Finex.cz logo
Menu
Akademie
Finex.cz academy
Finex.cz
Finex » Technická analýza » 45. díl Seriálu technické analýzy: Renko grafy - Nová dimenze technické analýzy

45. díl Seriálu technické analýzy: Renko grafy - Nová dimenze technické analýzy

45. díl Seriálu technické analýzy: Renko grafy - Nová dimenze technické analýzy

Každý investor se jistě již někdy setkal s klasickým cenovým, kurzovým nebo akciovým grafem. Tato metoda vizualizace cenových pohybů umožňuje obchodníkům provádět technickou analýzu, při které jsou pomocí různých nástrojů vyhledávány cenové úrovně historických tržních cyklů, které poté slouží pro vstupy a výstupy z obchodů. Hlavním pojítkem těchto grafů je, že všechny pracují s časem, tj. vizualizují cenové změny v průběhu času.

V tomto článku si představíme zcela unikátní způsob vizualizace cenových pohybů, pomocí tzv. RENKO grafu, který vůbec nepracuje s časovou složkou, ale pouze s volatilitou instrumentu.

Jaké jsou jeho plusy a mínusy a jak lze tento typ grafu využít v praxi? Na to se nyní pojďme podívat!

Jak už jsme si v úvodu nastínili, práce s cenovými grafy je nedílnou součástí práce každého investora. Umění technické analýzy umožňuje vyhledávat zajímavé vstupní cenové úrovně, stejně jako znalost cenového grafu zlepšuje pozdější řízení obchodní pozice. K tomuto účelu mohou investoři využívat například:

  • čárový graf
  • svíčkový graf
  • sloupcový graf
  • renko graf

Samozřejmě, že grafů je mnohem více, ale tyto čtyři výše uvedené jsou nejvíce využívány právě v technické analýze. Grafy čárové, svíčkové a sloupcové slouží k zobrazení cenového pohybu v určitém časovém úseku (time frame). Svíčkové a sloupcové grafy obsahují navíc informace o otevíracích, uzavíracích, maximálních a minimálních cenách, za určitý čas. Díky jednoduché prezentaci těchto informací jsou v investičních kruzích velmi oblíbené.

Renko graf vůbec nepracuje s časem. Jeho hlavní prioritou je zobrazení ukončeného cenového pohybu.

Renko graf

Renko graf se vykresluje pomocí tzv. cihel. Jedna cihla v renko grafu vyjadřuje splnění podmínky předem definovaného cenového pohybu (počet pips na cenovém grafu). Pokud je jedna cihla nastavena na cenový pohyb 100 pips, dojde k vykreslení buď zelené nebo červené cihly, podle směru tohoto pohybu a uplynutí této vzdálenosti. Dokud trh neprovede 100 pipový pohyb, nedojde k uzavření cihly.

Renko graf měnového páru EUR/USD
Renko graf měnového páru EUR/USD
Zdroj: MetaTrader4

Princip vykreslování renko grafu se nejčastěji využívá na velmi volatilních trzích, jako jsou například akciové indexy, ale především v trendových strategiích, které se obchodují na vyšších časových rámcích. Způsobů, jak obchodovat, je mnoho a každý obchodník musí nejprve zvážit, zda mu renko graf poskytuje přesně takové informace, které vyžaduje jeho obchodní strategie.

V rámci technické analýzy se renko graf chová stejně jako klasický čárový, sloupcový nebo svíčkový graf. Lze tedy do něj vkládat všechny technické ukazatele nebo indikátory.

Renko graf měnového páru EUR/USD s technickými nástroji
Renko graf měnového páru EUR/USD s technickými nástroji
Zdroj: MetaTrader4

Kde renko graf získat?

Tato možnost vizualizace tržních dat ovšem nebývá dostupná pro komerční obchodní platformy. Obvykle je potřeba mít buď u poskytovatele otevřený reálný obchodní účet, zaplacené předplatné tržních dat nebo uhrazený pronájem obchodního softwaru. Ale není potřeba smutnit. Ukážeme si, jak lze získat renko graf zcela zdarma.

U většiny brokerů působících v České republice je možné si stáhnout tuto obchodní platformu buď v režimu reálného obchodování, nebo paper tradingu (demo účet). Poskytovatel této obchodní platformy za mnoho let svého fungování vybudoval širokou komunitu uživatelů, kteří mezi sebou sdílí své obchodní nápady, strategie, ale především své obchodní nástroje. Na webových stánkách společnosti Meta Quotes, je možné nalézt mnoho nástrojů a mezi nimi i renko graf, zcela zdarma. Po stažení jej stačí implementovat do platformy, nebo využít rozhraní přímo v Meta Trader a instalovat si renko přímo do svého obchodního terminálu.

Příklad praktického využití renko grafů

Jak jsme si již naznačili, renko graf je využívám především jako nástroj pro identifikování dlouhodobých tržních trendů. V této části článku si proto představíme velmi jednoduchou obchodní metodu, na které lze renko grafy využít v praxi a na které si ukážeme, v čem spočívá zásadní rozdíl mezi renko a klasickým čárovým nebo svíčkovým grafem.

Renko graf a trendová obchodní strategie
Renko graf a trendová obchodní strategie
Zdroj: MetaTrader4

Na obrázku výše je zobrazen renko graf s nastavením jedné cihly na 1.000 pipů. Graf je optimalizován na denní časový rámec a díky renko grafu jsou odfiltrovány veškeré cenové pohyby pod 1.000 pips. Využití renko grafu je velmi jednoduché. Stačí do grafu vložit klouzavý průměr s delší periodou (MA50) a počkat si, až trh tuto linii prorazí. Signálem pro vstup do obchodu je uzavření následující cihly pod/nad hodnotou klouzavého průměru.

Nevýhodou této obchodní strategie je právě velikost cenových pohybů, na kterých je postavena. Je potřeba při řízení peněz a money managementu s tímto počítat, a buď obchodovat malé pozice (tzv. mikro loty), nebo být dostatečně kapitalizován. A nyní rozuzlení rozdílu mezi renko a ostatními grafy. Z obrázku níže je jasně patrné, proč při stejném nastavení klouzavého průměru a obchodní strategie nelze použit jiný graf než je renko. Obchodník by dostával až příliš mnoho falešných obchodních signálů.

Svíčkový graf se zobrazením obchodní strategie
Svíčkový graf se zobrazením obchodní strategie
Zdroj: MetaTrader4

Závěr

Renko graf je velmi zajímavou pomůckou především pro obchodování trendových strategií.

Uplatnit se dá ale v jakékoliv investiční strategii jak pro optimalizaci vstupu do obchodu, tak i při řízení otevřené obchodní pozice. S renko grafem lze pracovat jako s jakýmkoliv jiným grafem, lze tedy do něj vkládat technické ukazatele nebo indikátory. Pro vykreslení renko grafu je potřeba mít speciální software nebo nástroj, který dokáže z cenových pohybů odfiltrovat časovou složku. Využití renko grafu nabízí velmi důležité informace o cenových pohybech na finančním aktivu, díky čemuž umožňuje sledování dlouhodobých trendů a filtrování krátkodobých tržních korekcí.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo