Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Plyn v Evropě je nejlevnější od prosince roku 2021

Publikováno
Plyn v Evropě je nejlevnější od prosince roku 2021
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na velice pozitivní zprávu z trhu energií. Cena elektřiny i plynu stále klesá již několik měsíců v řadě. To je pozitivní zpráva pro evropskou i českou inflaci, spotřebitele i firmy. Webový portál Brusselstimes.com přináší nejnovější data o cenách plynu v Evropě. Pojďme si shrnout informace z tohoto článku.

Cena plynu v Evropě klesla pod 26 eur/MWh

Internetový deník Brusselstimes uvádí, že cena plynu na evropském trhu poprvé od června 2021 klesla pod 26 eur za megawatthodinu (MWh).

Tuto cenu dolů tlačí vysoká úroveň zásob tzv. nabídka a rostoucí teploty, které snižují poptávku. Cena termínového kontraktu na plyn s dodáním v červnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku klesla až na 26 eur. Ceny plynu na burze se nyní nacházejí hluboko níž pod úrovní stropu v České republice, který činí 2500 korun za MWh.

V srpnu 2022 se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur (zhruba 8300 korun) za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla.

Plyn do Česka proudí pouze přes Německo

Od září 2022, kdy skončily dodávky přes plynovod Nord Stream, je Slovensko jediným místem, kudy k nám ruský plyn může proudit. Odtud k nám ale žádný plyn letos neproudí. Aktuální data potvrzují, že dodávky plynu z Ruska do České republiky zůstávají na hodnotě nula.

Ruské příjmy z ropy a plynu se meziročně propadly o více než 50 %

Pro rozpočet Ruska je to velice negativní, protože v EU přišlo o nejvýznamnějšího a největšího odběratele ruského plynu a ropy. V 1. čtvrtletí 2022 zaplatila EU Rusku 43 miliard eur za ropu, plyn, a uhlí, v 1. čtvrtletí 2023 pak ruské příjmy z EU za tyto komodity klesly na 11 miliard eur, jedná se o pokles o 75 %. V období od ledna do dubna 2023 se meziročně příjmy ruské státní pokladny propadly o 22 %, což je způsobeno převážně razantním snížením příjmů z ropy a plynu, které se za toto období meziročně snížily o více než 52 %.

Závěr – Cena plynu klesá díky naplněným zásobníkům

Zásobníky plynu v EU jsou podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) naplněné z více než 64 %. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, dosahovala naplněnost zásobníků přes 70 % a v České republice téměř 63 %.

Stav plynu v zásobnících v zimě klesá a v létě roste. Můžeme si to představit jako sinusoidu, jejíž dno je po letošní zimě mnohem výše než po předchozích zimních období, a tudíž tento vliv nyní nejvíce stlačuje cenu plynu dolů. 

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎