Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4 největší investiční hrozby roku 2024. Pokud se vyplní, poteče na trzích krev

Přinese nový rok další investiční zisky, nebo již trhy narazily na svůj strop? Pojďme se podívat na 4 černé předpovědi pro rok 2024.

Publikováno
4 největší investiční hrozby roku 2024. Pokud se vyplní, poteče na trzích krev
Zdroj: depositphotos.com

Při vstupu do nového roku je nezbytné zamyslet se nad pozoruhodným výkonem Wall Street v roce 2023. Průmyslový index Dow Jones dosáhl rekordních hodnot a index S&P 500 zaznamenal zisk ve výši 24 % – což je vysoce nadprůměrný výkon.

Investoři by však neměli žít minulostí, proto by nyní měli přesunout svou pozornost na budoucnost akciového trhu a potenciální hrozby v roce 2024. Které jsou nejvýznamnější?

Americká ekonomika

Významnou obavou pro nadcházející rok je možnost, že americká ekonomika sklouzne do recese. Předstihový ekonomický index, který zaznamenává pokles již 19 měsíců v řadě, naznačuje blížící se zpomalení ekonomiky. To je dále podpořeno poklesem úvěrů komerčních bank a výrazným poklesem peněžní zásoby, který nastává poprvé po devadesáti letech.

Klíčovým tématem zůstává také inflace, přičemž očekávané snížení sazeb Federálním rezervním systémem v roce 2024 může vést k nezamýšleným důsledkům.

Snížení úrokových sazeb by mohlo znovu urychlit inflaci. Pozor: jádrová inflace zůstává trvale vysoká.

Návrat medvědího trhu

Vzhledem k těmto okolnostem existuje zvýšená pravděpodobnost, že by se rok 2024 mohl nést ve znamení medvědího trh. Historické vzorce ukazují, že většina poklesů indexu S&P 500 nastala po vyhlášení recese.

Navíc Shillerovo P/E ratio indexu S&P 500 je výrazně nad svým dlouhodobým průměrem (aktuální hodnota 32 je téměř dvojnásobkem dlouhodobého průměru 17). To naznačuje, že akcie jsou v současné době nadhodnocené. Mohlo by tedy dojít ke korekci trhu a poklesu cen nadhodnocených – zejména technologických – akcií.

Zdroj: multpl.com
shillerovo p/e leden 2024
Dlouhodobý vývoj Shillerova P/E ratia indexu S&P 500

AI bublina

Jeden z hlavních katalyzátorů, který v roce 2023 poslal indexy S&P 500 a Nasdaq strmě vzhůru, je vzestup umělé inteligence (AI). Podle výzkumníků společnosti PwC by umělá inteligence mohla do roku 2030 přispět téměř 16 biliony dolarů globální ekonomice.

Nicméně historie není na straně pokračujícího úspěchu AI – alespoň krátkodobě.

Každý fenomén, který významně ovlivnil trend investic za posledních 30 let prošel počátečním obdobím bubliny. Přestože mnohé z těchto zlomových novinek (internet, B2B e-commerce, 3D tisk, blockchain technologie) byly v dlouhodobém horizontu úspěšné, v počátcích se nevyhnuly pádu po překotném růstu hnaném počátečním nadšením.

Potenciálně by mohla prasknout bublinu umělé inteligence Nvidia, která se etablovala jako páteř infrastruktury datových center s AI. Nedostatek grafických procesorů poslal ceny GPU v roce 2023 neskutečně vysoko. Rostoucí produkce a zostřující se konkurenční prostředí mohou cenové síle a ve výsledku i marži společnosti dost uškodit. Do roku 2024 její akcie vstoupily poklesem.

Vývoj ceny akcií Nvidia za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Růst Applu se zastaví

Ve fiskálním roce 2023 společnosti Apple, který skončil 30. září, všechny fyzické produkty společnosti zažily pokles prodeje. Tržby za iPhone klesly o 4,9 miliardy dolarů na 200,6 miliardy dolarů, zatímco prodeje počítačů Mac klesly o více než čtvrtinu oproti předchozímu roku na 29,4 miliardy dolarů.

I když se očekává, že iPhone 15 zvedne provozní výkonnost Applu ve fiskálním roce 2024, akcie společnosti se v současné době obchodují s historicky vysokým 27násobkem ročního zisku. Toto agresivní ocenění by se dalo potenciálně obhájit dvouciferným tempem růstu, růstový motor Applu se však jaksi zadrhl.

Vývoj ceny akcií apple za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie společnosti s tržní kapitalizací 3 biliony dolarů se tedy jeví jako nadhodnocené a nový rok začaly rovněž poklesem.

Neveselé vyhlídky pro Apple by ale mohly být dobrou zprávou pro Microsoft, který je připraven vystoupat na vrchol. Microsoft Azure tvořil 25 % výdajů na globální služby cloudové infrastruktury během třetího čtvrtletí loňského roku.

Společnost také těží z bohatého cash flow ze svých starších operací (např. Windows a Office) a neustálého přílivu akvizic. Microsoft má tedy potřebné katalyzátory, aby se v roce 2024 stal nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností na světě a zastoupil případnou roli Applu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
15
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.