Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dobrá zpráva pro evropské akciové indexy – Tahoun evropské ekonomiky, Německo, bude letos růst

Publikováno
Dobrá zpráva pro evropské akciové indexy – Tahoun evropské ekonomiky, Německo, bude letos růst
Zdroj: depositphotos.com

Americká tisková agentura Bloomberg zveřejnila na svých webových stránkách článek zaměřený na odhad růstu ekonomiky Německa. Pojďme si shrnou nejdůležitější fakta a informace.

Německá ekonomika

Za svou konkurenceschopnost a postavení ve světovém hospodářství vděčí Německo své inovační schopnosti a proexportní orientaci. V roce 2021 dosáhlo HDP Německa výše 3 570,62 mld.

Predikce německého růstu HDP v roce 2023

Spolkový statistický úřad tento měsíc oznámil, že loni růst německé ekonomiky zpomalil na 1,9 % z předloňských 2,6 %, ale pojďme se podívat na aktuální data odhadů pro letošní rok 2023. Agentura Bloomberg uvádí, že zástupci němečtí politici zlepšili hospodářský výhled na rok 2023 a už nepočítají s poklesem ekonomiky, navzdory přetrvávajícím negativním dopadům války na Ukrajině. HDP Německa se tak v roce 2023 podle nové prognózy zvýší o 0,2 %, ačkoliv v říjnovém výhledu se předpokládalo, že HDP letos o 0,4 % klesne.

Ministr hospodářství Robert Habeck uvádí, že v Německu nejsou žádné známky výrazné recese, kterou mnozí pozorovatelé dlouhou dobu pokládali za nevyhnutelnou. Ekonomika prokázala svou odolnost a vede si velmi dobře. Dodávky energií podle ministra zůstávají bezpečné a stabilní. Německo však musí dál posilovat svou energetickou nezávislost.

Inflace

Zjednodušeně můžeme říci, že ruku v ruce s vývojem HDP souvisí další makroekonomický faktor, kterým je inflace. Na vysokou inflaci by Evropská centrální banka pravděpodobně reagovala přísnější měnovou politikou a naopak. To by v konečném důsledku mělo vliv na HDP. Proto je nutné vedle HDP sledovat také inflaci.

Odhad letošní míry inflace vláda snížila na 6 % z dříve předpokládaných 7 %. Stále však přetrvává vysoká zátěž -A to válka Ruska proti Ukrajině a její hospodářské důsledky, jako jsou slabý vývoj světové ekonomiky a nadále vysoké ceny energií.

Závěr – Dobrá kondice evropských akciových indexů

Jelikož největším obchodním partnerem Česka je právě zmiňované Německo, můžeme zjednodušeně říci, že jak se bude dařit našim západním sousedům, bude se podobně dařit také nám v České republice. Odborně bychom mohli říci, že vývoj HDP v Německu relativně koreluje s vývojem HDP České republiky. A proto aktuální zpráva, že se Německo vyhne poklesu ekonomiky, je výbornou zprávu nejen pro ně, ale samozřejmě pro Česko i pro celou Evropu.

To můžeme vidět i na dobré kondici evropských akciových indexů. Od počátku roku se jim daří. Daří se také samozřejmě akciovým indexům v Německu i v České republice. Vedle lepší predikce vývoje HDP v Německu k tomu přispívá zejména zklidnění situace na evropském trhu s energiemi, především uklidnění situace na trhu s plynem, jehož kapacita v zásobnících je na vyšších úrovních, než trh v tuto dobu čekal.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎