Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza: Ekonomický model HOPE bije na poplach! Jak lze s jeho pomocí predikovat příchod krize?

Publikováno
Analýza: Ekonomický model HOPE bije na poplach! Jak lze s jeho pomocí predikovat příchod krize?
Zdroj: depositphotos.com

Ekonomická recese se pomalu stává tématem, kterou nikdo moc nebere vážně. Tím pádem upadá ostražitost mezi investory, což může být docela nebezpečné. Na toto téma jsem již napsal obsáhlý příspěvek v červenci, ale nemusíte se bát, že bych se opakoval. Dneska stejné téma vezmeme trochu jiným pohledem. Proto i doporučuji se k minulému textu vrátit, protože je pořád velmi aktuální a v souvislosti s tímto článkem budeme mnohem chytřejší. Pojďme si nyní odpovědět, kdy lze počítat s ekonomickou recesí. A proč je případný přepad do ekonomické krize obrovským nebezpečím pro akcie a bitcoin.

Co je model HOPE?

Model HOPE je v základu roztříděn na čtyři oblasti/fáze – housing (bydlení), orders (objednávky), profits (zisky) a employment (zaměstnanost). Jde v podstatě o reprezentaci nejdůležitějších ukazatelů/segmentů v dané ekonomice. Jednotlivé oblasti/fáze jsou poté ještě dále roztříděné (horní horizontální osa) na další ukazatele, které vidíte v přiloženém diagramu.

Zdroj: realinvestmendadvice.com
HOPE model
HOPE model

Model znázorňuje, jak jednotlivé oblasti ekonomiky reagují na růst úrokových sazeb. Prvně restrikce dopadají na nemovitostní trh. Bydlení je na sazby vůbec nejcitlivější, protože ihned začne stlačovat poptávku, jelikož objem hypotečních úvěrů reaguje téměř okamžitě na růst sazeb. Proto stačí jen několik měsíců, než by to mělo jít na datech poznat, což se i potvrdilo. Nemovitostní trh je znám tím, že je na úvěrové expanzi vskutku závislý.

Růst úrokových sazeb nelze striktně brát jenom jako samotné restrikce ze strany centrální banky. Utahovat může i trh sám o sobě. Například americký dluhopisový trh utahoval už ke konci roku 2020. Tedy hodně s předstihem, než Fed vůbec poprvé zvýšil sazby v březnu 2022.

Zdroj: tradingview.com
Hypoteční sazby začaly strmě růst na počátku roku 2021
Hypoteční sazby začaly strmě růst na počátku roku 2021

Druhou oblastí jsou objednávky (orders). Poté jsou na řadě korporátní zisky. Jako poslední to schytá trh práce. Pamatujte, že trh práce vždy reaguje na špatný hospodářský vývoj jako poslední. Často se můžete setkat s tím, jak politici tvrdí, že se ekonomice daří, protože je nízká nezaměstnanost. Vtip je v tom, že podle modelu HOPE se ekonomický útlum na nezaměstnanosti projeví s velkým časovým odstupem.

Kdy přijde ekonomická recese dle modelu HOPE?

Na základě prvního diagramu je efekt vyplývající z restrikcí na trhu s bydlením znát skutečně za několik měsíců po tom, co Fed začne utahovat šrouby. V rámci oblasti new orders to trvá o něco déle. Firemní zisky mají reagovat zhruba do jednoho roku. Trh práce až téměř za dva roky. Vzhledem k tomu, že Fed poprvé zvýšil sazby v březnu 2022, mělo by to být na nemovitostním trhu a na nových objednávkách propsané. V oblasti zisků je to krapet složité, protože záleží, na co se zaměříme. Když na to půjdeme prismatem earnings S&P 500, vrchol se datuje už před polovinou roku 2022. A v dnešním roce na oplátku přišlo výrazné oživení. Jestli se ovšem podíváme na důchod (personal income), zde stále probíhá růst.

Zdroj: macrotrends.net
Earnings S&P 500
Earnings S&P 500

Když na některé ukazatele zaměříme pozornost, zjistíme, že nemovitostní index (NAHB) se na konci roku 2021 definitivně zlomil. V letošním roce došlo k oživení, ale od července zase probíhá pokles. Co se týká produkce, dle výrobního indexu ISM dochází v USA už 10 měsíců ke kontrakci (pod 50 body). V nedávné analýze na akciový trh jsme si ukázali, že je ISM 8 měsíců pod 48 body, což historicky vždy vyústilo minimálně v hospodářskou recesi.

Na základě průmyslového indexu (industrial production) dochází od září 2022 ke stagnaci. Průměrná týdenní pracovní doba (average weekly hours) se nedokázala ani vrátit na úrovně před covidem. Na základě manufacturers new orders probíhá od dubna 2022 stagnace. Jediné co se drží, je trh práce. Ještě než samotná nezaměstnanost vzroste, prvně je nutné pozorovat rostoucí žádosti o pomoc v nezaměstnanosti (initial claims). Ty jsou však i v těchto chvílích na historických minimech.

Zdroj: tradingview.com
Jednotlivé ukazatele v rámci modelu HOPE
Jednotlivé ukazatele v rámci modelu HOPE

Když si informace výše shrneme, nemovitostní trh, výroba a ziskovost firem zřetelně dostali ránu. Někde dochází k poklesu, jinde se restrikce zatím projevují jako stagnace. Jediné, co se drží, je trh práce. Prozatím je odolný, až je to na první dobrou podivuhodné. Párkrát jsem ale zmiňoval faktory, které tomuto stavu přispívají. Stručně, společnosti ještě těží z dřívějších levných peněz, protože mají zafixované sazby. Proto nejsou nuceny propouštět v nějaké větší míře. Ale tady pozor, víme, že velké technologické společnosti propouštěly nemalé počty zaměstnanců. To lze také brát jako prvotní náznak oslabení.

Závěrem: hospodářská recese je příležitost, ekonomická krize naopak problém

Dříve jsem zmiňoval, že je vhodné rozlišovat dva pojmy – ekonomickou recesi a krizi. Pohledem investora je možné ekonomickou recesi považovat za výbornou příležitost. Protože útlum dostane aktiva na trhu do příznivých cen. To se stává v průměru jednou za 7-10 let. Jenomže propad do ekonomické krize je problém (a to je ještě dost velký eufemismus). Krize představuje rozbití finančního systému, ze kterého se může hodně dlouho vzpamatovávat.

Akcie mohou v takovém prostředí strašlivě strádat. I ty nejsilnější společnosti mohou klesat volným pádem, protože lusknutím prstu zmizí z trhu likvidita. Kvůli nedostupnosti úvěrů a přehnanému pesimismu. U bitcoinu si dokážu představit, že by ztratil většinu ze své současné hodnoty. Snad se proto dočkáme pouze hospodářského útlumu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
16
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.