Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměnové burzy » Deribit

Recenze kryptoměnové burzy Deribit – Návod, zkušenosti, poplatky

Deribit je burza specializující se na pákový trading bitcoinových a etherových derivátů. Nabízí obchodování futures a perpetual kontraktů (až 100násobná páka) a opcí (max. 10násobná páka).

Kvůli vysokému riziku finanční ztráty je burza Deribit, podobně jako konkurenční BitMEX či PrimeBit, určena výhradně pro zkušené obchodníky.

Obchodování si přesto můžete vyzkoušet na demo účtu. Po doložení totožnosti lze z burzy vybírat neomezené množství tokenů; při podezření na praní špinavých peněz si ale provozovatelé vyhrazují právo transakci zablokovat a požadovat od vás více informací.

Obsah recenze Deribit

1.Obchodování na burze Deribit2.Obchodování BTC a ETH opcí3.Návod: založení účtu na burze Deribit4.Nákup, vklad a výběr kryptoměn na burze Deribit5.Limity na burze Deribit6.Burza Deribit a poplatky7.Zabezpečení a zákaznická podpora Deribit8.Zkušenosti s burzou Deribit9.Vaše zkušenosti s Deribit

Obchodování na burze Deribit

Burza Deribit byla spuštěna v červnu 2016 a dnes je považována – i díky vysoké likviditě – za jednu z předních platforem pro obchodování BTC a ETH opcí. Kromě nich umožňuje obchodovat futures a perpetual kontrakty. U všech derivátů umožňuje pákový trading v odlišných pozicích:

max. výše páky BTC ETH
future kontrakty 100× 50×
perpetual kontrakty 100× 50×
opce 10× 10×

Burza ale nepodporuje obchodování fiat měn a není dostupná v češtině. Vedle hlavní platformy si můžete obchodování vyzkoušet v demo aplikaci.

Burzovní platforma je poměrně komplexní, není určena pro začátečníky (už jen kvůli vysokému riziku prodělku). Mezi jednotlivými obchodovacími okny přepnete v levém sloupci; na výběr máte trading:

  • futures (výběr ze tří dat expirace),
  • perpetual swaps,
  • opcí (lze filtrovat dle termínu expirace).

Středobodem futures a perpetual platformy je svíčkový graf. Zobrazuje vývoj ceny zvolené kryptoměny v určitém období a ve zvolených časových intervalech. Mezi obchodovatelnými měnami přepnete v levém horním rohu.

Technickou analýzu vám ulehčí řada základních a pokročilých indikátorů, které lze do grafu vložit. Knihu objednávek (order book) a seznam posledních provedených obchodů naleznete v pravém dolním kvadrantu. Jednotlivá okna je možné minimalizovat.

V pruhu pod grafem najdete shrnutí vývoje burzovní ceny zvolené kryptoměny a zobchodovaný objem v rámci daného kontraktu v posledních 24 hodinách. U perpetual swaps najdete také aktuální hodnotu fundingu (viz dále).

Recenze Deribit - obchodní platforma
Recenze Deribit – obchodní platforma

Futures a perpetual kontrakty lze obchodovat čtyřmi příkazy:

  • limit – nákup či prodej kontraktů za zvolenou nebo lepší cenu,
  • market – okamžitý nákup či prodej za nejlepší tržní nabídku,
  • stop-limit – umístění nabídky na prodej či nákup kontraktů při dosažení definované hodnoty,
  • stop-market – nákup či odprodej kontraktů za nejlepší tržní nabídku při dosažení předem definované ceny.

 

Hodnotu obchodních příkazů lze vložit v jednotkách BTC či ETH i v jejich dolarové hodnotě.

Obchodování futures a perpetual kontraktů

Obchodování kryptoměnových derivátů probíhá v rámci tzv. 10dolarových kontraktů (resp. v ekvivalentu této hodnoty v bitcoinech či etherech).

Maximální hodnota otevřené pozice BTC kontraktu je – i s pákou – 10 milionů $, u ETH kontraktů 5 milionů $.

Pro futures kontrakty Deribit nabízí expiraci v trojici termínů (vždy s 3měsíčním rozestupem). Kontraktové vyrovnání mezi obchodníky probíhá v kryptoměně daného derivátu a počítá se na základě její zprůměrované hodnoty v posledních 30 minutách:

  • futures kontrakty se vyrovnávají jednou denně (tzv. setlements se připisují jedné ze stran),
  • perpetuální kontrakty se vyrovnávají třikrát denně – vždy po 8 hodinách – v rámci tzv. fundingu.

VIDEO: co je funding?

Aktuální stav svých pozic si můžete prohlédnout nad svíčkovým grafem (včetně hodnot initial a maintenance marginu). Bližší informace o perpetualním tradingu najdete pod tímto odkazem; a více o futures obchodování na Deribit se dočtete tady.

Obchodování BTC a ETH opcí

Na Deribit můžete obchodovat také kryptoměnové opce, a to až na 10násobnou páku. Stejně jako futures kontraktů mají stanovené datum expirace, po jeho uplynutí ale obchodník nemusí kontrakt vyrovnat. Děje se tak zpravidla v případech, kdy je hodnota dané kryptoměny nižší než kupní (či vyšší než prodejní) cena opce.

Pokud nedojde k vyrovnání kontraktu, přijde držitel opce o kupní cenu, tzv. premium.

Na přehled obchodovatelných opcí (Deribit Option Panel) se prokliknete v levém sloupci. Kliknutím na konkrétní opcí si zobrazí okno pro obchodování; lze využít příkazy limit nebo market.

Platforma pro obchodování opcí na Deribit
Platforma pro obchodování opcí na Deribit

Přesný popis obchodování opcí na Deribit je nad limity tohoto textu, základy ale dobře vysvětluje videonávod z burzy.

Video: jak obchodovat kryptoměnové opce na Deribit?

Bližší informace o tradingu kryptroměnových opcí naleznete zde.

Návod: založení účtu na burze Deribit

Registraci provedete zadáním své e-mailové adresy, země pobytu, přezdívky a přihlašovacího hesla. Obchodovací platforma se vám zpřístupní po kliknutí na odkaz v potvrzovacím e-mailu.

Recenze Deribit - registrační formulář
Registrační formulář na Deribit

Abyste mohli obchodovat, vkládat a – v omezeném množství – vybírat tokeny, je třeba projít základní verifikací. Jde spíše o formalitu; burza zadané údaje (jméno, datum narození a adresu) nijak neověřuje a dané funkce vám ihned zpřístupní.

Neomezený výběr tokenů je podmíněný prokázaním totožnosti naskenováním občanského průkazu, cestovního pasu nebo řidičáku. Počítejte s tím, že schválení může trvat i několik dní.

k hlavnímu účtu lze vytvořit i "podúčty" (subaccounts), kam můžete uložit tokeny, se kterými v daný moment neobchodujete. Jde o pojistku pro případ nepovedeného obchodování – burza totiž strhává aktiva jen z účtu, na kterém obchod proběhl.

Důrazně doporučujeme také aktivaci dvoufázového ověření (2FA). Provedete jej v nastavení (viz červená šipka) a potřebujete k němu mobilní aplikaci Google Authenticator (dostupná pro Android i iOS, nutné stáhnout).

Nákup, vklad a výběr kryptoměn na burze Deribit

Přímý nákup kryptoměn burza nepodoruje – k nákupu je třeba využít buď kryptoměnové směnárny nebo jiné burzy.

Pro vložení tokenů klikněte v menu na tlačítko "deposit", vyberte, zda chcete vložit BTC či ETH a vygenerujte adresu účtu. Pozor, zpracování převodu etherů je potřeba zajistit alespoň 32 tisíci jednotkami Gas.

Poplatek za výběr tokenů se liší podle toho, jak rychle digitální aktiva na svém účtu potřebujete. Prioritu výběru si vyberete po kliknutí na odkaz "withdrawal" v menu.

Limity na burze Deribit

Minimální výše vkladu není stanovena; maximální výše výběru se liší dle úrovně verifikace. Na první úrovni lze vybrat každých 24 hodin nejvýše 1 BTC a 50 ETH, po ověření totožnosti je limit neomezený.

Pro otevření pozice je nutné investovat bitcoinový či etherový ekvivalent alespoň 10 dolarů.

Burza Deribit a poplatky

Vložení tokenů na burzu je zdarma. Poplatky za výběr Deribit stanovuje na základě vytíženosti blockchainu.

Tradingové poplatky se stejně jako u jiných burz odvíjí od toho, zda jste tvůrcem trhu (maker) nebo využíváte příkazy jiných účastníků (taker).

Ve stručnosti lze říci, že makerem se stáváte v případě využití limit příkazů a takerem v případě obchodování pomocí příkazů market.

Taker poplatek
Maker poplatek
BTC perpetual swaps 0,075 % -0,025 %
BTC futures 0,05 % -0,02 %
ETH perpetual swaps + futures 0,05 % 0 %
BTC a ETH opce 0,04 % nebo 0.0004 BTC či ETH na opci

Vyrovnávání hodnoty kontraktu v rámci fundingu burza nezpoplatňuje.

Při nucené likvidaci kontraktu Deribit investuje až 0,9 % ze zaplaceného obnosu do tzv. fondu pojištění (insurance fund). Při expiraci a vyrovnání kontraktu si burza vezme z celkové obchodované částky 0,025% (futures) nebo 0,02% poplatek (opce).

Podrobný rozpis obchodovacích poplatků naleznete na tomto odkaze.

Zabezpečení a zákaznická podpora Deribit

Až 99 % tokenů drží burza v tzv. cold wallets, tedy peněženkách odpojených od internetu. Prakticky tím znemožňuje jejich vykradení – i proto se může chlubit, že od svého založení nedošlo k jediné krádeži kryptoměn.

Součástí Deribit je i pojišťovací fond, ze kterého provozovatelé hradí přiliš veliké ztráty při pákovém obchodování. Dochází k nim v situacích, kdy se cena kryptoměny příliš zvýší či propadne a systém nestihne otevřenou pozici včas zlikvidovat.

Předností burzy je také obsáhlá videonápověda, která srozumitelně vysvětluje základy derivátového obchodování. Podporu lze kontaktovat pouze e-mailem.

Zkušenosti s burzou Deribit

Dle našich zkušeností je Deribit jednou ze standardních futures kryptoměnových burz, která nabízí poměrně slušnou platformu. Deribit ničím nenadchne, na druhou stranu ale ani neurazí.

Máte s burzou Deribit zkušenosti? Nebo se chcete na něco zeptat? Napište nám do diskuze pod článkem!

Přívětivost pro Čechy 50%
Přívětivost platformy 85%
Poplatky 80%
Dostupné možnosti 90%
Registrace a verifikace 85%
Důvěryhodnost značky 85%
79 %
10. místo
Burza Deribit
Burza zaměřená na pákový trading bitcoinových a etherových derivátů. Nabízí obchodování futures a perpetual kontraktů (až 100násobná páka) a opcí (max. 10násobná páka), a to i v mobilní aplikaci. Po doložení totožnosti neomezený limit vkladu a výběru.

Více informací o Deribit

Jméno firmyDeribit
Webová stránkahttps://deribit.com
V češtině?
Dohled ČNB
Minimální vklad1 satoshi
Zákaznická podporaFAQ + Email v angličtině
Email[email protected]
Počet aktiv2
PákaAž 1:100
Poplatky za obchod-0,025 % až 0,075 %
Poplatky za vklad/výběrVklad zdarma, výběr dle vytížení sítě
Metody vkladuPouze kryptoměny
Metody výběruPouze kryptoměny
Měna účtuBTC, ETH
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Možnost obchodovatKryptoměnové futures, swapy a opce
Podporované kryptoměnyBitcoin, Ethereum

Ohodnoťte společnost Deribit


Připojte se k diskuzi

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo