Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Právě došlo k největší úpravě obtížnosti těžby bitcoinu v roce 2021!

Právě došlo k největší úpravě obtížnosti těžby bitcoinu v roce 2021!

Právě došlo k největší úpravě obtížnosti těžby bitcoinu v roce 2021!
Zdroj: Depositphotos.com

V sobotu 1. 5. 2021 probíhala v Bitcoinové síti pravidelná úprava obtížnosti těžby. Jde o standardní záležitost, která se odehrává každých 2016 bloků – zhruba každé 2 týdny. Tentokrát byla však lehce speciální. Jednalo se totiž o zatím její největší snížení v roce 2021, a to o 12,6 %.

Seberegulační mechanismus

Bitcoin a jeho cena je v tuto chvíli objekt s ohromnou gravitační silou. Každým dnem k sobě přitahuje nové investory, geeky, podnikatele a mnoho dalších. Láká také těžaře.

Těch stále přibývá, protože se jednoduše vyplatí těžit i na místech, kde to ještě do nedávna nebylo výhodné. Pro síť je to úžasný mechanismus, který perfektně využívá něco tak přirozeného, jako je růst ceny. Vyšší cena – více těžařů – větší bezpečnost sítě.

Vývoj výpočetního výkonu Bitcoinové sítě (oranžová), cena bitcoinu (černá) 2015–2020
Vývoj výpočetního výkonu Bitcoinové sítě (oranžová), cena bitcoinu (černá) 2015–2020
Zdroj: Glassnode

Řetězec má ale také slabý článek.

Čím více výpočetního výkonu síť má, tím rychleji se bloky těží.

To přímo odporuje pravidlu, že se mají bloky v průměru uzavírat každých 10 minut. Chytrá hlava (hlavy?) Satoshi Nakamoto proto do systému přidal jednu vlastnost. Pokud je výpočetního výkonu příliš, obtížnost jde nahoru. To stejné samozřejmě funguje i druhým směrem.

Čistě pro představu: Při vzniku Bitcoinu byla obtížnost těžby 1. Po 12 letech růstu a sobotní úpravě je na čísle 20,61 bilionu. Pro změnu dva týdny zpět byla obtížnost na svém dosavadním all-time-high na hodnotě 23,58 bilionu. Pokud se chcete přesvědčit sami, můžete navštívit stránku BTC.com.

Následek problémů v Číně

V průběhu dubna měli na pilno především v severních provinciích Číny, konkrétně v Xinjiang, Shanxi a Guizhou. Provázela je zde série výbuchů a problémů v uhelných elektrárnách. Byla to možná i jedna z příčin, která vedla k propadu ceny 18.4.2021. O té jsme psali zde.

Bohužel zde zemřelo několik lidí a desítky pracovníků nehoda uvěznila v dolech.

Celá situace vyústila v pozastavení operací v místních uhelných elektrárnách. V regionu se však nachází i velká část bitcoinových těžařů, kteří díky situaci neměli přístup k elektřině, následkem čehož přerušili práci.

Pro síť to znamenalo skokové snížení výkonu a velmi vysoké poplatky.

CEO společnosti Compass Mining, Thomas Heller, pro server CoinDesk  ovedl: "12,6% pokles obtížnosti je největší snížení od roku 2012, pokud nepočítáme listopad a prosinec 2020 (konec hydro-sezóny v Číně) a březen 2020 (Black Thursday). Pro minery, kteří těží, je to skvělá zpráva. Pokles je primárně zapříčiněn výpadky proudu v Xinjiangu. Ačkoliv je většina farem zpět na nohou, výpočetní výkon sítě se stále plně nevzpamatoval".

Centralizace těžařů v Číně

Podobné problémy odkývají jeden z největších minusů Bitcoinu v současné době: Těžaři jsou naprosto normální podnikatelé. Hledají co nejvyšší výnos v poměru k nejnižším nákladům. V tomto odvětví jsou největší měsíční výdaje elektřina. Selský rozum bude tak každého člověka nabádat, aby hledal co nejlevnější zdroj této komodity.

Naneštěstí byla doposud nejpříznivější cena elektřiny v Číně. Může za to jejich předimenzovaná síť vodních elektráren, vstřícnost ke "špinavým" způsobům výroby energie a vcelku uvolněné ekologické zákony. Pro těžaře je to ale ráj, kde je elektřina za hubičku. Není se tak proč divit faktu, že Čína dnes ovládá přes polovinu výpočetního výkonu.

Rozdělení výpočetního výkonu podle států
Rozdělení výpočetního výkonu podle států
Zdroj: Univerzita Cambridge

Pro celý systém je to v každém případě hrozba. Podobné události přináší riziko v podobě živelných katastrof a sezónních výkyvů (např. závislost na množství vody). Objevuje se nám ale také riziko politické. Díky nadpolovičnímu podílu těžařů "v rukou Číny" stačí, aby se na nich zastavil pohled vládnoucí komunistické strany.

Prozatím se tak jedná o komplikaci, se kterou se bude muset Bitcoin do budoucna vypořádat.

Cestou mohou být například lépe rozmístěné obnovitelné zdroje, které se stávají nejlevnějším způsobem výroby elektřiny. Vzaly by tak trumf z rukou Číny, kterým jsou uhelné elektrárny.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+4,48%
Cena
$24 135
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+6,83%
Cena
$1 802
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+5,46%
Cena
$331,9

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo