Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ředitel federální banky v St. Louis: „Kryptoměny řeší důležité sociální problémy.“

Publikováno
Ředitel federální banky v St. Louis: „Kryptoměny řeší důležité sociální problémy.“

Federální reservní banka v St. Louis je jednou z 12 regionálních poboček Fedu (Americké centrální banky) a její současný ředitel, James Bullard sedí v jejím čele od 1. dubna 2008. Jedná se o pořádně dravou rybu ve finančním rybníčku, neboť byl v roce 2014 zvolen 7. nejvlivnějším ekonomem světa. Jeho slovo tak má ohromnou váhu.

V pátek pronesla tato persona slova, která musí potěšit uši nejednoho kryptoměnového nadšence. Abychom zchladili nadšení, jednalo se o jeden z mála pozitivních záblesků v jinak kritickém vystoupení.

Kryptoměny způsobí významný posun ve finančním systému USA, přičemž může dojí k normalizaci nejednotných výměnných kurzů mezi měnami. V rámci moderních států bylo vždy tradicí, že každá vláda vydává svou vlastní měnu. Tyto státní měny byly podporovány státní mocí a vydávané centrální bankou dané země. V téměř žádné zemi nejsou používány měny jiného státu vyjma devizových trhů. Kryptoměny nás však neustále nutí přemýšlet a měnit pohled na měnový systém, jak jej v současnosti chápeme,“ řekl doslova James Bullard.

Nástup ekonomiky nejednotné měny

„Současná situace by se dala popsat jako posun k nejednotné měně,“ rovněž zmínil Bullard ve svém vystoupení na akademické konferenci konané v pátek. Není divu, že se mu revoluční změna finančního systému, jako konzervativnímu bankéři příliš nezamlouvá. Přestože se posun k nejednotnému měnovému systému zdá jako nevyhnutelný, myslí si, že většina spotřebitelů i podniků tuto změnu nepřivítá s otevřenou náručí. Údajně se vytvoří prostředí, kde se bude v rámci místního trhu obchodovat s velkým počtem měn s různými cenami.

„Zatímco by dříve byly podobné transakce považované za nelegální či kvazilegální, dnes si pomalu hledají své místo na slunci, a proto jsou regulátoři nucení hledat řešení vhodné regulace,“ dodal prezident banky v St. Louis v projevu, ve kterém byl vůči kryptoměnám velmi kritický.

Bullard ovšem přiznal, že kryptoměny řeší důležité sociální problémy, přestože tlačí světovou ekonomiku špatným směrem. Jak napomáhají kryptoměny k řešení zmíněných problémů však blíže nerozvedl. Zda měl na mysli vyřešení sociální otázky v rozvojových zemích, je otázkou.

Americký ekonom ve svém projevu naznačil, že velké množství kryptoměn vytvoří zmatek na trzích. Toto tvrzení je však možné rozporovat, neboť v dnešní digitální ekonomice je konverze mezi různými měnami téměř okamžitá, tudíž by neměla být nová situace pro spotřebitele ani podniky nijak omezující.

Regulátorům se nedaří zachytit nové trendy

Na první pohled se zdá, že Bullard chápe hluboké dopady kryptoměn na finanční systém, ale očividně si nechce přiznat pokroky, které s sebou jejich technologie přináší. Bullard i ostatní špičky bankovního světa by si měly představit budoucnost kde jsou stablecoiny, různé kryptoměny a aktuálně suverénní státní měny běžně zaměnitelné.

Taková budoucnost není pouze možná, ale na mnoha místech už běžně funguje, díky mnoha burzám kryptoměnovým automatům a dalším projektům zaměřených na kryptoměny.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.