Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

USA a EU v ohrožení: Čína ovládá trh s kritickými surovinami!

Západní země bojují s čínskou dominancí v oblasti kritických nerostných surovin. Mohou konkurovat, když Čína zaplaví trh levnými bateriovými kovy?

USA a EU v ohrožení: Čína ovládá trh s kritickými surovinami!
Zdroj: depositphotos.com

V posledních letech Západ intenzivně pracoval na oslabení čínské dominance na trhu s kritickými minerály, které jsou nezbytné pro obranné a zelené technologie.

Přesto se čínské společnosti stávají čím dál dominantnějšími a vytvářejí pro západní konkurenci neudržitelné prostředí.

Nikl pro EV

Čínské společnosti rozšiřují své operace, což vede k enormnímu nárůstu dodávek a poklesu cen. Například nikl, který je klíčovým komponentem pro baterie elektrických vozidel, čínské zpracovatelské závody v Indonésii produkují v obrovském množství.

Tento nadbytek zaplavuje trh a tlačí ceny dolů, což činí konkurenční západní projekty neudržitelnými.

Glencore, švýcarský těžební gigant, nedávno pozastavil provoz svého niklového závodu v Nové Kaledonii. Společnost dospěla k závěru, že nedokáže přežít ani s finanční pomocí z Paříže.

Podobně britská společnost Horizonte Minerals oznámila, že investoři opustili její nový důl v Brazílii kvůli nadbytku niklu na trhu.

Talon Metals, společnost se sídlem v Torontu, se snaží konkurovat s bohatým nalezištěm niklu v Minnesotě. Bílý dům označil tento důl za klíčový pro snížení závislosti USA na čínských minerálech. Nicméně i přes podporu amerického ministerstva energetiky a dohodu s Teslou, investoři ztrácejí důvěru kvůli přívalu levného čínského niklu.

Lithium a kobalt

V USA a Austrálii byly také pozastaveny projekty na těžbu lithia kvůli nárůstu čínské produkce doma i v Africe. Jediný specializovaný důl na kobalt v USA také minulý rok přestal fungovat kvůli přívalu levného čínského kobaltu z Indonésie a Demokratické republiky Kongo.

Západní těžaři varují, že pokud ceny neporostou, nové projekty nebudou ekonomicky udržitelné.

Kent Masters, generální ředitel Albemarle, největšího amerického producenta lithia, prohlásil, že při současných cenách není možné vytvořit kompletní západní dodavatelský řetězec lithia.

Podíl těžby lithia prováděné čínskými společnostmi vzrostl z 14 % v roce 2018 na 35 % v roce 2023. Ve stejném období se zpracování lithia v Číně zvýšilo z 63 % na 70 %.

Podle Darton Commodities navíc dosáhla produkce rafinovaného kobaltu mimo Čínu minulý rok nejnižší úrovně za posledních 15 let.

Nerovnost podmínek

Čínské společnosti pokračují ve zvyšování produkce díky agresivním akvizicím. Například čínská státem podporovaná společnost Zijin Mining plánuje v letošním roce zvýšit produkci lithia až 85krát díky nákupu prémiového dolu v Argentině.

Tento důl, objevený v roce 2015, měl původně patřit kanadské společnosti Neo Lithium, ale byl prodán čínské firmě po nezájmu západních investorů.

Poznámka

Čínské těžařské firmy získávají levné státní financování, což jim umožňuje snižovat ceny a získávat větší podíl na trhu.

Západní projekty naopak musí splňovat přísná tržní kritéria, což často vede k jejich neudržitelnosti.

Čínská vláda považuje těžební průmysl za národní prioritu. Investice do kovů a těžby dosáhly rekordních úrovní.

Čínské banky poskytují nízkoúrokové půjčky na projekty v rozvojových zemích, což otevírá cestu dalším čínským investicím. Naproti tomu západní banky se zdráhají financovat projekty v rizikových zemích.

USA a další západní země přijaly opatření na podporu domácí produkce kritických minerálů. Zákon přijatý v USA v roce 2022 nabízí pobídky pro výrobce elektrických vozidel k nákupu minerálů od domácích nebo spojeneckých dodavatelů.

Bílý dům také oznámil kromě zvýšení cla na elektromobily taky nové tarify na čínské minerály, včetně třeba přírodního grafitu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.