Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Největším držitelem bitcoinů zůstává i nadále americká vláda. Kolik jich má?

Publikováno
Největším držitelem bitcoinů zůstává i nadále americká vláda. Kolik jich má?
Zdroj: news.bitcoin.com

Americká vláda je největším držitelem Bitcoinu (BTC) na světě. Prvenství si udržela i přes nedávný prodej, který iniciovala v březnu letošního roku. Jednalo se o necelých 10 000 BTC, jež prodala na kryptoměnové burze Coinbase. Při vyjádření v aktuálních cenách by se jednalo přibližně o 280 milionů USD.

Dle analytiků drží vláda Spojených států stále přes 194 000 BTC v hodnotě 5,3 miliard USD, které v průběhu let zabavila ve spojitosti s ilegální činností. Je třeba poznamenat, že vláda Spojených států plánuje část zabavených BTC prodat v aukci, a to konkrétně 41 000 BTC spojených s tržištěm ilegálního zboží Silk Road.

Zdroj: dune.com
Bitcoiny zabavené vládou USA

Kde se americké vládě podařilo získat nejvíce Bitcoinů, které nyní drží? Odpověď tkví v několika klíčových událostech z minulosti. Nejvýznamnější množství virtuální měny zabavila federální vláda právě v souvislosti s již zmíněným tržištěm Silk Road a dále hackem buryz Bitfinex.

Silk Road, jedno z prvních a nejznámějších tržišť sloužící k nelegálnímu obchodování s drogami a jinými ilegálními produkty, bylo uzavřeno v roce 2013 a jeho zakladatel, Ross Ulbricht, zatčen a odsouzen. V rámci tohoto vyšetřování bylo zabaveno přibližně 144 000 BTC, což představovalo tehdy zhruba 28 milionů USD.

Dalším z klíčových momentů, které přivedly americkou vládu k držení tak velkého množství Bitcoinů, byl hack kryptoměnové burzy Bitfinex, k němuž došlo v létě roku 2016. Během této události byl proveden úspěšný kybernetický útok na burzu, při němž bylo odcizeno více než 120 000 BTC.

Tato událost byla jednou z největších kybernetických krádeží v historii a způsobila téměř okamžitě propad ceny Bitcoinu o 20 %. Z krádeže byl nakonec až v srpnu tohoto roku obviněný Ilya Lichtenstein, který se ke krádeži přiznal. Hodnota zkonfiskované kryptoměny z tohoto případu činila tehdy cca 3,6 miliardy USD.

Zdroj: dune.com
Poměr zabavených Bitcoinů ze Silk Road a hacku Bitfinex

Kromě vlády Spojených států drží velké množství bitcoinů i další instituce, vlády nebo jednotlivci. Nepočítáme-li burzy, pak mezi největší institucionální držitele Bitcoinu patří společnosti MicroStrategy, Grayscale a Block. Ze světových vlád pak nelze opomíjet vládu čínskou. Velké množství neaktivní bitcoinů je také na adresách spojených se samotným anonymním tvůrcem nebo skupinou tvůrců Bitcoinu Satoshi Nakamotem.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Na Finexu nejčastěji píšu o aktuálním dění ve světě kryptoměn, které sleduji a nikdy mě nenudí. Studuji bakalářský obor Národní hospodářství na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zálibu nacházím v participaci ve dvou univerzitních spolcích ve kterých píšeme články související s aktuálním děním na univerzitě nebo pořádáme přednášky a debaty předních českých i světových politiků.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.