Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Recese je nevyhnutelná? Akciové trhy zase klesají! Rostoucí nervozita z ekonomických dat vyloženě nutí k prodejům

Recese je nevyhnutelná? Akciové trhy zase klesají! Rostoucí nervozita z ekonomických dat vyloženě nutí k prodejům
Zdroj: depositphotos.com

Akciové trhy čelí dalším poklesům. Po krátké době tak docházím zase ke ztrátám na širším akciovém trhu, což může být předzvěst hlubšího propadu. Osobně jsem toho názoru, že trh akorát začíná více reflektovat hospodářskou situaci ve Spojených státech. Každým týdnem se totiž množí data, která nasvědčují tomu, že se Amerika ekonomické recesi nevyhne. A investoři vědí, že propad do recese povede k nižším cenám na trhu.

Medvědí trh historicky nikdy neskončil před recesí, nýbrž v jejím “středu”. Jakmile hospodářství najde své “dno”, odrážejí se i kurzy akciového trhu. Pokud tedy předešlý medvědí trh zvládnou. Proto je naivní si myslet, že trh bude pokračovat v růstu, i když přijde značné zpomalení ekonomiky.

Výrobní index ISM je už 10 měsíců v kontrakci

Jedním z mnoha ukazatelů, avizujících recesi je výrobní index ISM . Ten je v kontrakci (pod 50 body) již 10 měsíců za sebou. Víte, kdy byl tak dlouho posledně v kontrakci? Během finanční krize z roku 2008.

Výnosová křivka, vývoj cen v nemovitostním trhu, utahování podmínek v bankovním sektoru, ISM index a robustní předstihové ekonomické indikátory, jsou dobrými pomocníky pro varování před nepříznivým vývojem na trhu. Pokud vám zmíněné ukazatele nic neříkají, je to obrovská chyba, kterou byste měli napravit. 

Info

Ono to samozřejmě nikdy nefunguje přesně jako hodinky. Trhy dokážou být dost dlouho hloupé a ignorovat data, která příchod recese potvrzují. Zatímco v roce 2022 trhy reagovaly s přehnanou obavou, v letošním roce jsou naopak neadekvátně sebevědomé.

Zdroj: tradingeconomics.com
Výrobní index ISM
Výrobní index ISM

Další graf vizualizuje hodnoty ISN indexu pod 48 body. Dle grafu to trvá 8 měsíců za sebou. Jakmile byly hodnoty ISM pod 48 body tak dlouhou dobu, americká ekonomika se propadla minimálně do recese. Zřejmě je to jen otázka času, než se to projeví na akciovém trhu. Pro bitcoin platí to samé.

Zdroj: linkedin.com
Výrobní index ISM pod 48 body
Počet měsíců, kdy je výrobní index ISM pod 48 body

Pro upřesnění, situace není dle výrobního indexu ISM ještě natolik špatná. V roce 2008 spadly hodnoty až na 35 bodů. Je však třeba myslet na to, že příchod recese je tak trochu plíživý. Nemusí nutně někde něco “vybouchnout”. Trhy se podle mě v tomto ohledu primárně upínají na zprávy, které lze zařadit jako “devastující”. K ničemu takovému ale dojít nemusí.

Býčí trh je všeobecný fenomén, nikoliv izolovaný

Většina investorů má tendenci posuzovat celkový stav trhu na základě největších akciových indexů, jako jsou například S&P 500 a Nasdaq 100. Když rostou konkrétně tyto dva indexy, je to přece bull run.

Není tomu tak, protože jde pouze o indexovou iluzi, která se může vymstít. Když se podíváme na index Russel 2000 sdružující tzv. mid cap akcie, zjistíte, že jsme 24 % pod historickým maximem.

To jako býčí trh nevypadá, že ano? Býčí trh je totiž všeobecný fenomén. Neroste jenom několik akciových titulů. Roste většina. Logicky některé tituly více, jiné méně. Když je proto rally izolovaná, je vhodné chápat, že medvěd není ukončený.

Zdroj: tradingview.com
Index Russel 2000
Index Russel 2000

Širší akciový trh klesá

U širšího akciového trhu v podobě indexu S&P 500 se datuje letošní vrchol do konce července v blízkosti rezistenčního pásma, které se nachází kolem 4 650 bodů. Pak nastal pokles. Řekl bych, že s běžnou dynamikou, takže to lze prvně označit za korekci.

Trh ovšem před několika dny selhal v oblasti 4 530 bodů, kde je další rezistence. Setrvačnost zde výrazně zeslábla a nastal obrat. Pokles je zatím vcelku agresivní a jestli pokoříme lokální low na supportu 4 380 bodů, nastane možný problém.

Zdroj: tradingview.com
Index S&P 500
Index S&P 500

V těchto chvílích je klidně možné brát současné poklesy jako obyčejné vybírání zisků. Však některé akciové tituly jako jsou Nvidia, Microsoft a Tesla udělaly v posledních několika měsících mohutná zhodnocení. Potíž však nastane tehdy, když se z obyčejného částečného vybíraní zisků stane všeobecný prodej.

Závěrem: Kdo si počká, ten se dočká

Několik opravdu velkých technologických titulů si drží dost velkou sílu. Pořád je na nich vidět nemalá tendence růst. Na všeobecný růst to ovšem nestačí. Investoři se jednoduše zaměřili na ty největší firmy a ostatní ignorují.

Proč? Protože se bojí investovat do čehokoliv jiného. Už jenom tato psychologie není ani náhodou býčí. Když se většina akciových investorů soustředí jenom na hrstku titulů, trh je jednoznačně slabý. Ta soustředěnost investic představuje velké obavy.

Dokážete si představit, co se stane, až začnou výprodeje i u té hrstky? Vzhledem k soustředěnosti těch nákupů to nebude hezké.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.