Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Sunny Shah vytvořil ve 25 letech 100 tisíci dolarové portfolio jen díky 2 zásadám – kterým?

Sunny Shah vytvořil ve 25 letech 100 tisíci dolarové portfolio jen díky 2 zásadám - kterým?

Sunny Shah vytvořil ve 25 letech 100 tisíci dolarové portfolio jen díky 2 zásadám - kterým?

Sunny Shah začal brát své finance vážně, jakmile dokončil vysokoškolská studia na univerzitě v St. Louis a získal své první zaměstnání v září 2017.

„Když jsem nastoupil do svého prvního zaměstnání na plný úvazek, nastal čas, abych převzal zodpovědnost za své finance,“ nechal se slyšet.

Aby nezůstalo pouze u slov, začal se svými úmysly také řídit. Během svého pracovního působení v San Franciscu si přečetl knihu o osobních financích od Ramita Sethiho s názvem I Will Teach You To Be Rich. Díky ní si uvědomil, že může podniknout pár jednoduchých kroků, aby své finance nasměroval na správnou cestu.

Od té doby vybudoval prostřednictvím úspor a jejich investování portfolio o hodnotě 100 000 dolarů. Svůj úspěch připisuje zejména dvěma trikům, které si osvojil právě díky Sethiho knize. V čem tkví jejich tajemství?

1. Zaplaťte nejdříve sami sobě

Strategie zaplať nejdříve sám sobě Shanovi umožnila osvojit si automatický návyk. Nemusel o něm tedy nijak přemýšlet.

Podstatou je nejprve investovat (odložit část příjmu) a teprve až poté utrácet.

Jedná se o metodu sestavování osobního rozpočtu, která dává vašim úsporám přednost před výdaji za bydlení, útratou za jídlo a dalšími jednorázovými výdaji. Jde o to, že byste si měli nastavit fixní procento z vašich příjmů, které vám bude každý měsíc odcházet z běžného účtu na spořící účet či investice, aniž byste mohli tyto peníze jakkoliv využít.

„Dostával jsem každé dva týdny fixní výplatu, takže jsem přesně věděl, jak vysoký trvalý příkaz si mám nastavit,“ říká Shah. Založil si spořící účet s nadstandardním výnosem, a začal si budovat pohotovostní fond, pro případ neočekávaných výdajů, či výpadku příjmů. Jakmile nabyl pohotovostní fond dostatečného rozsahu (nejčastěji se hovoří o 4-6násobku měsíčních výdajů) soustředil na další finanční cíle.

Autor knihy, kterou se mladý Američan inspiroval, tuto strategii nevymyslel, ale princip v knize podrobně popisuje. Skvělé je, že vám tato strategie může pomoci předcházet problémům ještě dříve, než nastanou.

Lidé si často povzdechnou, že by se měli uskromnit a začít více šetřit, ale téměř nikdy to neudělají, protože je od nich vyžadována nějaká vědomá akce. Strategie zaplať nejdříve sám sobě však spočívá v tom, že jsou vaše peníze ihned bezbolestně přeposlány na spořící účet automaticky ještě dříve, než je stihnete utratit.

Jak na to, pokud byste se také rádi řídili tímto pravidlem?

Stačí si dát dohromady své měsíční příjmy a výdaje. Stanovte si, kolik jste schopni (a ochotni) ušetřit. Pak už odteď jako první poté, co vám přijde výplata, odložte stanovenou částku (např. spořicí účet). Zbytek si nechte na nezbytné výdaje a požitky. Jestliže budete mít finanční rezervu ve výši 4-6 měsíčních výdajů, začněte investovat.

2. Investujte pravidelně a automatizujte své investice

Obálka knihy Ramita Sethiho
Obálka knihy Ramita Sethiho. Zdroj: Amazon.com

Sethi jde ve své knize ještě o krok dále a navrhuje také automatizaci investic. Radami se řídil i Sunny Shah a tato strategie mu za tři roky pomohla dosáhnout nemalého bohatství.

V případě zmiňovaného mileniála to znamenalo pravidelné posílání peněz z každé výplaty na jeho důchodový účet 401(k), podobně jako to dělal se odesíláním peněz na spořící účet. 401(k) je samozřejmě americké specifikum, i v Česku už ovšem máme k dispozici alternativy, jak své investice zcela automatizovat.

První možností jsou samozřejmě bankovní podílové fondy. Poplatky za investování prostřednictvím podílových fondů jsou však faktorem, který by měl důvtipného investora od této formy zhodnocování peněz odradit.

Na českém trhu však už existují také platformy, které vám umožní automatické pravidelné investování do ETF fondů a za tuto službu si účtují poplatek okolo 1 %.

Stále se jedná o nezanedbatelný poplatek. Člověk, který chce věnovat investování zanedbatelné množství času, ovšem nabídkou platforem typu Portu nebo Fondee nepohrdne. Nabízejí investiční automat, který zajistí, že budete mít se zhodnocováním vašich volných finančních prostředků minimum starostí.

Ostřílenější investoři si samozřejmě mohou vybrat konkrétního brokera – například XTB, který nově nabízí nákup ETF a fyzických akcií bez poplatku, a investovat touto cestou. Zde už však budete narážet na limit v automatizaci, neboť budete muset každý měsíc sami provést pokyn k investici.

Automatická pravidelná investiční strategie zajistí růst vašeho portfolia důsledným investováním peněz v průběhu času. Tím se mnohem lépe vypořádáte s volatilitou na trhu, a navíc se rovněž vyhnete neúspěšným pokusům o časování trhů. Je to tedy velmi efektivní a přitom jednoduchý způsob, jak značně omezit investiční riziko.

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 2
Tomáš T.

Tato kniha bohužel v češtině není.

Nicméně myšlenka “zaplať nejprve sám sobě” je jedna z těch, o kterých hodně mluví např. Robert Kiyosaki. Jeho knížky jsou (pravda) trochu na jedno brvo, ale určitě stojí za to si alespoň jednu z jeho knih přečíst.
Zkuste se podívat třeba na titul “Bohatý táta, chudý táta” – tu najdete mimochodem i v audioverzi na Youtube.

Zbyněk

Dobrý den

chtěl bych se zeptat, jestli je kniha i v českém jazyce.

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo