Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Apple za deset let utratil za zpětné odkupy 645 miliard dolarů! Které akcie jsou ještě lepší?

Apple nedávno oznámil další masivní zpětný odkup akcií, tentokrát v hodnotě 110 miliard dolarů, což přitahuje nesmírnou pozornost investorů. Které společnosti jsou ještě efektivnější než Apple? A jsou vůbec nějaké takové?

Publikováno
Apple za deset let utratil za zpětné odkupy 645 miliard dolarů! Které akcie jsou ještě lepší?
Zdroj: depositphotos.com

Minulý týden Apple oznámil, že jeho představenstvo schválilo nový plán zpětného odkupu akcií v hodnotě 110 miliard dolarů. Takové číslo se nejenom dostane do titulků, ale také vyvolá názory, zda by nemohly být peníze použity lepším způsobem?

V níže uvedeném přehledu akcií se však zaměřujeme pouze na to, jak dobře společnosti dosáhly zdánlivého cíle zpětného odkupu akcií – snížit počet akcií společnosti a zvýšit její zisk na akcii.

Myšlenka je taková, že výrazné snížení počtu akcií může v průběhu času pomoci zvednout cenu akcie.

Situace je komplikovaná, protože mnoho společností neustále rozdává nově vydané akcie svým vedoucím pracovníkům, což zvyšuje počet akcií. Počet akcií může také vzrůst, pokud společnost vydá akcie, aby získala peníze na financování svých operací nebo aby pomohla zaplatit akvizici.

Někdy tak zpětné odkupy společnosti pouze zmírní ředění způsobené odměnami za akcie pro vedoucí pracovníky. Počet akcií se tak může zvýšit i v době, kdy společnost provádí zpětný odkup akcií.

Info

V případě Applu, se průměrný počet akcií, který se používá pro výpočet zisku na akcii, za poslední čtyři vykazovaná fiskální čtvrtletí snížil o 2 %.

Takže i když zisk společnosti za fiskální čtvrtletí končící 30. března klesl o 2 % oproti předchozímu roku na 23,64 miliardy USD, zisk na akcii se oproti předchozímu roku zvýšil o haléř na 1,53 USD.

Vliv soustavného snižování počtu akcií společnosti

Za deset let až do posledního čtvrtletí se počet akcií Apple v oběhu snížil o 37 %.

Jak důležitý je tento pokles? Za prvé, snížení účetní hodnoty akcií společnosti Apple pomohlo této společnosti zaujmout vysokou pozici v rámci indexu S&P 500, pokud jde o dvacetiletou návratnost investovaného kapitálu.

Pokles počtu akcií o 37 % by vedl k 59% nárůstu zisku na akcii, pokud by všechny ostatní faktory byly stejné. A ukazuje se, že mnoho společností kótovaných na americkém trhu snížilo počet svých akcií ještě výrazněji.

Screening indexu S&P 500 z hlediska efektivních zpětných odkupů akcií

Mezi společnostmi v indexu S&P 500 je 108 společností kótovaných na burze alespoň 10 let a během této doby vynaložily na zpětný odkup akcií více než 15 miliard USD.

Níže v tabulce naleznete 20 společností z těchto 108, které za posledních 40 vykazovaných fiskálních čtvrtletí snížily počet svých akcií nejvíce:

Název Snížení počtu akcií za posledních 10 let Celková návratnost investice za posledních 10 let
Ebay -59 % 151 %
American International Group -53 % 99 %
HP -48 % 164 %
AutoZone -48 % 463 %
Ameriprise Financial -47 % 382 %
Discover Financial Services -47 % 179 %
O’Reilly Automotive -45 % 591 %
Lowe’s -45 % 510 %
McKesson -43 % 246 %
HCA Healthcare -41 % 532 %
Allstate -41 % 274 %
LyondellBasell Industries -41 % 71 %
Biogen -39 % -16 %
Marathon Petroleum -39 % 418 %
Oracle -38 % 237 %
Valero Energy -38 % 301 %
Yum Brands -37 % 201 %
Apple -37 % 872 %
Corning -37 % 111 %
Aflac -37 % 249 %
Zdroj: FactSet

Z těchto 20 akcií 12 překonalo celkový výnos indexu S&P 500 za posledních 10 let o 232 %. Všechny kromě tří měly výnosy vyšší než 100 % a pouze jedna, Biogen, za toto období klesla.

Pokud si říkáte, že není působivé, že pouze 60 % seznamu překonalo výnos benchmarku amerického akciového trhu, vezměte v úvahu, že mezi 469 akciemi v indexu S&P 500, které mají desetileté obchodní záznamy, pouze 202 (neboli 43 %) překonalo celkový výnos indexu, zatímco 139 (neboli 30 %) mělo výnos nižší než 100 %.

Tento desetiletý pohled na efektivní využití zpětných odkupů vám samozřejmě neposkytne dostatek informací pro investiční rozhodnutí, ale může vám pomoci začít s fundamentální analýzou.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎