Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Žádná recese, Česko půjde vzhůru! Odkdy začnou růst reálné mzdy?

Publikováno
Žádná recese, Česko půjde vzhůru! Odkdy začnou růst reálné mzdy?
Zdroj: depositphotos.com

V každodenních zprávách můžeme slyšet, že Evropa bojuje s inflací, lidé a firmy se mají hůř a hůř, ovšem vyhlídky naší ekonomiky jsou přesně opačné. Pojďme si shrnout nejnovější prognózy a odhady ekonomiky České republiky.

V roce 2024 porosteme o 2 %

Prezident Hospodářské komory (HK), Zdeněk Zajíček, uvádí ve své prognóze, že česká ekonomika bude v letošním roce stagnovat a v příštím roce stoupne o 2 %. Mzdy by se reálně mohly začít zvedat již ve 3. kvartálu tohoto roku. Roční míra inflace dosáhne letos 10,8 %, v roce 2024 klesne na 3,3 %.

Zajíček dále uvádí, že odhaduje mírné oslabení koruny vůči euru. Roční průměr kurzu by měl být kolem 23,9 koruny za euro. Letos podle HK průměrná mzda vzroste o 8 %, přiblíží se tak k částce 43 600 korun. Vlivem klesající inflace mohou již ve 3. kvartále roku mírně růst reálné mzdy. V roce 2024 by průměrná mzda zaměstnanců měla proti letošku nominálně vyrůst o dalších 7 %, tedy o tři tisíce korun. Mzdy vzrostou také reálně, protože odhad poklesu inflace za celý rok 2024 je na hodnotu 3,3 %.

Zajíček říká, že hospodářské oživení české ekonomiky bude pozvolnější, než jsme čekali, zejména kvůli působení vládního konsolidačního balíčku. Dále můžeme čekat, že firmy budou do efektivnějších výrobních procesů a rozšiřování produkce investovat střídměji. Nejsilnějším růstovým faktorem by se v příštím roce měla stát opět obnovená spotřeba domácností díky tomu, že mzdy se navrátí k růstu i v reálném vyjádření.

Zahraniční obchod ochrání ekonomiku Česka před delší recesí

Zajíček říká, že Hospodářská komora na základě dat oproti únorové predikci v pozitivním smyslu přehodnotila vliv českého vývozu na tvorbu HDP v letošním roce.

I když se produkce českých firem stává vlivem vysoké inflace a zhodnocení české koruny relativně dražší, data nám ukazují, že by čeští exportéři mohli na zahraničních trzích úspěšně konkurovat kvalitou i při relativně vyšší cenové hladině. Slabou domácí poptávku letos částečně vyváží poptávka ze zahraničích trhů. I přes silnou korunu tak zahraniční obchod zachrání tuzemskou ekonomiku před déle trvající recesí.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎