Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Přichází opětovná atraktivita dluhopisů a návrat portfolia 60/40 jako za starých časů?

Přichází opětovná atraktivita dluhopisů a návrat portfolia 60/40 jako za starých časů?

Přichází opětovná atraktivita dluhopisů a návrat portfolia 60/40 jako za starých časů?
Zdroj: dailymotion.com

Současná generace investorů zná investiční strategii 60/40 víceméně jenom z knížek. Můžete se s ní setkat například ve slavné práci Benjamina Grahama, kde je vcelku podrobně rozebraná. Alespoň co si vzpomínám.

Nicméně uvedená strategie byla zhruba 15 let téměř nepoužitelná. A to z jediného důvodu, úrokové míry se prostě pohybovaly příliš nízko. To se ale v poslední době evidentně změnilo. Má proto nyní smysl vstupovat do dluhopisového trhu?

Co je investiční strategie 60/40?

Označení vyplývá z podílu akcií a dluhopisů v portfoliu. Portfolio je pak složené ze 60 % z akcií a 40 % z dluhopisů. Popsaná investiční strategie byla oblíbená hlavně v 70. a 80. letech. Avšak používala se ještě nějakou dobu po finanční krizi z roku 2007. Poté se ale příliš nepoužívala. Respektive byla tato strategie dlouhou dobu považovaná za mrtvou.

Výnosy u desetiletých splatností
Výnosy u desetiletých splatností
Zdroj: tradingview.com

Důvodem jsou úrokové míry, které se pohybovaly na velmi nízkých úrovních. Z hlediska výnosů z úroků pak investice do tohoto segmentu příliš neměla logiku. Avšak dluhopisový trh jako takový posiloval. Právě díky agresivnímu stlačení úrokových měr na historicky nejnižší hodnoty. Mezi tržní hodnotou dluhopisu a jeho výnosem totiž platí nepřímá úměra.

Přestože na dluhopisovém trhu fakticky probíhal dlouho rostoucí trend, stejně to bylo málo oproti technologickému akciovému odvětví. Zkrátka ekonomická motivace zde dost chyběla. Respektive záleží na averzi k riziku každého investora. Někomu i nízko úročený dluhopis může stačit, když do akcií investovat nechce kvůli rizikovosti.

Vliv měnové politiky Federálního rezervního systému

Jak jistě víte, Federální rezervní systém rok v kuse zvyšuje základní úrokovou sazbu. Tím se ve Spojených státech dostala hladina úrokové sazby na úrovně, které posledně pamatujeme z roku 2007. Tedy z doby těsně před začátkem finanční krize. Tahle politika znamená jediné. Výnosy na dluhopisech musely nahoru.

Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Díky restriktivní měnové politice Fed výnosy na všech splatnostech, hlavně v roce 2022, strmě vzrostly. Na krátkodobých splatnostech se ještě na začátku roku 2021 výnos pohyboval prakticky na nule. Dnes jsou výnosy na těchto splatnostech v rozmezí 4 – 5 %. A poměrně nedávno těch 5 % na krátkou dobu překročily.

Aby nedošlo k mýlce, strategie 60/40 se nevztahuje na krátkodobé dluhopisy – pokladniční poukázky, které patří ještě do peněžního trhu. Ale na obligace, což jsou střednědobé a dlouhodobé splatnosti. Takový dvacetiletý federální dluhopis vám nyní ročně vynese 3,9 %.

Výnosy na jednotlivých splatnostech
Výnosy na jednotlivých splatnostech
Zdroj: tradingview.com

Jak s investiční strategií souvisí inflace?

Nesmíme ještě zapomínat na inflaci. Na ten nejdůležitější makroekonomický faktor, který ovlivňuje úplně vše. Nestačí sledovat jenom nominální výnos. Musíte počítat v reálných číslech. Přestože jsou aktuální výnosy na dluhopisech nejvyšší za posledních 15 let, celkovou inflaci to přesto nepřekoná. Ale pozor, inflace je střednědobý problém.

Když si investor koupí dvacetiletý dluhopis s výnosem skoro 4 %, předpokládá se, že na tom dlouhodobě vydělá. Jelikož se počítá s tím, že inflační cíl centrální banky je na 2 %. A že tento inflační cíl bude dodržovat. Proto lze potom kalkulovat s tím, že po většinu držby dluhopisu máte reálný výnos kolem 2 %.

Reálná a nominální úroková sazba
Reálná a nominální úroková sazba
Zdroj: longtermtrends.net

Dává více smysl investice do dluhopisů nebo akcií?

Ještě se podíváme na srovnání dividendových akcií a dluhopisů. Dividenda se v rámci indexu S&P 500 od roku 2010 pohybuje přibližně kolem 2 %. Posledních pár let spíše pod těmi 2 % (nyní asi 1,7 %). Zatímco výnos u jednoletého státního dluhopisu aktuálně představuje 4,6 %. A vrchol máme na 5,3 %.

Rozdíl mezi dividendovým výnosem celého indexu a úrokového výnosů dluhopisu tudíž dosahuje 2,9 %. A to ve prospěch zmíněného dluhopisu. Aktuální stav je proto silným argumentem pro sestavení portfolia dle strategie 60/40. Jelikož výnosy na dluhopisech zajišťují oproti dividendovým akcím opravdu pěkný výnos.

Navíc u státních dluhopisů nenesete žádné riziko. Kdežto u akcií logicky ano.

Navíc myslete na to, že hodnota dluhopisu roste, když tržní úrokové míry jdou zase dolů. V důsledky uvolněnější měnové politiky měnové autority a poklesu inflace. Jelikož dříve emitované dluhopisy nesou větší výnos. A od výnosu se odvíjí tržní hodnota dluhopisu.

Dividendový výnos vs. úrokový výnos
Dividendový výnos vs. úrokový výnos
Zdroj: ventures-consulting.com

Závěrem

z dnešní analýzy vyplývá, že investice do dluhopisového trhu zase začíná mít ekonomicky smysl. Respektive dle strategie 60/40 není úplně vhodné jít jenom směrem dluhových papírů, ale kombinovat je právě s akciemi. Uvidíme ovšem, jak dlouho úrokové míry zůstanou na těchto vysokých úrovní. Většinový názor je takový, že to příliš dlouho nevydrží. Vše se ale bude odvíjet od inflace.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo