČEZ však skončily v záporných číslech i akcie Philip Morris, Komerční banky a Monety. Jediný z významných titulů, který si připsal drobný zisk tak byla Erste Group, jejíž akcie od začátku roku posílily již o více než 6 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Kryptoměny: Bitcoin i Ethereum navzdory rozruchu kolem ETF dále klesají

Od spuštění spotových burzovně obchodovaných fondů (ETF) na Bitcoin uplynulo něco málo přes týden a kryptoměny rozhodně nezáří. Za poslední týden ztratil Bitcoin více než 3 % své hodnoty.

Největší digitální mince podle tržní kapitalizace se kolem sobotní 18. hodiny obchoduje v blízkosti úrovně 41 500 dolarů za minci. Krátce po schválení zmíněných ETF se přitom cena Bitcoinu přiblížila hranici 49 000 dolarů.

Dlouho očekávané bitcoinové ETF zaznamenaly raketový úspěch – ETF iShares společnosti BlackRock shromáždilo aktiva ve správě v hodnotě přes miliardu dolarů. Proč tedy došlo k poklesu ceny? Pravděpodobně to souvisí s tím, že investoři vybírají své zisky po počátečním rozruchu kolem ETF.

Někteří analytici tvrdili, že schválení ETF již bylo “zaceněno”, což pravděpodobně znamená, že obchodníci a investoři po oficiálním schválení pravděpodobně nebudou pokračovat v nákupech.

V uplynulém týdnu se pak o přibližně 2 % propadla i cena Etherea, Cardano odespalo přes 6 % a Solana zůstala na svém. Z největších kryptoměn si tak za poslední týden polepšilo pouze BNB asi o 6 %.

Poté, co bylo schváleno 10 spotových bitcoinových ETF, je nyní velmi očekávané schválení také spotového Ethereum ETF. Za zmínku proto rovněž stojí, že nejvyšší regulátor Wall Street ve čtvrtek posunul termín rozhodnutí o navrhovaném spotovém ETF na Ethereum společnosti Fidelity na 5. března.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024

Komodity: Mírný růst ropy doprovázený (opět) propadem drahých kovů

Letos se nám zatím na komoditním trhu opakuje stejný scénář. V první týdnu roku mírně rostla cena ropy a naopak se propadala cena drahých kovů. V druhém týdnu jsme byli svědky opaku – propad ropy a mírný růst drahých kovů. V poslední týdnu nastal opět opak a tedy scénář z prvního týdne – mírný růst ropy a drobný propad drahých kovů.

Cena americké ropy WTI uzavřela týdenní obchodování na ceně 73,59 dolaru za barel a během týdne si připsala necelá dvě procenta. Globální ropný benchmark – ropa Brent – si pak přispal necelé procento a obchoduje se těsně pod hodnotou 79 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Přibližně procento odepsalo zlato. Cena fyzického zlata zakončila týdenní obchodování na hodnotě 2 028 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný futures kontrakt zlata – únorový – se pak obchoduje o 4 dolary výše a v týdnu rovněž zlevnil o procento.

Přes 2 % pak ztratila spotová cena stříbra, které se v pátek na závěr obchodování usadilo na hodnotě 22,56 dolaru za unci. Nejaktivněji obchodovaný stříbrný futures kontrakt – březnový – se pak obchoduje o přibližně 20 centů výše a v týdnu si připsal srovnatelnou ztrátu.

Co mě tento týden zaujalo:

Krom amerických akcií se řada akciových trhů stále snaží vzpamatovat z bolestí pandemie. Japonsko by však mohlo být výjimkou. Minulý pátek se akciový index Nikkei vyšplhal na 34leté maximum – proto volíme jako číslo týdne 34.

Číslo týdne

Fond iShares MSCI Japan ETF sledující výkonnost japonského akciového trhu vzrostl v roce 2023 o 20 % a jen nepatrně zaostal za růstem S&P 500, který činil 24 %. Je to obrovský posun od téměř tří desetiletí stagnace a deflace, která následovala po kolapsu japonského akciového trhu v roce 1992.

Vzestupná dynamika indexu je připisována japonské centrální bance, která signalizuje své přání udržovat záporné úrokové sazby, čímž udržuje slabou měnu země. Analytici společnosti Lazard pak připisují rozmach japonského akciového trhu obnovenému důrazu na správu a řízení společností.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.