Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Blíží se konec pražské burzy? Vláda dělá všechno proto, aby ji zničila

Vládní návrh lex ČEZ II by mohl mít devastující dopad na pražskou burzu i akcionáře. Chce vláda podrazit domácí investory?

Publikováno
Blíží se konec pražské burzy? Vláda dělá všechno proto, aby ji zničila
Zdroj: Vlada.gov.cz

Vládní návrh novely zákona, přezdívaný lex ČEZ II, se po několika odkladech dostal opět na program schůze Poslanecké sněmovny. Tento kontroverzní návrh je zaměřen na transformaci obchodních společností a družstev – vyvolává značné obavy mezi odborníky i některými investory.

Co mění lex ČEZ II

Navrhovaná právní úprava by umožnila státu svévolně restrukturalizovat ČEZ, největší energetickou společnost v České republice. Podivuhodné je, že lex ČEZ II pochází z pera ministerstva spravedlnosti, tedy orgánu, který se energetikou tradičně nezabývá.

ČEZ je v současnosti ze 70 % vlastněn státem, což ale není dostatečný podíl na to, aby mohla vláda sama rozhodnout o rozdělení společnosti bez souhlasu minoritních akcionářů. Současný zákon totiž vyžaduje souhlas 90 % akcionářů. Novinka by přitom mohla tuto situaci změnit.

Lex ČEZ II navrhuje, aby k rozhodnutí o rozdělení stačilo 75 % účastníků valné hromady za podmínky, že se zúčastní alespoň dvě třetiny akcionářů.

Na valných hromadách je neúčast většiny menšinových akcionářů běžná. Vláda by tedy snadno mohla být těmi třemi čtvrtinami hlasů valné hromady a rozdělit energetický moloch bez ohledu na zájmy ostatních – drobných – akcionářů.

Vývoj ceny akcií ČEZ

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jaký vliv by mohla novela zákona mít?

Stát by si s vysokou pravděpodobností ponechal nejvýnosnější část podniku, tedy výrobu energie. Prodej a distribuce by pak zbyly ostatním akcionářům, kteří však akcie nakupovali s úplně jiným očekáváním.

Jejich investice do největší domácí energetické firmy by tak byla degradovaná a řada z nich by své finanční prostředky jistě převedla jinam. To by však nebyl jediný dopad na české investiční prostředí.

ČEZ je se současnou tržní kapitalizací zhruba 500 miliard Kč nejhodnotnější firmou Burzy cenných papírů Praha a jeho akcie tvoří s přehledem většinu objemu obchodů domácí burzy.

Vývoj indexu PX v posledních 3 měsících

Kromě ČEZu je v indexu PX zahrnuto jen několik společností s tržní kapitalizací v řádech miliard dolarů. Jsou to velké banky – Komerční Banka, Moneta a Erste a pojišťovna Vienna Insurance Group (VIG). I ty jsou ale ve srovnání s ČEZem podstatně menší.

Rozdělení domácí jedničky energetického trhu by tak snadno mohlo mít devastační vliv na pražskou burzu, která by spolu se ztrátou tak velké firmy přišla také o podstatnou část své atraktivity a prestiže.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎