Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Nakamotovy e-maily odhalují úvahy o spotřebě energie v Bitcoinu, právních otázkách a původu slova "kryptoměna". Přečtěte si více.
V e-mailech Marttiho Malmiho, jednoho z prvních spolupracovníků na kódu Bitcoinu (BTC), se tajemný tvůrce této kryptoměny Satoshi Nakamoto podělil o své názory na budoucnost Bitcoinu. Malmi emaily zveřejnil na sociální síti X.
My email correspondence with Satoshi in 2009-2011: https://t.co/jyoX8gXckp
— Martti Malmi (@marttimalmi) February 23, 2024
Satoshi Nakamoto, jehož pravá identita zůstává záhadou, již v roce 2009 přiznal značnou energetickou náročnost sítě Bitcoin.
Uvědomoval si náročnost konsensuálního mechanismu Proof of Work, který je základem bezpečnosti Bitcoinu a jeho schopnosti fungovat bez centrální autority.
Tento proces se stal terčem kritiky kvůli dopadu na životní prostředí, protože vyžaduje velké množství elektrické energie, když těžaři hledají správnou nonci, aby ověřovali transakce a přidávali nové bloky do blockchainu.
Některé státy USA, např. New York nebo Britská Kolumbie, dokonce kvůli obavám z dopadů na životní prostředí zavedly moratorium na těžbu bitcoinů.
Nakamoto nicméně systém obhajoval a naznačoval, že navzdory spotřebě energie bude Bitcoin méně nehospodárný než tradiční bankovnictví, které měl podle něj nahradit. Výzkum z roku 2021 toto tvrzení podpořil a uvedl, že Bitcoin spotřebovává oproti bankovnímu sektoru nebo těžbě zlata spotřebovává jen polovinu energie.
V Nakamotově rané komunikaci nebyly opomenuty ani právní otázky. Varoval před propagací bitcoinů jako investice, protože se obával potenciální právní kontroly, kterou by to mohlo přitáhnout.
Tuto předvídavost podtrhují následné kroky regulačních orgánů, jako je Komise pro cenné papíry (SEC), která se intenzivně zabývá problematikou klasifikace kryptoměn a kryptoburz.
Kromě těchto témat e-maily odhalily, že Nakamoto nevymyslel termín “kryptoměna” sám. V jednom mailu doslova píše: “Někdo přišel se slovem “kryptoměna”. (…) Možná bychom ho měli používat při popisu Bitcoinu, líbí se ti?”
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení Nakamoto navrhoval upustit od anonymity Bitcoinu. Zdůrazňoval, že při využití bitcoinových adres namísto IP adres je možná pseudonymita, ale i tak budou uživatelé muset být obezřetní.
“Pokud se někdo prohrabe historií transakcí a začne zveřejňovat informace, které lidé považovali za anonymní, bude odezva mnohem horší, pokud je předem nepřipravíme upozorněním, že je třeba přijmout opatření,” uvedl Nakamoto.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.