Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Analytici burzy BitMEx přišli s tím, že pro případný úspěch Ethereum ETF bude zásadní jedna věc. Která to je?
Uprostřed pokračujících spekulací ohledně toho, zda Komise pro cenné papíry USA schválí žádosti o Ethereum ETFs, se analytici burzy BitMEX zamysleli nad tím, co by mohlo vést ke snížení jejich atraktivity. Klíčovou roli v tom podle nich budou hrát výnosy ze stakingu Etherea (ETH).
Staking je zabezpečovací mechanismus blockchainů s konsensem typu Proof-of-Stake (např. Etherea). Uživatel při něm dává své mince v sázku (angl. stake), potom ověřuje transakce a kdyby při zapisování dat do blockchainu náhodou podváděl, bude potrestán odejmutím prostředků. Pokud ověřuje tak jak má, získává odměnu – úrok.
Při stakingu Etherea máte dvě možnosti – stát se validátorem nebo delegátorem. Být validátorem je značně komplikovanější, potřebujete k tomu minimálně 32 ETH, specifický hardware, který bude běžet nepřetržitě a také technické znalosti pro jeho správu.
Pro klasického uživatele je jednodušší být delegátorem, např. na kryptoměnových burzách (na Binance, Krakenu a dalších). Burzy nabízí obstojné úroky i ve srovnání s komplikovanějšími možnostmi a staking je možný přímo ze zákaznického účtu.
Druhou možností je decentralizovaný staking. Uživatel si vybere validátora a tomu své ETH půjčí. Validátor je přidá k dalším, které již uzamkl a s uživatelem se pak poměrně dělí o odměny.
Jak sami analytici uvádějí, výnos ze stakingu nemusí být důležitý pro samotné držitele ETH, ale u institucionálních investorů a u těch, kdo by případně zvažovali umístit své prostředky do Ethereum ETFs, by mohl hrát roli.
Analytici dále uvádějí, že pokud budou Ethereum ETFs v USA spuštěny bez výnosů ze stakingu, stávající držitelé budou méně ochotni převést své tokeny na ETFs. Největší překážkou na celé věci je složitost stakingu u ETH a jeho výstupní systém. To činí spuštění tzv. staking ETFs komplikovanější a zároveň náročnější na provoz.
Pro ukončení stakingu musí uživatel projít dvěma frontami. Standardní exit queue omezuje počet tokenů, které mohou staking opustit, aby redukovala případný prodejní tlak. Momentálně je omezení nastaveno na 100 tisíc ETH denně, při současných cenách téměř 400 milionů USD.
To by mohl být pro ETFs problém z hlediska jejich denních odlivů. Čekání v této frontě v trvá v současné chvíli asi 12 hodin, ale v období volatilního trhu by mohlo být mnohem delší.
Druhá fronta je tzv. Validator sweep delay. Tato fronta přidává náhodnou čekací dobu a v současnosti se pohybuje kolem 9 dnů. To je však stále mnohem více než trvá proces vystoupení z běžného ETF. To zabere obvykle 1–2 pracovní dny. Další problém pro staking ETF.
Samotné schválení je prozatím ve hvězdách. Komise pro cenné papíry zatím pozdržela svoje rozhodnutí ohledně Etehereum ETF společnosti BlackRock.
Podle analytiků BitMEX Research by šly tyto problémy řešit například tím, že by se staking týkal jenom části tokenů v daném ETF.
Podobná strategie ohledně Etherea se používá u burzovně obchodovaných produktů v Evropě. Zde je využíváno asi kolem 50 % aktiv pro staking. Značná nevýhoda tohoto přístupu tkví ale v tom, že tato strategie snižuje výnosy.
Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.
Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.