Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Plyn v Evropě je nejlevnější od prosince roku 2021

Publikováno
Plyn v Evropě je nejlevnější od prosince roku 2021
Zdroj: depositphotos.com

V tomto článku se podíváme na velice pozitivní zprávu z trhu energií. Ať už se jedná o elektřinu nebo plyn, tak cena obou komodit stále klesá již několik měsíců v řadě. To je pozitivní zpráva pro evropskou, tuzemskou inflaci, spotřebitele i firmy. Webový portál Brusselstimes.com přináší nejnovější data o cenách plynu v Evropě. Pojďme si shrnout informace z tohoto článku.

Cena plynu v Evropě klesla pod 26 eur/MWh

Internetový deník Brusselstimes uvádí, že velkoobchodní cena plynu pro evropský trh poprvé od června 2021 klesla pod 26 eur za megawatthodinu (MWh).

Dolů ji tlačí vysoká úroveň zásob a rostoucí teploty, které snižují poptávku. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 26 eur. Ceny plynu na burze se nyní nacházejí hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 korun za MWh.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur (zhruba 8300 korun) za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla.

Plyn do Česka proudí pouze přes Německo

Ministr průmyslu a obchodu Síkela uvádí, že ve srovnání s loňským rokem, kdy k nám proudily dodávky z Ruska a celá Evropa závodila s časem o to připravit se na zimu, rostou zásoby pomaleji. Přesto jak na úrovni EU, tak na té české, jsou plynové zásobníky naplněny více, než byly loni touto dobou.

Od loňského září, kdy skončily dodávky přes plynovod Nord Stream, je Slovensko jediným místem, kudy k nám plyn z Ruska může proudit. Odtud k nám ale žádný plyn letos neproudí. Aktuální data potvrzují, že dodávky plynu z Ruska do České republiky zůstávají nulové.

Ruské příjmy z ropy a plynu se meziročně propadly o více než 50 %

Pro rozpočet Ruska je to velice negativní, protože v Evropské unii přišlo o největšího odběratele ruského plynu a ropy. V 1. čtvrtletí 2022 zaplatila EU Rusku 43 miliard eur za ropu, plyn, a uhlí, v 1. čtvrtletí 2023 pak ruské příjmy z EU za tyto komodity klesly na 11 miliard eur, klesly tak o 75 %. V období od ledna do dubna 2023 se meziročně příjmy ruské státní pokladny propadly o 22 %, což je způsobeno převážně razantním snížením příjmů z ropy a plynu, které se za toto období meziročně snížily o více než 52 %.

Závěr – Cena plynu klesá díky naplněným zásobníkům

Zásobníky plynu v Evropské unii jsou podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) plné z více než 64 %. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, dosahovala naplněnost zásobníků přes 70 % a v České republice téměř 63 %.

Stav plynu v zásobnících v zimě klesá a v létě roste. Můžeme si to představit jako sinusoidu, jejíž dno je po letošní zimě mnohem výše než po předchozích zimních období, a tudíž tento vliv nyní nejvíce stlačuje cenu plynu dolů. 

TIP: Cena zemního plynu na minimech. Je čas začít levně nakupovat?
TIP: Cena zemního plynu na minimech. Je čas začít levně nakupovat?
Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O finanční trhy se zajímám od roku 2008. V té době jsem studoval vysokou školu ekonomického zaměření.

Nejvíce mě baví sledovat korelaci mezi jednotlivými ukazately a výpočty jednotlivých ukazatelů. Sleduji jednotlivé makroekonomické ukazatele.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎