Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Dobrá zpráva pro evropské akciové indexy - Tahoun evropské ekonomiky, Německo, bude letos růst

Dobrá zpráva pro evropské akciové indexy - Tahoun evropské ekonomiky, Německo, bude letos růst

Dobrá zpráva pro evropské akciové indexy - Tahoun evropské ekonomiky, Německo, bude letos růst
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se krátce podíváme na predikci vývoje hrubého domácího produktu (HDP) v největší ekonomice celé Evropy – ekonomice Německa. Americká tisková agentura Bloomberg zveřejnila na svých webových stránkách článek, který je zaměřen na odhad růstu ekonomiky Německa. Pojďme si shrnou nejdůležitější fakta a informace.

Německá ekonomika

Německo je největší ekonomikou EU a čtvrtou největší ekonomikou na světě (po USA, Číně a Japonsku). Za svou konkurenceschopnost a postavení ve světovém hospodářství vděčí své inovační schopnosti a proexportní orientaci. V roce 2021 dosáhlo HDP Německa výše 3 570,62 mld.

Německo patří mezi největší světové vývozce (3. místo po Číně a USA), v roce 2021 dosáhl vývoz zboží a služeb výše 1 375 mld. eur. Německo má dlouhodobě kladnou bilanci zahraničního obchodu, přestože se 5. rok v řadě snižuje, v roce 2021 dosáhlo saldo +173 mld. EUR. Pod vlivem rusko-ukrajinské války se totiž snížil export SRN do Ruské federace na minimum.

Predikce německého růstu HDP v roce 2023

Spolkový statistický úřad tento měsíc oznámil, že loni růst německé ekonomiky zpomalil na 1,9 % z předloňských 2,6 %, ale pojďme se podívat na aktuální data odhadů pro letošní rok 2023. Agentura Bloomberg uvádí, že zástupci německé vlády zlepšili hospodářský výhled na letošní rok a už nepočítají s poklesem ekonomiky, navzdory přetrvávajícím negativním dopadům války na Ukrajině. HDP Německa se tak v roce 2023 podle nové prognózy zvýší o 0,2 %, ačkoliv v říjnovém výhledu se předpokládalo, že HDP letos o 0,4 % klesne.

Ministr hospodářství Robert Habeck uvádí, že v Německu nejsou žádné známky výrazné recese, kterou mnozí pozorovatelé dlouhou dobu pokládali za nevyhnutelnou. Ekonomika prokázala svou odolnost a vede si velmi dobře. Dodávky energií podle ministra zůstávají bezpečné a stabilní. Německo však musí dál posilovat svou energetickou nezávislost.

Inflace

Zjednodušeně můžeme říci, že ruku v ruce s vývojem HDP souvisí další makroekonomický faktor, kterým je inflace. Na vysokou inflaci by Evropská centrální banka pravděpodobně reagovala přísnější měnovou politikou a naopak. To by v konečném důsledku mělo vliv na HDP. Proto je nutné vedle HDP sledovat také inflaci.

Odhad letošní míry inflace vláda snížila na 6 % z dříve předpokládaných 7 %. Stále však přetrvává vysoká zátěž -A to válka Ruska proti Ukrajině a její hospodářské důsledky, jako jsou slabý vývoj světové ekonomiky a nadále vysoké ceny energií.

Závěr – Dobrá kondice evropských akciových indexů

Jelikož největším obchodním partnerem Česka je právě zmiňované Německo, můžeme zjednodušeně říci, že jak se bude dařit našim západním sousedům, bude se podobně dařit také nám v České republice. Odborně bychom mohli říci, že vývoj HDP v Německu relativně koreluje s vývojem HDP České republiky. A proto aktuální zpráva, že se Německo vyhne poklesu ekonomiky, je výbornou zprávu nejen pro ně, ale samozřejmě pro Česko i pro celou Evropu.

To můžeme vidět i na dobré kondici evropských akciových indexů. Od počátku roku se jim daří. Daří se také samozřejmě akciovým indexům v Německu i v České republice. Vedle lepší predikce vývoje HDP v Německu k tomu přispívá zejména zklidnění situace na evropském trhu s energiemi, především uklidnění situace na trhu s plynem, jehož kapacita v zásobnících je na vyšších úrovních, než trh v tuto dobu čekal.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo