Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Varovné signály trhu: Je rally na akciích ohrožena? Co se musí stát, aby pokračovala i v druhém pololetí?

Publikováno
Varovné signály trhu: Je rally na akciích ohrožena? Co se musí stát, aby pokračovala i v druhém pololetí?
Zdroj: depositphotos.com

Americké akcie mají za sebou naprosto výjimečné pololetí, kdy tamní indexy rostly dvouciferným tempem. Vítězem naprosto neočekávané rally je technologický index Nasdaq, který od začátku roku přidal přes 30 %. To je naprosto šílený scénář, pokud takto výborná čísla zasadíme do celkového kontextu.

Rok 2022 byl velmi těžký pro akciedluhopisy. Důvod je všeobecně známý – zvedání úrokových sazeb. Většina analytiků předpokládala, že tento pokles bude pokračovat i v roce 2023, protože Fed i po Novém roce zvedl sazby hned několikrát.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA

Analytici neviděli rok 2023 úplně černě. Obrat na akciovém trhu se čekal ve chvíli, kdy Fed oznámí konec utahování úrokových sazeb a sazby se začnou znovu snižovat. Radost ze snižování sazeb měla trhy dostat do zelených čísel ve druhé polovině roku 2023.

Tato špatná předpověď jen potvrdila, že na burze se nevyplatí pracovat pouze s jedním scénářem. Dlouhodobý investor pracuje minimálně s třemi, či více scénáři a podle toho, jak se vyvíjí situace, upravuje portfolio. To je důvod, proč se můžeme znovu pokusit zamyslet se nad tím, jaké podmínky musí být splněny, aby trhy rostly dál.

Svět viděný přes růžové brýle

Když vidíme půlroční přírůstek indexu S&P 500, můžeme být velmi spokojení, pokud jsme na trzích zůstali. Rok 2023 má zatím nakročeno být výborným rokem. Pro připomenutí: Průměrný rok na americké burze znamená z historického pohledu, že index S&P 500 přidal ročně mezi 5 až 7 %.

Pokud ještě zůstaneme u historických statistik, ze studie provedené Carlson Investement Reaserch vyplývá, že pokud index S&P 500 v prvním pololetí rostl mezi 10 až 15 %, což je letošní případ, tak druhé pololetí bývá také ve znamení 10% růstu. Stalo se tak pokaždé od roku 1950. Potvrdí se tento statistický předpoklad i letos? Je to možné, ale muselo by dojít k souběhu hned několika pozitivních zpráv.

Než si probereme, které to přesně jsou, pojďme si uvést hned několik důvodů, proč nás špetka zdravého pesimismu donutí sundat si růžové brýle.

Indexový růst je tažen hlavně megacapy

Pokud by byly nulové úrokové sazby jako v minulosti, tento růstový trend by mohl pokračovat ještě velmi dlouho. Prakticky by mu nic nebránilo. Ceny akcií by prorážely jednu rezistenci za druhou. Obchodovat podle technické analýzy by bylo velmi snadné. K akciím by totiž nebyla alternativa, když nepočítáme kryptoměny.

Dluhopisy nic nevynášely. Nyní je situace jiná. Dluhopisy nabírají na své přitažlivosti, zvláště pak, když vidíme, že se inflace vzdaluje svému vrcholu. Riziko výraznějšího propadu na akciovém trhu existuje. Investoři, kteří chtějí více jistoty a méně rizika, se budou čím dál víc otáčet k dluhopisovému trhu.

To však není jediné nebezpečí. Při bližším pohledu si uvědomíme, že růst indexu byl tažen hlavně první desítkou největších společností, jako jsou Nvidia, Tesla, Apple, MicrosoftGoogle. Jelikož se jedná prakticky výhradně o technologické společnosti, je to jen potvrzení toho, že se investoři nebojí rizika.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Technologické akcie jsou totiž nejvíce ovlivněny cenou peněz, protože si na svůj růst často půjčují. Stejně tak jsou velmi citlivé na celkové makroekonomické prostředí. Meta a Google žijí především z reklamy. Výdaje na marketing patří mezi první kandidáty na škrty, když se firmám přestane dařit. Růst těchto akcií ukazuje, že investoři, kteří je kupují, věří ve zdárné zítřky.

Co vypovídají další finanční aktiva?

Cena amerických dluhopisů zastavila svůj propad. Sice stále klesá, ale minus 20 % jako v roce 2022 se nejspíše nebude opakovat. To je dobrá známka pro trh i pro současnou makroekonomickou situaci.

Stabilní cena amerických dluhopisů je totiž nezbytnou podmínkou proto, aby se neopakovala krize regionálních bank. Americký dluhopis je totiž v účetnictví bank používán jako kvalitní zástava. Pokud bankám dojde hotovost, musí prodávat tato aktiva. Nyní podle všeho, i kdyby k tomu došlo, ztráty nebudou již tak velké jako v roce 2022.

Velmi zajímavý indikátor je cena ropy. Výrazný pokles ceny ropy by totiž znamenal, že převážil negativní výhled na obecný ekonomický růst. Cena ropy by takřka jistě klesala, ale Saudská Arábie vytrvale snižuje produkci ropy, aby udržela její cenu vysoko. To je důvod, proč tento indikátor již nemá tak významnou výpovědní hodnotu. Bez snížení produkce by cena ropy mohla být již mnohem níže. Růžové investorské brýle opomínají právě tento faktor.

Stejně tak můžeme chápat i další varovné znamení v podobě růstu ceny zlata. Cena zlata neroste nějak závratně, i když právě v kontextu pokračujícího utahování měnové politiky je to překvapivý pohyb. Normálně by měla mírně klesat. To, že neklesá, se dá interpretovat tak, že na trhu existují investoři, kteří zlato vyhledávají, aby se uchránili před příchodem krize. Takže situace je spíše nerozhodná.

Důvody, proč by rally měla skončit, existují, stejně jako se dají objevit i ty, proč trhy mohou dále růst.

Co se tedy musí stát, aby růstová rally pokračovala?

První nutnou podmínkou je čitelnost Fedu. Fed na příštím zasedání 26. července oznámí závazně nejvyšší předpokládanou úrokovou míru na dolaru. Pokud by naopak naznačil, že bude pokračovat v utahování dál a ještě není pevně stanovená konečná úroková míra, trhy můžou kdykoliv znejistět. Fed musí tedy jasně říct, kdy nastane konec.

Druhou podmínkou je klesající inflace. Data zveřejněná v červenci byla příznivá, avšak kdyby inflace nabrala opačný směr, na trhy by přišla panika. Dokud bude americký pracovní trh silný, hrozí nebezpečí, že inflace nabere druhý dech tažený především růstem mezd. Napjatý pracovní trh totiž posiluje tlak na jejich růst.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA
Inflace v USA je jasně v sestupném tendenci

Třetí podmínkou je fungující americký bankovní sektor. O jeho zdraví nám hodně řekne právě probíhající výsledková sezona. Samozřejmě, že největší pozornost bude upřena na hegemony jako JP Morgan nebo Goldman Sachs, ale nepříjemné překvapení může přijít od menších regionálních bank jako Zions Bank nebo The Bank of New York Mellon. Nové bankovní problémy by zřejmě trhem opět otřásly.

Tyto tři hlavní faktory jsou takřka nezbytnou podmínkou růstu trhu v dalším pololetí. Samozřejmě nesmí přijít negativní impuls v podobě vyostření konfliktu na Ukrajině nebo pokračování rabování ve Francií, a to nemluvíme o černé labuti, která může přijít odkudkoliv.

A na co sázíte vy? Poroste trh i ve druhém pololetí 2023?

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Ladislavf Stichenwirth

SP500 půjde přes 6000. Nic moc se stát nemusí.

Ing. Patrik Kudláček

Tak dříve, nebo později to je více než pravděpodobné. Otázkou je, jak dlouho budeme na tuto metu čekat. :-) Já se samozřejmě zlobit nebudu…

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎