Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč je rok 2023 v kryptu jako rok 2020? Bitcoin míří na 50 000 USD

Letošní bitcoinová rally vyvolává otázky o jejím trvání. Trh s opcemi naznačuje, že investoři očekávají růst, avšak...

Publikováno
Proč je rok 2023 v kryptu jako rok 2020? Bitcoin míří na 50 000 USD
Zdroj: mpost.io

Vzhledem k tomu, že Bitcoin (BTC) před pár dny dosáhl nových ročních maxim, investoři a pozorovatelé trhu pečlivě analyzují ukazatele, aby odhadli jeho budoucí trajektorii. Jednou z klíčových oblastí, na kterou se zaměřují, je chování v rámci trhu s kryptoměnovými opcemi, které nabízí cenné informace o náladě na trhu a potenciální volatilitě.

Proč rok 2023 tak moc připomíná rok 2020, těsně před obrovským bull marketem?

Zdroj: coindesk.com
Srovnání spotových cen BTC v 2023 a 2020
Srovnání spotových cen BTC v roce 2023 (oranžově) a 2020 (zeleně)

Implikovaná volatilita

Implikovaná volatilita opcí na Bitcoin v současné době dosahuje svého letošního vrcholu. To je způsobeno prudkým nárůstem nákupu opcí, který naznačuje, že investoři očekávají značný růstový potenciál.

Širší pohled však ukazuje, že implikovaná volatilita Bitcoinu, i když je na vrcholu pro rok 2023, je ve srovnání s posledními čtyřmi lety stále relativně mírná. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020, kdy Bitcoin zažil dramatickou rally, dosáhla implikovaná volatilita u opcí “at-the-money” přibližně 150 %. Naproti tomu současná implikovaná volatilita se pohybuje kolem 50 %.

Zdroj: coindesk.com
Implikovaná volatilita
Implikovaná volatilita at-the-money opcí

Báze a VRP

Další metrikou, která nabízí perspektivu, je báze, která porovnává cenu futures na Bitcoin se spotovou cenou. K 1. lednu 2020 činila anualizovaná báze futures na Deribitu 20 %, což je ekvivalent 17násobku 10leté bezrizikové míry. Dnes je báze futures přibližně 10 %, tedy 2,4násobek současné bezrizikové míry. Tento rozdíl mezi oběma obdobími naznačuje, že stále existuje značná kupní síla, která ještě nevstoupila na trh.

Kritickým bodem analýzy je i vztah mezi implikovanou volatilitou a realizovanou volatilitou, často označovaný jako Variance Risk Premium (VRP). Realizovaná volatilita dosáhla v roce 2023 nového minima, přesto ochota obchodníků s opcemi platit prémie nad tuto realizovanou volatilitu trvá, což naznačuje očekávání dramatičtějších cenových pohybů v budoucnosti Bitcoinu.

V současné době opční trh vykazuje neobvyklý zlom v implikované volatilitě, zejména u opcí s expirací v lednu. Tento zlom odráží očekávání trhu související s potenciálním schválením nebo zamítnutím spotových ETFs na Bitcoinze strany Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC), které v každém případě uvede trh do dalšího pohybu.

Zdroj: coindesk.com
ATM volatilita dle termínu splatnosti
ATM volatilita dle termínu splatnosti

Forwardová volatilita

Forwardová volatilita, která představuje rozdíl v implikované volatilitě mezi expirací 29. prosince a lednovým kontraktem, se v současnosti pohybuje kolem 57 %. Toto číslo představuje 12bodovou prémii oproti 30denní realizované volatilitě ve výši 45 %.

Interpretace této prémie je dvouznačná. Buď kupci opcí uzavírají předražené sázky na základě nesprávných předpokladů, nebo přesně předpovídají, že růst ceny Bitcoinu nejen přetrvá, ale ještě zesílí.

Zda současné trendy povedou k další historické rally nebo k umírněnější trajektorii růstu, se teprve uvidí. Jisté však je, že trh žije očekáváním a investoři jsou připraveni na další významný pohyb ve stále dynamickém světě kryptoměn.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.