Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

45. díl Seriálu technické analýzy: Renko grafy – Nová dimenze technické analýzy

Publikováno
45. díl Seriálu technické analýzy: Renko grafy – Nová dimenze technické analýzy
Zdroj: depositphotos.com
Poznámka

RENKO graf vůbec nepracuje s časovou složkou, ale pouze s volatilitou instrumentu. Jedna cihla v renko grafu vyjadřuje splnění podmínky předem definovaného cenového pohybu (počet pips na cenovém grafu).

Každý investor se jistě již někdy setkal s klasickým cenovým, kurzovým nebo akciovým grafem. Tato metoda vizualizace cenových pohybů umožňuje obchodníkům provádět technickou analýzu, při které jsou pomocí různých nástrojů vyhledávány cenové úrovně historických tržních cyklů, které poté slouží pro vstupy a výstupy z obchodů. Hlavním pojítkem těchto grafů je, že všechny pracují s časem, tj. vizualizují cenové změny v průběhu času.

V tomto článku si představíme zcela unikátní způsob vizualizace cenových pohybů, pomocí tzv. RENKO grafu, který vůbec nepracuje s časovou složkou, ale pouze s volatilitou instrumentu.

Jaké jsou jeho plusy a mínusy a jak lze tento typ grafu využít v praxi? Na to se nyní pojďme podívat!

Jak už jsme si v úvodu nastínili, práce s cenovými grafy je nedílnou součástí práce každého investora. Umění technické analýzy umožňuje vyhledávat zajímavé vstupní cenové úrovně, stejně jako znalost cenového grafu zlepšuje pozdější řízení obchodní pozice. K tomuto účelu mohou investoři využívat například:

  • čárový graf
  • svíčkový graf
  • sloupcový graf
  • renko graf

Samozřejmě, že grafů je mnohem více, ale tyto čtyři výše uvedené jsou nejvíce využívány právě v technické analýze. Grafy čárové, svíčkové a sloupcové slouží k zobrazení cenového pohybu v určitém časovém úseku (time frame). Svíčkové a sloupcové grafy obsahují navíc informace o otevíracích, uzavíracích, maximálních a minimálních cenách, za určitý čas. Díky jednoduché prezentaci těchto informací jsou v investičních kruzích velmi oblíbené.

Renko graf vůbec nepracuje s časem. Jeho hlavní prioritou je zobrazení ukončeného cenového pohybu.

Renko graf

Renko graf se vykresluje pomocí tzv. cihel. Jedna cihla v renko grafu vyjadřuje splnění podmínky předem definovaného cenového pohybu (počet pips na cenovém grafu). Pokud je jedna cihla nastavena na cenový pohyb 100 pips, dojde k vykreslení buď zelené nebo červené cihly, podle směru tohoto pohybu a uplynutí této vzdálenosti. Dokud trh neprovede 100 pipový pohyb, nedojde k uzavření cihly.

Zdroj: MetaTrader4
Renko graf měnového páru EUR/USD
Renko graf měnového páru EUR/USD

Princip vykreslování renko grafu se nejčastěji využívá na velmi volatilních trzích, jako jsou například akciové indexy, ale především v trendových strategiích, které se obchodují na vyšších časových rámcích. Způsobů, jak obchodovat, je mnoho a každý obchodník musí nejprve zvážit, zda mu renko graf poskytuje přesně takové informace, které vyžaduje jeho obchodní strategie.

V rámci technické analýzy se renko graf chová stejně jako klasický čárový, sloupcový nebo svíčkový graf. Lze tedy do něj vkládat všechny technické ukazatele nebo indikátory.

Zdroj: MetaTrader4
Renko graf měnového páru EUR/USD s technickými nástroji
Renko graf měnového páru EUR/USD s technickými nástroji

Kde renko graf získat?

Tato možnost vizualizace tržních dat ovšem nebývá dostupná pro komerční obchodní platformy. Obvykle je potřeba mít buď u poskytovatele otevřený reálný obchodní účet, zaplacené předplatné tržních dat nebo uhrazený pronájem obchodního softwaru. Ale není potřeba smutnit. Ukážeme si, jak lze získat renko graf zcela zdarma.

U většiny brokerů působících v České republice je možné si stáhnout tuto obchodní platformu buď v režimu reálného obchodování, nebo paper tradingu (demo účet). Poskytovatel této obchodní platformy za mnoho let svého fungování vybudoval širokou komunitu uživatelů, kteří mezi sebou sdílí své obchodní nápady, strategie, ale především své obchodní nástroje. Na webových stánkách společnosti Meta Quotes, je možné nalézt mnoho nástrojů a mezi nimi i renko graf, zcela zdarma. Po stažení jej stačí implementovat do platformy, nebo využít rozhraní přímo v Meta Trader a instalovat si renko přímo do svého obchodního terminálu.

Příklad praktického využití renko grafů

Jak jsme si již naznačili, renko graf je využívám především jako nástroj pro identifikování dlouhodobých tržních trendů. V této části článku si proto představíme velmi jednoduchou obchodní metodu, na které lze renko grafy využít v praxi a na které si ukážeme, v čem spočívá zásadní rozdíl mezi renko a klasickým čárovým nebo svíčkovým grafem.

Zdroj: MetaTrader4
Renko graf a trendová obchodní strategie
Renko graf a trendová obchodní strategie

Na obrázku výše je zobrazen renko graf s nastavením jedné cihly na 1.000 pipů. Graf je optimalizován na denní časový rámec a díky renko grafu jsou odfiltrovány veškeré cenové pohyby pod 1.000 pips. Využití renko grafu je velmi jednoduché. Stačí do grafu vložit klouzavý průměr s delší periodou (MA50) a počkat si, až trh tuto linii prorazí. Signálem pro vstup do obchodu je uzavření následující cihly pod/nad hodnotou klouzavého průměru.

Poznámka

Tato obchodní strategie vygenerovala na měnovém páru USD/CHF za poslední dva roky celkem 8 obchodů , přičemž 7 jich bylo ziskových a pouze jeden ztrátový.

Nevýhodou této obchodní strategie je právě velikost cenových pohybů, na kterých je postavena. Je potřeba při řízení peněz a money managementu s tímto počítat, a buď obchodovat malé pozice (tzv. mikro loty), nebo být dostatečně kapitalizován. A nyní rozuzlení rozdílu mezi renko a ostatními grafy. Z obrázku níže je jasně patrné, proč při stejném nastavení klouzavého průměru a obchodní strategie nelze použit jiný graf než je renko. Obchodník by dostával až příliš mnoho falešných obchodních signálů.

Zdroj: MetaTrader4
Svíčkový graf se zobrazením obchodní strategie
Svíčkový graf se zobrazením obchodní strategie

Závěr

Renko graf je velmi zajímavou pomůckou především pro obchodování trendových strategií.

Uplatnit se dá ale v jakékoliv investiční strategii jak pro optimalizaci vstupu do obchodu, tak i při řízení otevřené obchodní pozice. S renko grafem lze pracovat jako s jakýmkoliv jiným grafem, lze tedy do něj vkládat technické ukazatele nebo indikátory. Pro vykreslení renko grafu je potřeba mít speciální software nebo nástroj, který dokáže z cenových pohybů odfiltrovat časovou složku. Využití renko grafu nabízí velmi důležité informace o cenových pohybech na finančním aktivu, díky čemuž umožňuje sledování dlouhodobých trendů a filtrování krátkodobých tržních korekcí.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎