Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Švýcarsko plánuje referendum pro přijetí bitcoinu do finančních rezerv centrální banky

Švýcarsko plánuje referendum pro přijetí bitcoinu do finančních rezerv centrální banky
Zdroj: medium.com

Švýcarská kryptografická společnost 2B4CH, která studuje sociální a finanční transformace, jež přináší bitcoin a jeho blockchain, oznámila plán na shromáždění 100 000 podpisů pro referendum ohledně přijetí bitcoinu do finančních rezerv švýcarské centrální banky.

“Švýcarská národní banka již má mandát držet zlato jako aktivum měnové rezervy a iniciativou by jednoduše mohlo být i přidání bitcoinu,” říká Yves Bennaïm, zakladatel 2B4CH.

Aktuálně se v článku 99 švýcarské ústavy píše, že “Švýcarská národní banka vytvoří ze svých příjmů dostatečné měnové rezervy; část těchto rezerv bude držena ve zlatě.” Pokud by referendum získalo dostatečný počet hlasů, mohla by se druhá část věty změnit na: “část těchto rezerv bude držena ve zlatě a bitcoinu.

Ačkoliv fanoušci kryptoměn vyzařují jistým optimismem, sami organizátoři si moc velké naděje na vítězství nedávají. Spousta lidí totiž problematice kryptoměn nerozumí. “Cílem je tedy otevřít konverzaci a pomoci veřejnosti učit se a porozumět,” říká Bennaïm s důrazem. Na druhou stranu by mohlo jít o podhodnocování Švýcarů, čehož by mohli ve svůj prospěch využít členové centrální banky v debatě, jež následuje po dosažení fáze referenda.

Výhody a nevýhody BTC

Jediným vážným důvodem proti je samozřejmě volatilita bitcoinu, ale ta trápí i zlato. Proč by tedy banka neměla naopak držet akcie Tesly?

Odpověď je jednoduchá. Bitcoiny nejsou akcie ovládané jedním člověkem nebo představenstvem. Jsou těžko zmanipulovatelné a nespadají pod regulační jurisdikci potenciálně zkorumpovatelného úředníka nepřátelské země.

Bitcoin je neutrální, globální, nekontrolovatelný jakoukoli osobou nebo skupinou a zároveň je nositelem majetku na rozdíl od akcií.

Co na to centrální banka?

Prozatím nejsou žádné informace o tom, co na to říkají představitelé centrální banky v zemi. Pokud by se ale společnosti 2B4CH podařilo získat 100 000 hlasů a návrh by přešel do fáze referenda, byla by zahájena již výše zmíněna debata, kde by se k referendu vyjádřili i právě představitelé centrální banky.

Kryptoměny ve Švýcarsku

Podle Globálního inovačního indexu je Švýcarsko nejinovativnější zemí světa. Stejně tak je náruč této země otevřená i vůči kryptu. Například v kantonu Zug lze hradit kryptoměnami již od roku 2016 vybrané komunální služby a od února 2021 také daně a zdravotní pojištění. V celém Švýcarsku se pak blockchainem zabývá více než 900 společností a není proto divu, že se do této země stahuje stále více firem z celého světa.

Ani bankovní sektor v této oblasti nezaostává. Ve Švýcarsku existuje již několik bank, které nabízejí svým klientům kompletní správu digitálních aktiv, včetně tradingu, úschovy a držení kryptoměn.

Švýcarsko nám tak může poskytnout úplně jiný pohled na regulaci a fungování kryptoměn ve finančním sektoru, než například vidíme v Rusku či Číně, kde se digitální aktiva omezují či úplně zakazují.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o toto odvětví začala aktivně a blíže zajímat. Jsou to již čtyři roky, co sleduji nejrůznější novinky a fundamentální vlivy, o nichž následně píšu články v několika internetových magazínech. Ráda také monitoruji trhy s digitálními aktivy, dlouhodobě hodluji i investuji do začínajících projektů. Svět kryptoměn může být i nebezpečný, ale zároveň nabízí to, co dosavadní finanční systém nedokáže. Proto věřím, že jsou decentralizované technologie včetně kryptoměn budoucností.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr

Až ho budou chtít jako platidlo, tak mě vzbuďte.