Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Neuvěřitelné: České akcie v roce 2023 přinesly investorům zisk 28 %. Index PX tak strčil do kapsy i S&P 500!

Index pražské burzy PX rostl v roce 2023 výrazně více než benchmark evropského akciového trhu. Po započtení dividend překonal i index S&P 500! Které akcie mu k růstu pomohly, a které naopak zaostávaly?

Publikováno
Neuvěřitelné: České akcie v roce 2023 přinesly investorům zisk 28 %. Index PX tak strčil do kapsy i S&P 500!
Zdroj: Pse.cz

V roce 2023 došlo na pražské burze k výraznému obratu a index PX téměř umazal své ztráty z předchozího roku. Index vzrostl o 17,67 % a uzavřel na hodnotě přibližně 1 412 bodů. Po započtení dividend mluvíme o zhodnocení ve výši 28,11 %.

Pro srovnání evropský index Euro STOXX 600 přidal za loňský rok 12,6 % (15,9 % po započtení dividend). Nejvíce sledovaný benchmark amerického akciového trhu – index S&P 500si pak připsal zisk 23,9 % (25,3 %).

Tahouny růstu byly banky

Silnou výkonnost vykázal bankovní segment, kde akcie Erste Bank vzrostly ze všech emisí nejvíce a to o více než 26 %, podpořeny rekordním ziskem a očekáváním výrazného zvýšení dividendy v následujícím roce.

Vývoj ceny akcií Erste Bank v roce 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RBAG Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Dařilo se také Monetě, jejíž akcie vzrostly o 23 %, a byly tak jednou z pěti emisí, které index táhly nahoru.

Nejslabším článkem bankovního segmentu indexu PX byly akcie Komerční Banky, které dosáhly meziročního zhodnocení pouze asi 10 %, takže k růstu indexu nepřispěly.

To pojišťovací společnost Vienna Insurance Group (VIG) překonala index PX a zakončila rok na více než dvouletých maximech na domácím trhu ve Vídni a na sedmiměsíčních maximech v České republice. K této výkonnosti částečně přispělo oslabení české koruny vůči euru, která se na konci roku obchodovala kolem 24,70 CZK/EUR, což bylo přibližně o 60 haléřů méně než na konci předchozího roku.

ČEZ

Kromě bankovních akcií rostl nejvíce ČEZ, jehož akcie byly nejvíce obchodované a při započtení dividend nabízely i nejvyšší celkový výnos. Společnost akcionářům v létě vyplatila rekordní dividendu ve výši 145 Kč na akcii.

Vývoj ceny akcií ČEZ v roce 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Čistý zisk společnosti ale meziročně klesl o 43 %. Hlavní příčinou poklesu byla daň z neočekávaných zisků zavedená v roce 2022, která zvýšila náklady energetického giganta o 21 miliard Kč. O předčasném zrušení “windfall tax” se sice jednalo, ale zatím stále platí, že by měla fungovat do roku 2025.

Kterým titulům se naopak nedařilo?

Výrazný propad zaznamenala společnost Pilulka. Její akcie se propadly o 62 % v důsledku snížené spotřebitelské poptávky a úsporných opatření. Akcie Pilulky navíc byly z indexu v polovině prosince přeřazeny do nově vzniklého indexu PX-START.

Také společnost Photon Energy čelila výraznému propadu svých akcií v důsledku negativního obratu v hospodaření, který ke konci roku vyvrcholil novými 20měsíčními minimy akcií.

Akcie zbrojovky Colt CZ i přes její akviziční aktivitu ztratily za minulý rok 6 % a řadí se tak k emisím, které index pražské burzy brzdily.

V oblasti akvizic překvapila i Kofola, když se rozhodla vstoupit do pivního segmentu a oznámila akvizici skupiny Pivovary CZ Group. Konkrétní informace o nákladech transakce se ale neobjevily a tak na oznámení akvizice cena akcií vlastně nereagovala.

Za loňský rok Kofola zaznamenala slušný růst akcií o 10 %, což je ale v kontextu celé pražské burzy málo.

Vývoj hodnoty indexu PX v roce 2023

Slovo závěrem

Při pohledu do budoucna však nevěstí historické vzorce nic dobrého, protože index PX v posledních deseti letech střídal kladné a záporné roky.

Technická analýza naznačuje významnou rezistenci kolem úrovně 1 420 bodů, což naznačuje, že směr v nadcházejících týdnech by mohl záviset na tom, zda bude tato úroveň prolomena, nebo se udrží.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎