Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Právě došlo k největší úpravě obtížnosti těžby bitcoinu v roce 2021!

Publikováno
Právě došlo k největší úpravě obtížnosti těžby bitcoinu v roce 2021!
Zdroj: Depositphotos.com

V sobotu 1. 5. 2021 probíhala v Bitcoinové síti pravidelná úprava obtížnosti těžby. Jde o standardní záležitost, která se odehrává každých 2016 bloků – zhruba každé 2 týdny. Tentokrát byla však lehce speciální. Jednalo se totiž o zatím její největší snížení v roce 2021, a to o 12,6 %.

Seberegulační mechanismus

Bitcoin a jeho cena je v tuto chvíli objekt s ohromnou gravitační silou. Každým dnem k sobě přitahuje nové investory, geeky, podnikatele a mnoho dalších. Láká také těžaře.

Těch stále přibývá, protože se jednoduše vyplatí těžit i na místech, kde to ještě do nedávna nebylo výhodné. Pro síť je to úžasný mechanismus, který perfektně využívá něco tak přirozeného, jako je růst ceny. Vyšší cena – více těžařů – větší bezpečnost sítě.

Poznámka

TIP: Pro lepší pochopení těžby můžeme doporučit náš článek Jak se těží Bitcoin? Co je to těžba bitcoinů a jak funguje?.

Zdroj: Glassnode
Vývoj výpočetního výkonu Bitcoinové sítě (oranžová), cena bitcoinu (černá) 2015–2020
Vývoj výpočetního výkonu Bitcoinové sítě (oranžová), cena bitcoinu (černá) 2015–2020

Řetězec má ale také slabý článek.

Čím více výpočetního výkonu síť má, tím rychleji se bloky těží.

To přímo odporuje pravidlu, že se mají bloky v průměru uzavírat každých 10 minut. Chytrá hlava (hlavy?) Satoshi Nakamoto proto do systému přidal jednu vlastnost. Pokud je výpočetního výkonu příliš, obtížnost jde nahoru. To stejné samozřejmě funguje i druhým směrem.

Čistě pro představu: Při vzniku Bitcoinu byla obtížnost těžby 1. Po 12 letech růstu a sobotní úpravě je na čísle 20,61 bilionu. Pro změnu dva týdny zpět byla obtížnost na svém dosavadním all-time-high na hodnotě 23,58 bilionu. Pokud se chcete přesvědčit sami, můžete navštívit stránku BTC.com.

Následek problémů v Číně

V průběhu dubna měli na pilno především v severních provinciích Číny, konkrétně v Xinjiang, Shanxi a Guizhou. Provázela je zde série výbuchů a problémů v uhelných elektrárnách. Byla to možná i jedna z příčin, která vedla k propadu ceny 18.4.2021. O té jsme psali zde.

Bohužel zde zemřelo několik lidí a desítky pracovníků nehoda uvěznila v dolech.

Celá situace vyústila v pozastavení operací v místních uhelných elektrárnách. V regionu se však nachází i velká část bitcoinových těžařů, kteří díky situaci neměli přístup k elektřině, následkem čehož přerušili práci.

Pro síť to znamenalo skokové snížení výkonu a velmi vysoké poplatky.

CEO společnosti Compass Mining, Thomas Heller, pro server CoinDesk  ovedl: “12,6% pokles obtížnosti je největší snížení od roku 2012, pokud nepočítáme listopad a prosinec 2020 (konec hydro-sezóny v Číně) a březen 2020 (Black Thursday). Pro minery, kteří těží, je to skvělá zpráva. Pokles je primárně zapříčiněn výpadky proudu v Xinjiangu. Ačkoliv je většina farem zpět na nohou, výpočetní výkon sítě se stále plně nevzpamatoval“.

Centralizace těžařů v Číně

Podobné problémy odkývají jeden z největších minusů Bitcoinu v současné době: Těžaři jsou naprosto normální podnikatelé. Hledají co nejvyšší výnos v poměru k nejnižším nákladům. V tomto odvětví jsou největší měsíční výdaje elektřina. Selský rozum bude tak každého člověka nabádat, aby hledal co nejlevnější zdroj této komodity.

Naneštěstí byla doposud nejpříznivější cena elektřiny v Číně. Může za to jejich předimenzovaná síť vodních elektráren, vstřícnost ke “špinavým” způsobům výroby energie a vcelku uvolněné ekologické zákony. Pro těžaře je to ale ráj, kde je elektřina za hubičku. Není se tak proč divit faktu, že Čína dnes ovládá přes polovinu výpočetního výkonu.

Zdroj: Univerzita Cambridge
Rozdělení výpočetního výkonu podle států
Rozdělení výpočetního výkonu podle států

Pro celý systém je to v každém případě hrozba. Podobné události přináší riziko v podobě živelných katastrof a sezónních výkyvů (např. závislost na množství vody). Objevuje se nám ale také riziko politické. Díky nadpolovičnímu podílu těžařů “v rukou Číny” stačí, aby se na nich zastavil pohled vládnoucí komunistické strany.

Prozatím se tak jedná o komplikaci, se kterou se bude muset Bitcoin do budoucna vypořádat.

Cestou mohou být například lépe rozmístěné obnovitelné zdroje, které se stávají nejlevnějším způsobem výroby elektřiny. Vzaly by tak trumf z rukou Číny, kterým jsou uhelné elektrárny.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.